SDP EDUSKUNTA

SDP:n Suhonen: Hallitus ei aio turvata yleissitovuutta

14.9.2024 09:36:03 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Rakennusliitto on tarjonnut hallitukselle esitystä, jossa yleissitovuus voitaisiin lukita edes kymmeneksi vuodeksi ja katsoa, mitä markkinoilla tapahtuu. Hallitus torjui tämän esityksen naureskellen. Tämä ennustaa pahaa tulevasta ja kertoo ehkä jotain hallituksen todellisista motiiveista.

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

Rakennusliiton esitys olisi taannut reilut työehdot työmarkkinakentälle, kunnes nähtäisiin käytännössä, vaarantaako paikallisen sopimisen laajentaminen yleissitovuuden eli työelämän minimiturvan. Jos tarkoituksena ei ole minimiturvan heikentäminen, miksi hallitus vastustaa sen turvaamista?

- Vielä eduskuntavaalien jälkeenkin ”työväen puolueen” puheenjohtaja Riikka Purra vakuutti, että perussuomalaiset pitävät tiukasti kiinni yleissitovuudesta. Lista perussuomalaisten petetyistä vaalilupauksista saa siis jatkoa, jos puolue ei toimi työehtosopimusten yleissitovuuden turvaamiseksi, varoittaa SDP:n kansanedustaja, työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Timo Suhonen. 

Paikallisen sopimisen lisääminen voi johtaa palkkojen laskuun

Esitys paikallisen sopimisen laajentamisesta uhkaa romuttaa työntekijän minimiturvan ja palkat. Kyseessä on työelämän taksiuudistus, jota perussuomalaiset ovat siunaamassa.

- Hallituspuolueet vakuuttelevat kilpaa, että yhdenkään työntekijän työehdot eivät heikkene paikallisen sopimisen myötä, koska yleissitovat työehtosopimukset muodostavat työehtojen vähimmäistason. Kuitenkin hallituksen omassa lakiesityksessä todetaan, että se voi johtaa yleissitovuuden murtumiseen eli siihen, että monella alalla ei enää olisi niitä yleissitovia työehtosopimuksia, joiden on hallituksen mukaan tarkoitus turvata vähimmäistyöehdot, Suhonen ihmettelee ja jatkaa:

- Paikallisen sopimisen lisääminen, on hallituksen ”taikaseinä” ilman todennettuja työllisyys- ja talousvaikutuksia.

Minimiturvan säilyminen jo nyt vaakalaudalla

Yleissitovuuden säilyminen on jo nyt vaakalaudalla monella alalla, muistuttaa Suhonen. Hallituksen esityksen myötä yleissitovuus voi murtua ensimmäisillä aloilla jo vuoden tai parin päästä, kun työnantajien ei enää tarvitse kuulua liittoon voidakseen hyödyntää paikallisen sopimisen tarjoamia joustoja. Tämä avaa oven palkkojen ja muiden työehtojen rajulle heikennykselle liittoon kuulumattomissa yrityksissä.

- Jokainen voi miettiä, miltä tuntuisi neuvotella uudelleen vaikkapa minimipalkasta, ilta- ja yövuorokorvauksista tai palkallisesta perhevapaasta, kun avoimia työpaikkoja on vähän, irtisanomista helpotetaan ja työttömyysturvalla ei tule toimeen. Tämä on se myrkkycocktail, jota Purran perussuomalaiset tarjoilee tavallisille suomalaisille.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Krista Kiuru: Hallitus on valmis jättämään jopa satojen miljoonien eurojen verotulot keräämättä alkoholinlain muutosten vuoksi18.6.2026 16:23:48 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustaja ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan puheenjohtaja Krista Kiuru ihmettelee hallituspuolueiden toimintaa alkoholilain käsittelyssä. Kiurun mukaan hallitus on sivuuttamassa sekä sosiaali- ja terveysvaliokunnan että valtiovarainvaliokunnan esittämät ratkaisut, joilla alkoholin etämyyntiin liittyvää veronkiertoa voitaisiin tehokkaasti estää.

SDP:n Aki Lindén: Helsingin Sanomien kritiikki sivuuttaa olennaisen – kyse on koko sote-rahoituksen paremmasta ohjauksesta, ei pelkästä Kela-kyytien siirrosta18.6.2026 14:06:08 EEST | Tiedote

Helsingin Sanomat uutisoi 17.6. asiantuntija-arvioista, joiden mukaan SDP puheenjohtaja Antti Lindtmanin esittämä Kelan matkakorvausten siirtäminen hyvinvointialueille ei välttämättä yksinään tuottaisi säästöjä julkiseen talouteen. SDP:n kansanedustaja Aki Lindén pitää keskustelua tarpeellisena, mutta katsoo, että jutussa jää huomiotta uudistuksen varsinainen tavoite ja laajempi kokonaisuus.

SDP:n Helena Marttila: Hallituskausi on paljastanut ristiriidan kokoomuksen puheiden ja tekojen välillä18.6.2026 08:52:24 EEST | Tiedote

– Hallitus on tehnyt parannuksia esimerkiksi lähisuhdeväkivallan sovitteluun ja tyttöjen sukuelinten silpomisen kitkemiseksi. Iso kuva on kuitenkin naisten ja tyttöjen kannalta armoton ja tasa-arvotyön loppusaldona iso pitkä miinus. Ehkä kokoomuksen naiskannatuksen kato johtuu yksinkertaisesti siitä, että hallituskausi on paljastanut poikkeuksellisen räikeästi ristiriidan puheiden ja tekojen välillä. On naisten suurta vähättelyä ajatella, että arjen todellisuus korjautuisi pirtsakalla viestinnällä, toteaa SDP:n kansanedustaja ja Demarinaisten puheenjohtaja Helena Marttila.

SDP:n Helena Marttila jätti lakialoitteen: Rikoksen tekeminen lapsen läsnä ollessa tuomion koventamisperusteeksi17.6.2026 18:34:16 EEST | Tiedote

Kansanedustaja Helena Marttila (sd.) on jättänyt eduskunnalle lakialoitteen, jossa ehdotetaan muutosta rikoslakiin siten, että rikoksen tekeminen lapsen läsnä ollessa säädettäisiin rangaistusta koventavaksi perusteeksi. Ehdotuksen tavoitteena on vahvistaa lasten suojaa väkivallalta sekä tunnistaa nykyistä selkeämmin se, että lapsi voi kärsiä vakavaa haittaa myös silloin, kun hän ei ole rikoksen suora kohde, vaan altistuu väkivallalle todistajana.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye