Varapuhemies Risikko: Yksinäisyyden kitkemiseksi tarvitaan tekoja meiltä jokaiselta
Eri ikäisten ihmisten yksinäisyyden ja ostrakismin kokemuksiin on löydettävä ratkaisuja. Arjen tasolla vastuu on jokaisella meistä, sanoo eduskunnan varapuhemies ja eduskunnan yksinäisyyden ja ostrakismin vähentämiseksi perustetun työryhmän puheenjohtaja Paula Risikko. Risikko puhui yksinäisyydestä ja sen vähentämisestä keskiviikkona 18.9.2024 Haminan pääkirjastolla.

Suomen Punaisen Ristin helmikuussa 2024 julkaiseman yksinäisyysbarometrin mukaan Suomessa 56 prosenttia ihmisistä kokee yksinäisyyttä ainakin joskus. Tilanne on erityisen hälyttävä nuorilla ja nuorilla aikuisilla, sillä 47 prosenttia 15–24-vuotiaista kertoi kokevansa yksinäisyyttä joitakin kertoja kuukaudessa tai useammin. Myös Suomen nuorisoalan kattojärjestö Allianssin ja MTV uutisten syksyllä 2023 julkaiseman tutkimuksen mukaan suurin osa nuorista kokee yksinäisyyttä vähintään viikoittain.
"Kehityssuunta on huono, ja yksinäisyys on nousemassa kansanterveytemme kannalta merkittäväksi uhaksi. Yksinäisyydellä, mutta myös ostrakismilla on yksilöllisen kärsimyksen lisäksi vaikutuksia myös työn tuottavuuteen ja sisäiseen turvallisuuteen," Risikko painottaa.
Ostrakismi on tahallista tai tahatonta sulkemista ulkopuolisuuteen. Ostrakismi on usein huomaamatonta verrattuna fyysiseen tai verbaaliseen väkivaltaan, mutta sen vaikutukset jopa lyhytaikaisena tai hetkellisenä ovat voimakkaita.
"Yksinäisyys aikaansaa ihmiselle fyysisiä ja psyykkisiä oireita sekä käyttäytymisen muutoksia. Yksinäisyys aiheuttaa myös ennenaikaisia kuolemia. Inhimillisen kärsimyksen lisäksi yksinäisyydestä aiheutuu kustannuksia. Brittiläisen tutkimuksen mukaan yksinäisyys maksaa yli 10 000 euroa vuodessa jokaista yksinäistä henkilöä kohden," Risikko sanoo.
Risikko painottaa, että vanhempien ja muiden aikuisten tehtävä on niin kotona, päiväkodeissa kuin kouluissakin vahvistaa lasten ja nuorten sosiaalisia taitoja ja toisten huomioimista. Yksinäisyyttä voidaan ehkäistä ja vähentää myös lisäämällä matalan kynnyksen sosiaalisten kontaktien mahdollisuuksia kuten harrastustoimintaa, kerhoja ja yhteisiä ”olohuoneita”.
Risikko muistuttaa, että kuka tahansa voi joutua yksinäisyyden kierteeseen, mutta myös auttaa kanssaihmisen siitä ulos. Mitään erityistä ammattitaitoa ei vaadita, vaan ihan tavallisia asioita.
"Meillä jokaisella on vastuu. Kyse on tavallisista asioista, toisten huomioimisesta," Risikko painottaa.
Haminan pääkirjastolla keskiviikkona 18.9.2024 järjestetty tilaisuus on osa aluehallintoviraston rahoittamaa ”Kirjasto keskustelevan demokratian kohtaamispaikkana ja osallisuuden edistäjänä” -hanketta. Hanke jatkuu vuoden 2024 loppuun.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Paula RisikkoEduskunnan varapuhemies
Vaasan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Heinonen: Venäläisten kiinteistöhankintojen täyskielto saadaan vihdoinkin aikaiseksi4.3.2025 16:05:00 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja puolustusvaliokunnan jäsen Timo Heinonen kiittää puolustusministeri Antti Häkkästä (kok.) tuoreesta hallituksen esityksestä, jolla kielletään venäläisiltä henkilöiltä ja organisaatioilta kiinteistöjen hankkiminen Suomesta. Kiinteistöjen hankinta kielletään esityksessä niiden maiden kansalaisilta, joiden kansalaisuusvaltio käy hyökkäyssotaa ja joka voi aiheuttaa uhkaa Suomen kansalliselle turvallisuudelle. Heinonen pitää hallituksen esitystä keskeisenä Suomen turvallisuuden kannalta.
Kokoomuksen Paasi: Kasvurahasto kaipaa kumppanikseen markkinataloutta4.3.2025 14:53:25 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustajan Martin Paasin mukaan SDP:n esitys valtion pääomittamasta kasvurahastosta on yksittäisenä ehdotuksena hyvä, mutta uhkaa jäädä tyngäksi ilman vapaita pääomamarkkinoita.
Kokoomuksen Risikko: Kuntouttavan opetuksen malli avuksi koulupudokkuuteen4.3.2025 09:15:00 EET | Tiedote
Kansanedustaja, eduskunnan varapuhemies, terveystieteiden tohtori Paula Risikon mukaan toisen asteen keskeyttäneiden opiskelijoiden määrä on saatava laskuun. Risikko ehdottaa yhdeksi ratkaisuksi kuntouttavan opetuksen mallia, jossa yhdistetään osia ammatillisesta koulutuksesta ja työpajatoiminnasta sekä kuntoutusta.
Kokoomuksen Väyrynen: Toisiolain korjaus tulee parantamaan suomalaisten hoitoa4.3.2025 08:38:42 EET | Tiedote
Sosiaali- ja terveystietojen toissijainen käyttö eli toisiokäyttö tarkoittaa, että sosiaali- ja terveydenhuollossa syntyneitä asiakas- ja rekisteritietoja käytetään muun muassa tilastoinnissa, tieteellisessä tutkimuksessa, kehittämis- ja innovaatiotoiminnassa sekä opetuksessa. Kokoomuksen kansanedustaja Ville Väyrynen iloitsee toisiolain korjaamisen etenemisestä. Korjaussarja lähti lausuntokierrokselle eilen. Sen tavoitteena on helpottaa sosiaali- ja terveystietojen turvallista hyödyntämistä esimerkiksi tutkimustoiminnassa.
Kokoomuksen Kilpi: Kilpailutuksesta ratkaisu maaseudun taksiongelmiin – Forssan mallista esimerkkiä3.3.2025 11:01:18 EET | Tiedote
Taksien saatavuus on ollut ongelma erityisesti maaseudulla ja pienemmissä kaupungeissa. Kokoomuksen kansanedustaja Marko Kilpi esittää ratkaisuksi taksipäivystyksen kilpailuttamista, joka on jo osoittautunut toimivaksi Forssassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme