SDP:n Niina Malm: Minimiehdoista maksimeihin? Karu todellisuus ja vielä heikompi tulevaisuus
18.9.2024 12:02:25 EEST | SDP | Tiedote
SAK:n tuoreen kyselyn tulokset paljastavat vakavan huolen hallituksen ajamasta paikallisen sopimisen lisäämisestä. Kyselyyn vastanneista luottamushenkilöistä lähes kolmannes (32 %) on sitä mieltä, että heidän työnantajansa on rikkonut työehtosopimusta tai lakia viimeisen vuoden aikana. Työnantajien painostus työehtojen heikentämiseksi on jo siis nyt arkipäivää monilla työpaikoilla.

- Erityisen huolestuttavaa on, että joka kymmenes luottamushenkilö on kertonut työnantajan painostaneen sopimaan työehtojen heikentämisestä tänä vuonna. Tämä tilanne heijastaa laajempaa ongelmaa: paikallisen sopimisen lisääminen voi johtaa siihen, että työntekijöiden vähimmäisehdoista tulee käytännössä maksimeja, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.
Hallituksen ajama paikallisen sopimisen laajentaminen asettaa työntekijät entistä suurempaan vaaraan, sillä valvonta työpaikoilla on jo nyt riittämätöntä. Pelko on, että työnantajien painostus työehtojen heikentämiseksi vain lisääntyy, kun paikallisesta sopimisesta tulee uusi normi.
- Jo nyt kolmannes kokee tulleensa koijatuksi työnantajan toimesta. Mitä tämä tarkoittaa tilanteessa, jossa sopijaosapuolina olisivat jatkossa järjestäytymättömät tahot, joiden molempien pitäisi selvittää itse, miten asioista sovitaan ja mikä on sallittua. Tämä voi olla esimerkiksi nuorelle, ensimmäisessä työpaikassaan vaikuttavalle työntekijälle aivan mahdoton tehtävä. Ja tätä jos mitä on helppo käyttää työnantajan hyväksi, Malm toteaa vakavana.
- Keplottelevien työnantajien toiminta vaikeuttaa rehtien yritysten asemaa markkinoilla. On käsittämätöntä, että hallitus ei tätä kykene omalta paikallisen sopimisen esitykseltään näkemään. Olemme matkalla jo nyt karusta todellisuudesta vielä epävarmempaan tulevaisuuteen, päättää Malm.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Niina MalmSDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:0400588978niina.malm@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP:n Niina Malm: Haluaako kokoomus nuorille yhä lisää epävarmuutta työmarkkinoilla?23.3.2026 12:33:48 EET | Tiedote
Kokoomus näyttää ehdoin tahdoin haluavan edelleen kasvattaa nuorten epävarmuutta työmarkkinoilla ja repiä yhä rikki työntekijöiden turvaa, sanoo kansanedustaja ja SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.
Puheenjohtaja Antti Lindtman SAMAKin huippukokoukseen Tukholmaan18.3.2026 11:56:39 EET | Tiedote
Pohjoismaisten sosialidemokraattisten puolueiden ja ammattiliittojen johtoa kokoontuu Tukholmaan SAMAKin huippukokoukseen 18.3.2026. Kokouksen aiheina on muun muassa johtajuus ja yhteistyö muuttuneessa turvallisuustilanteessa sekä luottamuksen merkitys yhteiskuntien yhtenäisyydessä.
Mediakutsu: Pohjoismaisten sosialidemokraattisten puolueiden huippukokous Tukholmassa10.3.2026 15:29:39 EET | Kutsu
Pohjoismaisten sosialidemokraattisten puolueiden ja ammattiliittojen johtoa kokoontuu Tukholmaan SAMAKin huippukokoukseen keskiviikkona 18.3.2026. Kokouksen teemana on Pohjolan turvallisuus muuttuneessa turvallisuustilanteessa.
SDP:n puoluekokousaloitteissa vaaditaan reilumpaa työelämää28.2.2026 09:20:00 EET | Tiedote
SDP:n puoluekokoukselle jätetyissä aloitteissa korostuu vahvasti SDP:n jäsenistön halu reilumpaan politiikkaan etenkin työelämää, sosiaali- ja terveydenhuoltoa sekä sosiaaliturvaa koskevissa kysymyksissä. Puoluekokoukselle jätettiin määräaikaan mennessä yhteensä 538 aloitetta.
Suomen ja Ruotsin sosialidemokraatit haluavat vahvistaa Itämeren alueen turvallisuutta27.2.2026 16:51:41 EET | Tiedote
Suomen ja Ruotsin sosialidemokraatit ovat pitäneet Helsingissä viime vuonna perustetun ruotsalais-suomalaisen turvallisuuskomitean toisen kokouksen. Tapaamisen aiheena oli Itämeren alueen turvallisuuden vahvistaminen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme