Oma Häme tehostaa käyttötalouden tasapainottamista
12.9.2024 13:27:30 EEST | Oma Häme | Tiedote
Oma Häme on päättänyt tehostaa käyttötalouden tasapainottamista uusin toimin jäädyttämällä uudet rekrytoinnit ja tehostamalla hankintojen tarvearviointia. Toimenpiteet astuvat voimaan välittömästi ja ovat voimassa vuoden loppuun asti 31.12.2024.

Päätöksen taustalla on taloudellinen tilanne, jossa tilinpäätösennusteen mukaan alijäämä on kasvanut huolestuttavasti. Ennusteen mukaan alijäämä on 81,7 miljoonaa euroa, mikä on 16,4 miljoonaa euroa enemmän kuin talousarviossa ennakoitiin. Näiden toimenpiteiden avulla Oma Häme pyrkii vähentämään alijäämän kasvua vielä loppuvuoden aikana.
Loppuvuonna toteutetaan vain välttämättömät ja kokonaistaloudellisesti järkevät rekrytoinnit
Uudet rekrytoinnit jäädytetään hyvinvointialueella 12. syyskuuta alkaen loppuvuoden ajaksi 31. joulukuuta asti. Päätöksellä odotetaan saavutettavan 1,5 miljoonan euron säästöt. Käynnissä olevat rekrytointiprosessit saatetaan pääsääntöisesti loppuun, mutta niiden jatkaminen edellyttää rekrytointien välttämättömyyden arviointia. Tarvittavat uudet rekrytoinnit, jotka koskevat välittömästi potilaiden tai asiakkaiden terveyttä, henkeä ja hoidon tai palvelun toteuttamista, hyväksytään loppuvuoden aikana toimialajohtajan päätöksellä. Sama koskee kokonaistaloudellisesti välttämättömiksi arvioituja rekrytointeja.
”Taloustilanteemme suunnan kääntäminen vaatii lisätoimenpiteitä loppuvuoden aikana. Aiemmin vahvistettuja talouden tasapainottamisohjelmien tehostamistoimia jatketaan ja tiivistetään kaikilla toimialoilla. Aluehallitus käsittelee ohjelmien toteumia ja esityksiä lisätoimenpiteiksi syyskuussa. Lisäksi kiinnitetään huomiota muiden kuin välttämättömien hankintojen karsimiseen. Henkilöstökulut ovat suurin menoerämme, ja haluamme tässä tilanteessa rekrytoida erityisen vastuullisesti. Rekrytointiin kohdistetut toimenpiteet eivät vaaranna palveluitamme”, vahvistaa hyvinvointialuejohtaja Olli Naukkarinen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Olli NaukkarinenHyvinvointialuejohtaja
Puh:040 512 1580Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Aluehallitus käsitteli neuvolasuunnitelmaa1.9.2026 11:03:48 EEST | Uutinen
Maanantaina 31. elokuuta koolla ollut aluehallitus käsitteli taloutta, neuvolasuunnitelmaa sekä suun terveydenhuollon palveluverkkoa koskevia aloitteita. Aluehallitus hyväksyi vuoden 2026 toisen muutoskäyttösuunnitelman. Päivitys perustuu aluevaltuuston toukokuussa hyväksymiin ehdollisiin talousarviomuutoksiin, jotka tulivat voimaan valtiovarainministeriön myönnettyä Oma Hämeelle lisäaikaa kertyneiden alijäämien kattamiseen vuoden 2029 loppuun saakka. Muutoskäyttösuunnitelmassa talousarviomuutokset kohdennetaan toimialoilta tulosalueille. Muutosten jälkeen vuoden 2026 talousarvio on 35 miljoonaa euroa ylijäämäinen. Toiminnan tavoitteet säilyvät pääosin ennallaan. Lisäksi aluehallitus päätti esittää aluevaltuustolle Kanta-Hämeen hyvinvointialueen neuvolasuunnitelman hyväksymistä vuosille 2026–2028. Suunnitelma kuvaa alueen neuvolatoimintaa ja sen painopisteitä osana perhekeskuksen monialaisia palveluja. Uudessa suunnitelmassa äitiys- ja lastenneuvolan toimintamallit on yhtenäistetty kok
Oma Hämeen erikoissairaanhoidon asiakaspalvelun chat palvelee jatkossa arkisin kello 8–1531.8.2026 11:23:51 EEST | Uutinen
Muutoksella asiakaspalvelun resursseja kohdennetaan enemmän puhelinpalveluun.
Näin uusi sairaala saatiin toimimaan – lääkintätekniikka varmisti onnistuneen käyttöönoton28.8.2026 09:19:51 EEST | Tiedote
Ahveniston uusi sairaala on aloittanut toimintansa onnistuneesti intensiivisen valmistautumisen jälkeen. Lääkintätekniikka oli keskeisessä roolissa, varmistaen laitteiden toimivuuden ja potilasturvallisuuden ensimmäisestä päivästä alkaen. Projektin tarkka suunnittelu ja toteutus estivät suurempien ongelmien ilmenemisen, ja yhteistyö kaikkien osapuolten välillä oli kiitettävää.
Dialyysin muuttosankarit pitivät arjen käynnissä28.8.2026 09:15:50 EEST | Tiedote
Dialyysiyksikön muutto uuteen Assi-sairaalaan vei tiimityön huipulle. Huolellinen suunnittelu ja tehokas yhteistyö varmistivat, että potilaiden hoito jatkui keskeytyksettä. Team Leivon ja hoitohenkilökunnan saumatonta yhteispeliä tarvittiin, jotta laitteet ja hoitovuorot pysyivät aikataulussa, vaikka kiire oli kova.
Assi tutkimusympäristönä – LUTin diplomityöt pureutuvat sairaalan arjen kehittämiseen28.8.2026 09:08:48 EEST | Tiedote
LUT-yliopiston diplomityöt kehittävät Assi-sairaalan arkea tutkimalla materiaalivirtoja, leikkaussalivälineiden kustannuslaskentaa ja digitaalisia hoitopolkuja. Opiskelijat saivat elokuussa käytännön kokemusta Assissa, mikä auttoi konkretisoimaan tutkimusaiheitaan. Tuloksena saadaan arvokasta tietoa sekä sairaalan että Oma Hämeen toiminnan kehittämiseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme