SDP:n Suhonen: Hallitus ei aio turvata yleissitovuutta
14.9.2024 09:36:03 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Rakennusliitto on tarjonnut hallitukselle esitystä, jossa yleissitovuus voitaisiin lukita edes kymmeneksi vuodeksi ja katsoa, mitä markkinoilla tapahtuu. Hallitus torjui tämän esityksen naureskellen. Tämä ennustaa pahaa tulevasta ja kertoo ehkä jotain hallituksen todellisista motiiveista.

Rakennusliiton esitys olisi taannut reilut työehdot työmarkkinakentälle, kunnes nähtäisiin käytännössä, vaarantaako paikallisen sopimisen laajentaminen yleissitovuuden eli työelämän minimiturvan. Jos tarkoituksena ei ole minimiturvan heikentäminen, miksi hallitus vastustaa sen turvaamista?
- Vielä eduskuntavaalien jälkeenkin ”työväen puolueen” puheenjohtaja Riikka Purra vakuutti, että perussuomalaiset pitävät tiukasti kiinni yleissitovuudesta. Lista perussuomalaisten petetyistä vaalilupauksista saa siis jatkoa, jos puolue ei toimi työehtosopimusten yleissitovuuden turvaamiseksi, varoittaa SDP:n kansanedustaja, työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Timo Suhonen.
Paikallisen sopimisen lisääminen voi johtaa palkkojen laskuun
Esitys paikallisen sopimisen laajentamisesta uhkaa romuttaa työntekijän minimiturvan ja palkat. Kyseessä on työelämän taksiuudistus, jota perussuomalaiset ovat siunaamassa.
- Hallituspuolueet vakuuttelevat kilpaa, että yhdenkään työntekijän työehdot eivät heikkene paikallisen sopimisen myötä, koska yleissitovat työehtosopimukset muodostavat työehtojen vähimmäistason. Kuitenkin hallituksen omassa lakiesityksessä todetaan, että se voi johtaa yleissitovuuden murtumiseen eli siihen, että monella alalla ei enää olisi niitä yleissitovia työehtosopimuksia, joiden on hallituksen mukaan tarkoitus turvata vähimmäistyöehdot, Suhonen ihmettelee ja jatkaa:
- Paikallisen sopimisen lisääminen, on hallituksen ”taikaseinä” ilman todennettuja työllisyys- ja talousvaikutuksia.
Minimiturvan säilyminen jo nyt vaakalaudalla
Yleissitovuuden säilyminen on jo nyt vaakalaudalla monella alalla, muistuttaa Suhonen. Hallituksen esityksen myötä yleissitovuus voi murtua ensimmäisillä aloilla jo vuoden tai parin päästä, kun työnantajien ei enää tarvitse kuulua liittoon voidakseen hyödyntää paikallisen sopimisen tarjoamia joustoja. Tämä avaa oven palkkojen ja muiden työehtojen rajulle heikennykselle liittoon kuulumattomissa yrityksissä.
- Jokainen voi miettiä, miltä tuntuisi neuvotella uudelleen vaikkapa minimipalkasta, ilta- ja yövuorokorvauksista tai palkallisesta perhevapaasta, kun avoimia työpaikkoja on vähän, irtisanomista helpotetaan ja työttömyysturvalla ei tule toimeen. Tämä on se myrkkycocktail, jota Purran perussuomalaiset tarjoilee tavallisille suomalaisille.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Timo SuhonenKansanedustaja
Puh:040 356 6869timo.suhonen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Johan Kvarnström (SDP): Regeringens kärnvapenpolitik är ansvarslös5.3.2026 18:57:53 EET | Pressmeddelande
Riksdagsledamot Johan Kvarnström (SDP) är starkt kritisk till regeringens förslag att slopa lagens förbud mot kärnvapen på finskt territorium. Han beskriver den stora nyheten som ett sorgligt kapitel i Finlands säkerhetspolitiska historia. Sättet processen skett på kallar han skamlig.
SDP:n Johan Kvarnström: Hallituksen ydinasepolitiikka on vastuutonta5.3.2026 18:49:13 EET | Tiedote
Kansanedustaja Johan Kvarnström (SDP) suhtautuu erittäin kriittisesti hallituksen esitykseen poistaa laissa oleva kielto ydinaseiden sijoittamisesta Suomen alueelle. Hän kuvaa asiaa surulliseksi luvuksi Suomen turvallisuuspoliittisessa historiassa. Tapaa, jolla prosessi on viety eteenpäin, hän pitää häpeällisenä.
SDP:n Lauri Lyly: Orpon hallituksen velkatavoite on karannut tavoittamattomiin5.3.2026 17:09:34 EET | Tiedote
Suurista vaalipuheista huolimatta Orpon hallituksen velkatavoite on jo karannut tavoittamattomiin. Euroopan surkein työllisyydenhoito sekä suurituloisten ja suuryritysten veronkevennykset romuttavat julkisen talouden pohjan ja nyt surulliset tulokset ovat kaikkien nähtävillä, sanoo valtiovarainvaliokunnan jäsen kansanedustaja Lauri Lyly (sd).
SDP:n Paula Werning: Pääministerin sote-Suomi on kaukana ihmisten arjesta5.3.2026 13:52:40 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Paula Werning arvostelee pääministeri Petteri Orpon puheita eduskunnalle antamassaan tiedonannossa sosiaali- ja terveyspalvelujen tilanteesta. Werningin mukaan pääministerin kuva soten tilanteesta ei vastaa monen suomalaisen arkea.
SDP:n Kim Berg: Pääministeri Orpon väitteet hoitojonoista eivät kestä tarkastelua – lääkärille pääsy on selvästi heikentynyt4.3.2026 18:54:16 EET | Tiedote
Pääministeri väitti tänään eduskunnassa, että ”hoitojonojen kasvu on pysähtynyt” ja että perusterveydenhuollon hoitoon pääsyn tilanne on “suhteellisen sama” kuin aiemmin. Lääkärille pääsyn osalta tämä ei yksinkertaisesti pidä paikkaansa, sanoo SDP:n kansanedustaja Kim Berg.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme