Elinkeinoelämän vähähiilitiekartat – miten ne näkyvät yritysten arjessa?
9.9.2024 13:51:48 EEST | Elinkeinoelämän keskusliitto EK | Kutsu
Aika: keskiviikko 18.9. klo 14–16, kahvitarjoilu klo 13.30 alkaen
Paikka: Eteläranta 10, Helsinki
Tervetuloa kuulemaan yritysten kertomana suomalaisen elinkeinoelämän ilmastotyöstä ja keskustelemaan toimialojen välisen yhteistyön merkityksestä ilmastonmuutoksen torjunnassa!
Elinkeinoelämä on viime kevään aikana päivittänyt vähähiilisyystiekarttoja, jotka viitoittavat tietä kohti eri toimialojen päästövähennyksiä. Tiekartat ovat keskeinen ilmastotoimien työkalu. Niiden laadinta tiiviissä yhteistyössä niin toimialojen kuin valtionhallinnon välillä kuvastavat Suomen elinkeinoelämän sitoutumista ilmastotyöhön. Toimialat laativat ensimmäiset vähähiilitiekartat jo vuonna 2022. Tiekartat ovat paitsi ohjanneet toimialojen omaa ilmastotyötä, myös herättäneet vahvaa kansainvälistä kiinnostusta. Monilla aloilla päästövähennyksiä on saavutettu ennakoitua nopeammin samalla kun toimintaympäristössä on tapahtunut mittavia muutoksia. Nyt päivitetyt tiekartat tarjoavat ajankohtaisen näkymän siihen, miten eri aloilla jatketaan työtä päästöjen vähentämiseksi muuttuneessa toimintaympäristössä.
Järjestämme keskeisille päättäjille ja sidosryhmille toimialojen yhteisen keskustelutilaisuuden, jossa pureudutaan päivitettyihin toimialojen tiekarttoihin työhön osallistuneiden yritysten edustajien voimin. Tilaisuudessa myös pohditaan laajemmin, miten talous ja ilmasto saadaan tasapainoon ja minkälaista uutta ajattelua ja yhteistyötä muutos edellyttää.
Aiheesta keskustelemassa ovat elintarviketeollisuuden, kaupan alan, kemianteollisuuden, palvelualojen, rakennusteollisuuden, teknologiateollisuuden sekä elinkeinoelämän keskusliiton edustajat.
Ohjelma
13:30-14:00 Kahvitarjoilu ja pientä purtavaa
Klo 14 - 15.30.
- EK:n avauspuheenvuoro
- Elintarvikealan puheenvuoro
Juha Nousiainen, Ilmasto-ohjelman johtaja, Valio - Kaupan ja palvelualojen tiekartat
Nina Elomaa, Vastuullisuusjohtaja, S-ryhmä ja Eija Pitkänen, Vastuullisuusjohtaja, Telia - Kemianteollisuuden, Rakennusteollisuuden ja Teknologiateollisuuden polut kohti vähähiilisyyttä
Outi Teräs, Lead, Technology Commercialization, Chemical Recycling, Neste
Harri Leppänen, Ympäristö- ja turvallisuusjohtaja, SSAB
Ulla Leveelahti, Vastuullisuusjohtaja, Finnsementti - Yleisökysymykset kaikille panelisteille
- Päätössanat EK
15:30-14:00 Tilaisuus päättyy, aikaa verkostoitumiselle ja vapaalle keskustelulle
Tilaisuus on avoin myös medialle. Pyydämme ilmoittautumaan tämän linkin kautta viimeistään perjantaina 13.9.
Tilaisuuden järjestävät Elintarviketeollisuusliitto ry, Kaupan liitto ry, Kemianteollisuus ry, Palvelualojen työnantajat PALTA ry, Rakennusteollisuus RT ry, Teknologiateollisuus ry sekä Elinkeinoelämän keskusliitto EK
Lämpimästi tervetuloa!
Lisätietoja:
Johtava asiantuntija
Janne Peljo
janne.peljo@ek.fi
Johtava asiantuntija
Minna Ojanperä
minna.ojanpera@ek.fi
Yhteyshenkilöt
Satu ToivonenTiedottaja
Yrittäjyys, elinkeinopolitiikka
Energia, ilmasto, liikenne, ympäristö
EU-asiat, Brysselin toimisto
Kauppapolitiikka, kansainvälistyminen
Tietoja julkaisijasta
Elinkeinoelämän keskusliitto EK on suomalaisten yritysten merkittävin puolestapuhuja. Välitämme elinkeinoelämän yhteisiä viestejä ja ratkaisuehdotuksia politiikan päättäjille ja yhteiskunnalliseen keskusteluun.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän keskusliitto EK
Suomen elinkeinoelämä seisoo EU:n ilmastopolitiikan takana – päästöt alas kilpailukykyä kirien11.5.2026 15:00:00 EEST | Tiedote
EU:n kunnianhimoista ilmastopolitiikkaa on syytä jatkaa ja kehittää siten, että se vahvistaa Suomen kilpailuetua, investointivetovoimaa sekä vientikysyntää puhtaissa ratkaisuissa. Edessä oleva päästökaupan uudistaminen tarjoaa mahdollisuuden kehittää EU:n ilmasto-ohjausta siten, että päästöjä saadaan vähennettyä kustannustehokkaasti jatkossakin. EU:ssa valmistaudutaan päättämään ilmasto- ja energiapolitiikan jatkuvuudesta, kun komissio antaa heinäkuussa ehdotuksensa päästökaupan (ETS1) uudistamisesta vuosille 2031–2040. Paineet ilmasto-ohjauksen höllentämiseen ovat ankaria eritoten niissä EU-maissa, joiden talous nojaa vielä fossiilienergiaan. Persianlahden energiakriisin myötä on vaadittu jopa koko päästökaupan jäädyttämistä. Suomi on EU:n ilmastoedelläkävijyyden voittajia ”Suomi on kansainvälistä etulinjaa energiasiirtymässä ja puhdas sähkö on meillä Euroopan halvinta. EU:n kunnianhimoiset ilmastotavoitteet vahvistavat Suomen suhteellista kilpailuetua, helpottavat investointien houku
MEDIAKUTSU 11.5. Energiakriisin status ja EU:n ilmastopolitiikka – mitä edessä?8.5.2026 10:06:00 EEST | Kutsu
MEDIAINFO: Energiakriisin status ja EU:n ilmastopolitiikka – mitä edessä? Aika: ma 11.5. klo 15–15.45 (Suomen aikaa) Toteutus: Teams Hyvä toimittaja / toimitus Tervetuloa kuulemaan EK:n briiffiä lähiviikkojen energia- ja ilmastoaiheista. Äänessä ovat energia-asiantuntijamme Arttu Karila (Helsinki) ja EU-sääntelyyn erikoistunut johtava asiantuntija Kati Ruohomäki (Bryssel) sekä Outokumpua edustava Heidi Peltonen, Vice President, Sustainability. Aihetta kommentoi myös EK:n vihreän kasvun johtaja Ulla Heinonen. Persianlahden energiakriisin status Onko näköpiirissä toipumista vai kärjistymistä, mihin on varauduttava? EU:n energia- ja ilmastopolitiikka tienhaarassa Päästökauppa on vastatuulessa; mitä uudistuksia kesällä odotetaan? Miten komission energiakriisitoimet ja uudet valtiontukijoustot vaikuttavat jäsenmaiden energiahintoihin ja Suomen kilpailuetuun? Outokummun odotukset EU:n ilmasto- ja energiapolitiikalle Ilmoittaudu Teams-infoon tämän linkin kautta: https://tapahtumat.ek.fi/atten
Työmarkkinakeskusjärjestöjen yhteiset vaaliviestit: Vahvistuva EU on koko Suomen etu8.5.2026 00:00:00 EEST | Tiedote
Maailmanpolitiikan kriisiaikoina Eurooppa on Suomelle tärkeämpi kuin koskaan. Työmarkkinakeskusjärjestöt esittävät, että maamme tuleva hallitus ajaisi EU-politiikassaan merkittäviä integraatioloikkia, joilla Euroopasta tehtäisiin taloudellisesti, teknologisesti, puolustuksellisesti ja demokratia-arvoiltaan entistä vahvempi. Akava, Elinkeinoelämän keskusliitto EK, KT, SAK ja STTK ovat koonneet EU-politiikkaa koskevia yhteisiä tavoitteita Suomen seuraavalle hallitukselle. Euroopan myönteinen talouskehitys on välttämätöntä sekä yrityksille että kansalaisten hyvinvoinnille. EU:n kasvun kulmakiviä ovat vastuullinen talouspolitiikka, edelläkävijyys innovaatioissa, teknologioissa ja osaamisessa, korkeampi tuottavuus sekä hyvä työelämä. Suomi on saatava takaisin Euroopan pärjääjien joukkoon ja pois EU:n tuplatarkkailuluokalta. Sisämarkkinoiden kehitys on jäänyt puolitiehen. Talouden kasvuhyötyjen aikaansaaminen vaatii kunnianhimoista etenemistä rahoitusmarkkinoiden, palveluiden ja kiertotaloud
Datakeskusten talousvaikutuksista tarvitaan faktoihin perustuvaa keskustelua6.5.2026 13:14:46 EEST | Tiedote
Datakeskusten talousvaikutuksista on viime päivinä käyty vilkasta julkista keskustelua. Keskustelussa on kuitenkin esitetty myös virheellisiä väittämiä, minkä vuoksi aiheesta on tärkeää tuoda esiin tutkittua tietoa.
MEDIAKUTSU 11.5. Energiakriisin status ja EU:n ilmastopolitiikka – mitä edessä?29.4.2026 13:17:47 EEST | Kutsu
MEDIAINFO: Energiakriisin status ja EU:n ilmastopolitiikka – mitä edessä? Aika: ma 11.5. klo 15–15.45 (Suomen aikaa) Toteutus: Teams Hyvä toimittaja / toimitus Tervetuloa kuulemaan EK:n briiffiä lähiviikkojen energia- ja ilmastoaiheista. Äänessä ovat energia-asiantuntijamme Arttu Karila (Helsinki) ja EU-sääntelyyn erikoistunut johtava asiantuntija Kati Ruohomäki (Bryssel) sekä Outokumpua edustava Heidi Peltonen, Vice President, Sustainability. Aihetta kommentoi myös EK:n vihreän kasvun johtaja Ulla Heinonen. Persianlahden energiakriisin status Onko näköpiirissä toipumista vai kärjistymistä, mihin on varauduttava? EU:n energia- ja ilmastopolitiikka tienhaarassa Päästökauppa on vastatuulessa; mitä uudistuksia kesällä odotetaan? Miten komission energiakriisitoimet ja uudet valtiontukijoustot vaikuttavat jäsenmaiden energiahintoihin ja Suomen kilpailuetuun? Outokummun odotukset EU:n ilmasto- ja energiapolitiikalle Ilmoittaudu Teams-infoon tämän linkin kautta: https://tapahtumat.ek.fi/atten
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme