Petteri Orpon hallituksen säästöbudjetti heikentää lapsen oikeuksia
4.9.2024 16:20:22 EEST | Lastensuojelun Keskusliitto | Tiedote
Hallitus sinetöi budjettiriihessä odotetun mukaisesti jo aiemmin tehdyt päätökset. Lastensuojelun Keskusliitto on pettynyt siihen, ettei hallituksella ollut halua torjua haitallisia lapsiin, nuoriin ja perheisiin kohdistuvia leikkauksia.

Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuksista leikataan 80 milj. euroa jo ensi vuonna. Hallitus aikoo tämän vaalikauden aikana vähentää sote-järjestöjen avustuksia kolmanneksella eli 130 miljoonalla eurolla. Lastensuojelun Keskusliitto on tyrmistynyt hallituksen aikeista.
Näin jyrkkä ja nopealla aikataululla tehty leikkaus heikentää järjestöjen tarjoamaa apua lapsille, nuorille ja perheille. Lähes joka kolmas sote-järjestö on lapsi- ja perhejärjestö.
– Tämä on siis suora leikkaus lapsilta, nuorilta ja perheiltä. Järjestöt ovat avainasemassa matalan kynnyksen ja ennaltaehkäisevän tuen tarjoamisessa. On ilmeistä, että jonot hyvinvointialueen palveluihin kasvavat, kun järjestöjen toimintaa romutetaan, Lastensuojelun Keskusliiton toiminnanjohtaja Ulla Siimes sanoo.
– Olemme esittäneet yhdessä muiden lapsi- ja perhejärjestöjen kanssa, että leikkauksia pienennetään, porrastetaan usealle vuodelle ja siirretään alkamaan hallitusohjelman mukaisesti vuodesta 2027. Näin järjestöillä olisi ollut paremmin aikaa sopeutua tilanteeseen. Toivomme, että eduskuntakäsittelyssä sote-järjestöjen leikkauksia vielä harkitaan.
Hoitotakuun palauttaminen kolmeen kuukauteen, terveydenhuollon asiakasmaksujen korotukset ja lääkekorvausten pienentäminen heikentävät erityisesti vähävaraisten perheiden asemaa. Hallitus on perustellut velkaantumisen kasvun taittamista sillä, että “hyvinvointiyhteiskunnan palvelut – hyvät koulut, sosiaali- ja terveyspalvelut ja hoiva – voidaan turvata myös tuleville sukupolville.”
– Lapset eivät voi odottaa parempia taloudellisia aikoja, vaan heidän lapsuutensa on tässä ja nyt. Olemme erittäin huolissamme siitä, miten massiivinen säästöbudjetti heikentää tämän päivän lasten ja nuorten hyvinvointia. Meidän ei pidä toistaa 90-luvun laman virheitä, Siimes sanoo.
Hallitus lisää rahaa oppimisen tukeen, lastensuojelun hybridimallin kehittämiseen, nuoriso- ja jengirikollisuuden torjuntaan sekä mielenterveyden chat-palveluihin. Myös Lukutaito-hankkeeseen ja Lukulahja lapselle -kirjalahjaan osoitetaan rahoitusta. Lastensuojelun Keskusliitto pitää näitä toimia tarpeellisina ja kiittää niistä hallitusta. Kun samaan aikaan tehdään leikkauksia ennaltaehkäiseviin ja peruspalveluihin, lisäykset eivät kuitenkaan auta kääntämään painopistettä korjaavista palveluista perustason palveluihin.
– Olemme pettyneitä siihen, että hallitus ei perunut aikeitaan purkaa varhaiskasvatuksen toimipaikkakohtaiset yhdenvertaisuussuunnitelmat ja paikalliset varhaiskasvatussuunnitelmat. Nämä säästöt ovat varsin merkityksettömiä verrattuna niiden aiheuttamiin haitallisiin vaikutuksiin. Varhaiskasvatuksessa on vahvistettava kaikkien lasten oikeutta yhdenvertaisuuteen ja syrjimättömyyteen, ei heikennettävä.
Lastensuojelun Keskusliitto vaatii, että jokaisesta budjettilaista tehdään huolellinen lapsivaikutusten arviointi ennen kuin lait lähetetään eduskuntaan. Lapsiin kohdistuvat vaikutukset on arvioitava tarkkaan, jotta päättäjät tietävät, millaisia seurauksia ehdotetulla lainsäädännöllä olisi. Nyt tehdyt päätökset on huomioitava osana jo aiemmin tällä hallituskaudella tehtyjä leikkauksia. Silti hallitus ei ole tehnyt arviota kokonaisvaikutuksista lapsiin ja perheisiin.
– Suomi on sitoutunut YK:n Lapsen oikeuksien sopimukseen. Hallitus ei näytä huomioivan maailman laajimmin ratifioidun ihmisoikeussopimuksen velvoitteita. Valitettavasti hallitus heikentää lapsen oikeuksia näillä päätöksillä, Siimes toteaa.
Lisätiedot
Ulla Siimes, toiminnanjohtaja, ulla.siimes@lskl.fi, p. 040 553 0981
Heidi Järvenpää, erityisasiantuntija, heidi.jarvenpaa@lskl.fi, p. 040 515 8547
Yhteyshenkilöt
Juuli HurskainenJohtaja, viestintä ja vaikuttaminenLastensuojelun Keskusliitto
Puh:0503533480juuli.hurskainen@lskl.fiUlla SiimesToiminnanjohtaja, Lastensuojelun Keskusliitto
Puh:040 553 0981ulla.siimes@lskl.fiKuvat

Linkit
Lastensuojelun Keskusliitto
Lastensuojelun Keskusliitto on keskusjärjestö, joka vaikuttaa lastensuojelun laadun ja lapsen oikeuksien puolesta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lastensuojelun Keskusliitto
Ilman rakkautta ei ole vaikuttavaa lastensuojelua18.5.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Jokainen lapsi ansaitsee rakkautta, myös lastensuojelun sijaishuollon piirissä ollessaan. Uusi julkaisu Rakkaus systeemisen muutoksen vipuvoimana julistaa, että ilman rakkautta ei voi olla vaikuttavaa lastensuojelua sekä kuvaa, millä tavoin sijaishuollossa voitaisiin mahdollistaa rakkauden, välittämisen ja lämmön kokemuksia ihan jokaiselle lapselle ja nuorelle.
Apu jää saamatta monelta – kehysriihi oli valtava pettymys sote-järjestöille28.4.2026 15:26:26 EEST | Tiedote
Sote-alalla toimivat järjestöt saivat viime viikon hallituksen kehysriihestä järkyttäviä uutisia. STEAn kautta jaettaviin avustuksiin tehdään 50 miljoonan euron lisäleikkaus. Kokonaisuudessaan tällä hallituskaudella sote-järjestöjen avustukset laskevat reilusta 380 miljoonasta eurosta 190 miljoonaan euroon. Järjestöt ovat olemassa ihmisiä varten, joten lopulta leikkaukset osuvat heille tarjottavaan apuun, tukeen ja edunvalvontaan.
Lapsi- ja perhejärjestöjen kannanotto kehysriiheen: Lasten, nuorten ja perheiden hyvinvoinnista on pidettävä kiinni9.4.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Lapsiin ja perheisiin kohdistuvat säästöt eivät vahvista julkista taloutta, vaan luovat pitkällä tähtäimellä uusia kustannuksia ja heikentävät samalla merkittävästi lasten hyvinvointia. Lapsi- ja perhejärjestöt muistuttavat, että kevään kehysriihessä hallituksella on mahdollisuus kääntää suunta ja asettaa lapset etusijalle.
Sosiaalihuollon uudistukset eivät saa heikentää lasten ja nuorten oikeusturvaa tai perheiden palveluita16.3.2026 07:00:00 EET | Tiedote
Lapsi- ja perhejärjestöt ovat erittäin huolissaan sosiaali- ja terveysministeriön työryhmän ehdottamien uudistusten vaikutuksista sosiaalihuoltoon sekä lastensuojelun avo- ja jälkihuoltoon. Lastensuojelun Keskusliitto on toimittanut kansanedustajille ja sosiaali- ja terveysministeriön virkamiehille muistion, jossa järjestöt pyytävät, ettei sosiaalihuollon palveluita uudistettaisi kiireessä, vaan kokonaisuutena ja huolellisesti.
Ehdotetut sosiaalihuollon säästöt osuvat rajusti lapsiin ja nuoriin13.2.2026 07:58:43 EET | Tiedote
Sosiaalihuollon palvelu-uudistusta valmistelleen työryhmän ehdotus heikentäisi toteutuessaan lastensuojelun asiakkaiden oikeusturvaa ja palveluiden saatavuutta. Pahimmillaan uudistus voisi tarkoittaa lastensuojelun avohuollon alasajoa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme