Oma Häme tehostaa käyttötalouden tasapainottamista
12.9.2024 13:27:30 EEST | Oma Häme | Tiedote
Oma Häme on päättänyt tehostaa käyttötalouden tasapainottamista uusin toimin jäädyttämällä uudet rekrytoinnit ja tehostamalla hankintojen tarvearviointia. Toimenpiteet astuvat voimaan välittömästi ja ovat voimassa vuoden loppuun asti 31.12.2024.

Päätöksen taustalla on taloudellinen tilanne, jossa tilinpäätösennusteen mukaan alijäämä on kasvanut huolestuttavasti. Ennusteen mukaan alijäämä on 81,7 miljoonaa euroa, mikä on 16,4 miljoonaa euroa enemmän kuin talousarviossa ennakoitiin. Näiden toimenpiteiden avulla Oma Häme pyrkii vähentämään alijäämän kasvua vielä loppuvuoden aikana.
Loppuvuonna toteutetaan vain välttämättömät ja kokonaistaloudellisesti järkevät rekrytoinnit
Uudet rekrytoinnit jäädytetään hyvinvointialueella 12. syyskuuta alkaen loppuvuoden ajaksi 31. joulukuuta asti. Päätöksellä odotetaan saavutettavan 1,5 miljoonan euron säästöt. Käynnissä olevat rekrytointiprosessit saatetaan pääsääntöisesti loppuun, mutta niiden jatkaminen edellyttää rekrytointien välttämättömyyden arviointia. Tarvittavat uudet rekrytoinnit, jotka koskevat välittömästi potilaiden tai asiakkaiden terveyttä, henkeä ja hoidon tai palvelun toteuttamista, hyväksytään loppuvuoden aikana toimialajohtajan päätöksellä. Sama koskee kokonaistaloudellisesti välttämättömiksi arvioituja rekrytointeja.
”Taloustilanteemme suunnan kääntäminen vaatii lisätoimenpiteitä loppuvuoden aikana. Aiemmin vahvistettuja talouden tasapainottamisohjelmien tehostamistoimia jatketaan ja tiivistetään kaikilla toimialoilla. Aluehallitus käsittelee ohjelmien toteumia ja esityksiä lisätoimenpiteiksi syyskuussa. Lisäksi kiinnitetään huomiota muiden kuin välttämättömien hankintojen karsimiseen. Henkilöstökulut ovat suurin menoerämme, ja haluamme tässä tilanteessa rekrytoida erityisen vastuullisesti. Rekrytointiin kohdistetut toimenpiteet eivät vaaranna palveluitamme”, vahvistaa hyvinvointialuejohtaja Olli Naukkarinen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Olli NaukkarinenHyvinvointialuejohtaja
Puh:040 512 1580Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Aluehallitus käsittelee uudelleen ateria- ja laitoshuoltopalveluiden hankintaa12.3.2026 09:05:42 EET | Uutinen
Aluehallitus käsittelee maanantaina 16. maaliskuuta ateria- ja laitoshuoltopalveluiden hankintaa. Esityksenä on, että palveluntuottajaksi valitaan Palmia Oy, jonka tarjous on kokonaistaloudellisesti edullisin. Joulukuussa 2024 tehdystä hankinnasta tehdään nyt uusi päätös valitusprosessin päätyttyä. Markkinaoikeus kumosi marraskuussa 2025 hyvinvointialueen hankintapäätöksen, jolla oli valittu Fodbar Oy -ryhmittymä palveluntuottajaksi Hämeenlinnan ja Riihimäen alueille. Markkinaoikeus katsoi, ettei Palmia Oy:n tarjousta olisi saanut sulkea pois tarjousvertailusta poikkeuksellisen alhaisen hinnan perusteella, koska kyseistä menettelyä ei ollut kuvattu riittävän tarkasti tarjouspyyntöasiakirjoissa. Oma Häme valitti markkinaoikeuden päätöksestä Korkeimpaan hallinto-oikeuteen, joka päätti helmikuussa äänestyksen jälkeen, ettei se myönnä valituslupaa asiassa. Hankinnasta on tehty nyt markkinaoikeuden päätöksen mukainen uusi tarjousvertailu. Jos aluehallitus päättää valita palveluntuottajaksi
Oma Häme uudistaa Hämeenlinnan neuvolapalveluja toukokuussa10.3.2026 10:15:49 EET | Tiedote
Muutos koskee kantakaupungin neuvoloita sekä Renkoa.
Parolan terveysaseman toiminta jatkuu Hattulassa – aluehallitus päätti jatkaa sopimusta Terveystalon kanssa9.3.2026 18:32:54 EET | Uutinen
Ostopalvelusopimus jatkuu kesään 2027 saakka.
Oma Häme lisää matalan kynnyksen keskusteluapua perheille ja aikuisille9.3.2026 13:22:33 EET | Tiedote
Oma Häme lisää matalan kynnyksen keskustelu- ja ohjausapua lapsiperheille ja aikuisille. Perhe- ja sosiaalipalvelujen pika-ajoilla asiakkaat voivat keskustella ammattilaisen kanssa arjen huolista ja saada nopeasti neuvoja tilanteeseensa. Pika-ajat ovat kertaluonteisia keskusteluaikoja, jotka on tarkoitettu tilanteisiin, joissa huoli tai pulma voi ratketa lyhyellä neuvonnalla ja ohjauksella. Palvelu on tarkoitettu Kanta-Hämeen hyvinvointialueen asukkaille. Tapaamiset hoidetaan etäyhteydellä videovastaanottona tai puhelimitse. Perhekeskuspalveluista on jo aiemmin voinut varata kertaluonteisen pika-ajan lapsiperheen pulmiin. Palvelu jatkuu edelleen, samoin kouluterveydenhoitajan ja Arjen kesyttämön pika-ajat. Arjen kesyttämöstä vanhemmat saavat ammattilaisen ohjausta erilaisiin kasvatuskysymyksiin ja konkreettisia materiaaleja ja ratkaisukeinoja lapsiperheen arjen haasteisiin. Kesyttämössä vieraillaan paikan päällä, sen pika-aikoja ei tarjota etänä. Uusia pika-aikoja isille ja aikuisille
Assi-sairaalan käyttöönotto jatkuu – useita yksiköitä muuttaa 9.–15.3.20267.3.2026 13:00:31 EET | Uutinen
Ahveniston sairaalan yksiköt muuttavat uusiin tiloihin 9.-15.3.2026 osana Assi-sairaalan käyttöönottoa. Muutto tapahtuu vaiheittain, ja useat palvelut, kuten suun terveydenhuollon päivystys ja leikkausyksiköt, siirtyvät uusiin sijainteihin. Muuton aikana on tiedossa lyhyitä katkoksia palveluissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme