Elinkeinoelämän keskusliitto EK

Elinkeinoelämän vähähiilitiekartat – miten ne näkyvät yritysten arjessa?

9.9.2024 13:51:48 EEST | Elinkeinoelämän keskusliitto EK | Kutsu

Jaa

Aika: keskiviikko 18.9. klo 14–16, kahvitarjoilu klo 13.30 alkaen
Paikka: Eteläranta 10, Helsinki

Tervetuloa kuulemaan yritysten kertomana suomalaisen elinkeinoelämän ilmastotyöstä ja keskustelemaan toimialojen välisen yhteistyön merkityksestä ilmastonmuutoksen torjunnassa! 

Elinkeinoelämä on viime kevään aikana päivittänyt vähähiilisyystiekarttoja, jotka viitoittavat tietä kohti eri toimialojen päästövähennyksiä. Tiekartat ovat keskeinen ilmastotoimien työkalu. Niiden laadinta tiiviissä yhteistyössä niin toimialojen kuin valtionhallinnon välillä kuvastavat Suomen elinkeinoelämän sitoutumista ilmastotyöhön. Toimialat laativat ensimmäiset vähähiilitiekartat jo vuonna 2022. Tiekartat ovat paitsi ohjanneet toimialojen omaa ilmastotyötä, myös herättäneet vahvaa kansainvälistä kiinnostusta. Monilla aloilla päästövähennyksiä on saavutettu ennakoitua nopeammin samalla kun toimintaympäristössä on tapahtunut mittavia muutoksia. Nyt päivitetyt tiekartat tarjoavat ajankohtaisen näkymän siihen, miten eri aloilla jatketaan työtä päästöjen vähentämiseksi muuttuneessa toimintaympäristössä.

Järjestämme keskeisille päättäjille ja sidosryhmille toimialojen yhteisen keskustelutilaisuuden, jossa pureudutaan päivitettyihin toimialojen tiekarttoihin työhön osallistuneiden yritysten edustajien voimin. Tilaisuudessa myös pohditaan laajemmin, miten talous ja ilmasto saadaan tasapainoon ja minkälaista uutta ajattelua ja yhteistyötä muutos edellyttää.

Aiheesta keskustelemassa ovat elintarviketeollisuuden, kaupan alan, kemianteollisuuden, palvelualojen, rakennusteollisuuden, teknologiateollisuuden sekä elinkeinoelämän keskusliiton edustajat.

Ohjelma
13:30-14:00 Kahvitarjoilu ja pientä purtavaa

Klo 14 - 15.30.

  • EK:n avauspuheenvuoro
  • Elintarvikealan puheenvuoro
    Juha Nousiainen, Ilmasto-ohjelman johtaja, Valio
  • Kaupan ja palvelualojen tiekartat
    Nina Elomaa, Vastuullisuusjohtaja, S-ryhmä ja Eija Pitkänen, Vastuullisuusjohtaja, Telia
  • Kemianteollisuuden, Rakennusteollisuuden ja Teknologiateollisuuden polut kohti vähähiilisyyttä
    Outi Teräs, Lead, Technology Commercialization, Chemical Recycling, Neste
    Harri Leppänen, Ympäristö- ja turvallisuusjohtaja, SSAB
    Ulla Leveelahti, Vastuullisuusjohtaja, Finnsementti
  • Yleisökysymykset kaikille panelisteille
  • Päätössanat EK


15:30-14:00 Tilaisuus päättyy, aikaa verkostoitumiselle ja vapaalle keskustelulle

Tilaisuus on avoin myös medialle. Pyydämme ilmoittautumaan tämän linkin kautta viimeistään perjantaina 13.9. 

Tilaisuuden järjestävät Elintarviketeollisuusliitto ry, Kaupan liitto ry, Kemianteollisuus ry, Palvelualojen työnantajat PALTA ry, Rakennusteollisuus RT ry, Teknologiateollisuus ry sekä Elinkeinoelämän keskusliitto EK

Lämpimästi tervetuloa!

Lisätietoja:
Johtava asiantuntija
Janne Peljo
janne.peljo@ek.fi

Johtava asiantuntija
Minna Ojanperä
minna.ojanpera@ek.fi

Yhteyshenkilöt

Satu ToivonenTiedottaja

Yrittäjyys, elinkeinopolitiikka
Energia, ilmasto, liikenne, ympäristö
EU-asiat, Brysselin toimisto
Kauppapolitiikka, kansainvälistyminen

Puh:040 821 2097satu.toivonen@ek.fi

Tietoja julkaisijasta

Elinkeinoelämän keskusliitto EK on suomalaisten yritysten merkittävin puolestapuhuja. Välitämme elinkeinoelämän yhteisiä viestejä ja ratkaisuehdotuksia politiikan päättäjille ja yhteiskunnalliseen keskusteluun.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän keskusliitto EK

EK:n viestit EU:n ilmastokomissaarille: Päästökaupan päätöksissä huomioitava ilmaston etu ja puhtaan talouden investoinnit2.9.2026 07:00:00 EEST | Tiedote

Päästökauppa tulee säilyttää EU:n ilmasto- ja energiapolitiikan kulmakivenä jatkossakin. Sitä on uudistettava siten, että ilmastotavoitteet, investointivarmuus ja eurooppalaisten yritysten kilpailukyky kulkevat käsi kädessä. EK välittää suomalaisen yrityskentän viestejä EU:n ilmastokomissaari Wopke Hoekstralle, joka vierailee tänään Helsingissä. Päästökaupan (ETS 1) uudistaminen kaudelle 2031–2040 on EU:n ilmasto- ja teollisuuspolitiikan merkittävin hanke tänä vuonna. Suomella on paljon annettavaa lähikuukausien isoihin EU-päätöksiin, koska yrityksemme etenevät Euroopan etujoukoissa vähäpäästöisessä teollisuudessa, yhteiskunnan sähköistymisessä ja puhtaan siirtymän innovaatioissa. ”Päästökauppa on Euroopan ilmasto- ja energiapolitiikan pitkäaikainen kulmakivi, jonka keskeisestä asemasta ja johdonmukaisesta suunnasta on pidettävä kiinni kohti vuotta 2040. Tehdään järjestelmästä entistä parempi sovittamalla yhteen ilmaston, kilpailukyvyn ja investointivarmuuden näkökulmat”, kannustaa EK:

Elinkeinoelämän Suurlähettiläspalkinnot 2026 Teemu Tannerille Norjaan ja Mercosur-maiden Team Finland -joukkueelle27.8.2026 18:41:38 EEST | Tiedote

EK:n yrittäjät ovat palkinneet Team Finlandin vienninedistäjiä, jotka ovat tehneet tuloksellista työtä Suomen viennin ja pk-yritysten kansainvälistymisen hyväksi. Vuoden 2026 Suurlähettiläspalkinnot osoitetaan Suomen Norjan-suurlähettiläs Teemu Tannerille sekä Mercosur-maiden Team Finland -joukkueelle. Lisäksi kunniamaininnan vuoden Team Finland -teosta saavat Finnveran ja ulkoministeriön tiimit, jotka yhteistyössä elinkeinoelämän kanssa ovat vaikuttaneet EU:n Ukraina-jälleenrakentamistakausten saamiseksi Suomeen Euroopan ensimmäisten vientiluottolaitosten joukossa. Suomessa eletään etsikkoaikaa, kun viennin kasvu vetää koko talouden kasvukäännettä. EK:n tutkimuksen mukaan jopa 6.000 pk-yritystä harkitsee parhaillaan kansainvälistymistä, muistuttavat EK:n Yrittäjävaltuuskunnan puheenjohtaja Anne Kangas (Hoitokoti Päiväkumpu) ja kansainvälistymis- ja uudistumisryhmän puheenjohtaja Bengt Westerholm (Beweship): ”Sekä vientiyritysten että vienninedistäjien kannattaa laittaa kaikki peliin,

EK budjettiriiheen: Alkaneen kasvun edellytyksiä ei saa nyt heikentää26.8.2026 14:40:30 EEST | Tiedote

Suomen talous on lähtenyt selkeään kasvuun. Ensi viikon budjettiriihessä ei pidä tehdä päätöksiä, jotka heikentäisivät yritysten investointi- ja kasvuedellytyksiä tai kuluttajien luottamusta. Nyt on päinvastoin aika vahvistaa kasvun edellytyksiä ja viedä jo päätetyt uudistukset määrätietoisesti maaliin. Pääministeri Petteri Orpon hallituksen tärkein tehtävä on varmistaa, että talouden kasvun vahvistumiselle annetaan mahdollisimman hyvät edellytykset. – Suomen taloudessa on pitkän heikon jakson jälkeen merkkejä paremmasta. Nyt olisi väärä hetki tehdä päätöksiä, jotka syövät yritysten halua investoida tai kotitalouksien luottamusta. Kasvun edellytyksiä pitää vahvistaa, ei heikentää. Nyt tarvitaan lisää vauhtia investointeihin, uudistumiseen ja työllisyyteen, toimitusjohtaja Minna Helle sanoo. EK pitää tärkeänä, että hallitus jatkaa kasvua tukevaa ja ennakoitavaa verolinjaa. Välillistä verotusta ei pidä kiristää eikä uusia pisteveroja luoda. Kotitalouksien ostovoimaa ja luottamusta tulisi

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye