Varapuhemies Risikko: Yksinäisyyden kitkemiseksi tarvitaan tekoja meiltä jokaiselta
Eri ikäisten ihmisten yksinäisyyden ja ostrakismin kokemuksiin on löydettävä ratkaisuja. Arjen tasolla vastuu on jokaisella meistä, sanoo eduskunnan varapuhemies ja eduskunnan yksinäisyyden ja ostrakismin vähentämiseksi perustetun työryhmän puheenjohtaja Paula Risikko. Risikko puhui yksinäisyydestä ja sen vähentämisestä keskiviikkona 18.9.2024 Haminan pääkirjastolla.

Suomen Punaisen Ristin helmikuussa 2024 julkaiseman yksinäisyysbarometrin mukaan Suomessa 56 prosenttia ihmisistä kokee yksinäisyyttä ainakin joskus. Tilanne on erityisen hälyttävä nuorilla ja nuorilla aikuisilla, sillä 47 prosenttia 15–24-vuotiaista kertoi kokevansa yksinäisyyttä joitakin kertoja kuukaudessa tai useammin. Myös Suomen nuorisoalan kattojärjestö Allianssin ja MTV uutisten syksyllä 2023 julkaiseman tutkimuksen mukaan suurin osa nuorista kokee yksinäisyyttä vähintään viikoittain.
"Kehityssuunta on huono, ja yksinäisyys on nousemassa kansanterveytemme kannalta merkittäväksi uhaksi. Yksinäisyydellä, mutta myös ostrakismilla on yksilöllisen kärsimyksen lisäksi vaikutuksia myös työn tuottavuuteen ja sisäiseen turvallisuuteen," Risikko painottaa.
Ostrakismi on tahallista tai tahatonta sulkemista ulkopuolisuuteen. Ostrakismi on usein huomaamatonta verrattuna fyysiseen tai verbaaliseen väkivaltaan, mutta sen vaikutukset jopa lyhytaikaisena tai hetkellisenä ovat voimakkaita.
"Yksinäisyys aikaansaa ihmiselle fyysisiä ja psyykkisiä oireita sekä käyttäytymisen muutoksia. Yksinäisyys aiheuttaa myös ennenaikaisia kuolemia. Inhimillisen kärsimyksen lisäksi yksinäisyydestä aiheutuu kustannuksia. Brittiläisen tutkimuksen mukaan yksinäisyys maksaa yli 10 000 euroa vuodessa jokaista yksinäistä henkilöä kohden," Risikko sanoo.
Risikko painottaa, että vanhempien ja muiden aikuisten tehtävä on niin kotona, päiväkodeissa kuin kouluissakin vahvistaa lasten ja nuorten sosiaalisia taitoja ja toisten huomioimista. Yksinäisyyttä voidaan ehkäistä ja vähentää myös lisäämällä matalan kynnyksen sosiaalisten kontaktien mahdollisuuksia kuten harrastustoimintaa, kerhoja ja yhteisiä ”olohuoneita”.
Risikko muistuttaa, että kuka tahansa voi joutua yksinäisyyden kierteeseen, mutta myös auttaa kanssaihmisen siitä ulos. Mitään erityistä ammattitaitoa ei vaadita, vaan ihan tavallisia asioita.
"Meillä jokaisella on vastuu. Kyse on tavallisista asioista, toisten huomioimisesta," Risikko painottaa.
Haminan pääkirjastolla keskiviikkona 18.9.2024 järjestetty tilaisuus on osa aluehallintoviraston rahoittamaa ”Kirjasto keskustelevan demokratian kohtaamispaikkana ja osallisuuden edistäjänä” -hanketta. Hanke jatkuu vuoden 2024 loppuun.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Paula RisikkoEduskunnan varapuhemies
Vaasan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Kauma Kaikkoselle: Velkavivulla ei ratkaista soten ongelmia13.12.2025 13:09:56 EET | Tiedote
Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen ehdottaa hyvinvointialueiden velkasaneerausta. Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Kauma muistuttaa, että Kaikkosen omalla hallituskaudella sellainen malli on jo luotu: arviointimenettely. Kauma korostaa Orpon hallituksen keskittyvän hyvinvointialueiden yksilölliseen tukemiseen, perusterveydenhuollon vahvistamiseen ja sote-palveluiden kehittämiseen sen sijaan, että alueiden ongelmat lakaistaisiin veronmaksajille osoitetulla miljardilaskulla maton alle.
Kokoomuksen Aalto-Setälä: Suomi alkaa kerätä hiiltä talteen – avaa yrityksille uusia markkinoita13.12.2025 10:11:29 EET | Tiedote
Suomi ottaa ison askeleen kohti puhtaampaa teollisuutta. Hallitus tukee bioperäisen hiilidioksidin talteenottoa 90 miljoonalla eurolla. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että esimerkiksi metsäteollisuudessa syntyvä hiilidioksidi otetaan talteen ennen kuin se pääsee ilmakehään. Talteen otettua hiilidioksidia voidaan varastoida tai käyttää uusien tuotteiden ja puhtaiden polttoaineiden raaka-aineena.
Kokoomuksen Aalto-Setälä: Suomi alkaa kerätä hiiltä talteen – avaa yrityksille uusia markkinoita13.12.2025 10:10:30 EET | Tiedote
Suomi ottaa ison askeleen kohti puhtaampaa teollisuutta. Hallitus tukee bioperäisen hiilidioksidin talteenottoa 90 miljoonalla eurolla. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että esimerkiksi metsäteollisuudessa syntyvä hiilidioksidi otetaan talteen ennen kuin se pääsee ilmakehään. Talteen otettua hiilidioksidia voidaan varastoida tai käyttää uusien tuotteiden ja puhtaiden polttoaineiden raaka-aineena.
Kokoomuksen Satonen: Irtisanomiskynnystä kohtuullistetaan, jotta yritykset uskaltaisivat työllistää11.12.2025 15:13:02 EET | Tiedote
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan mietintö henkilöperusteisen irtisanomiskynnyksen madaltamisesta valmistui tänään. Kokoomuksen Arto Satosen mukaan uudistus on ratkaiseva askel kohti työmarkkinoita, joissa yritykset uskaltavat työllistää ja työllistämisen esteitä puretaan määrätietoisesti.
Kokoomuksen Väyrynen: Ajaako SDP sittenkin Kiurun johdolla maakuntaveroa?10.12.2025 22:50:46 EET | Tiedote
Kokoomuksen lääkärikansanedustaja ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen Ville Väyrynen ihmettelee, miksi SDP:n Krista Kiuru väisti keskiviikon A-studiossa kysymyksen maakuntaverosta. Sosialidemokraattien linja sote-palveluiden parantamiseksi näyttää Väyrysen mukaan olevan se, että ei mitään ei muuteta, asiat ratkeavat vain rahalla ja veroilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme