Original Sokos Hotel Puijonsarven keittiöpäällikkö Toni Karjalainen valittu Ranskan Suomen-suurlähetystön keittiömestariksi
Toni Karjalainen tulee vastaamaan Ranskan Suomen-suurlähettilään valtiovieraiden ruokailuista lähetystössä ja lähettilään residenssissä.

Toni Karjalaisella on edessään huikea elämänmuutos. Hänestä tulee Ranskan Suomen-suurlähetystön ja OECD-edustuston keittiömestari, chef de cuisine.
– Tilaisuus on niin ainutlaatuinen, että varmasti olisi ruvennut jossain vaiheessa harmittamaan, jos en olisi lähtöpäätöstä tehnyt, Toni toteaa.
Tonin siirtyminen maailman ruokapääkaupunkiin on monen tekijän summa.
– Tilaisuus tuli eteeni Suomen kokkimaajoukkueen kontaktien kautta. En olisi pystynyt lähtemään mukaan maajoukkueen toimintaan, ja vielä kautta aikojen ensimmäisenä s-ryhmäläisenä, jos en olisi ollut töissä PeeÄssässä ja Original Sokos Hotel Puijonsarvessa.
Viisikymppinen Toni on aikoinaan opiskellut kokiksi Kuopion Savoniassa ja keittiömestariksi Perhon liiketalousopistossa Helsingissä. Ennen Puijonsarvea hän työskenteli muun muassa fine dining -hengessä Fazerin ja Siemensin pääkonttorien keittiömestarina sekä myöhemmin yrittäjänä kaupan alalla ja kahdessa ravintolassa.
Tonille on myönnetty vajaan vuoden sisällä sekä Suomen keittiömestareiden ammattikunnan Cordon Bleu -käädyt että Chaîne des Rôtisseurs Finlande ry:n Maître Rôtisseurs -arvonimi käätyineen.
Lähetystössä odottaa ammattikeittiö ja residenssissä hyvin varusteltu kotikeittiö. Pariisin olympialaisten aikaan muun muassa presidentti Aleksander Stubb ruokaili lähetystössä.
– Suomalaisille vieraille tarjotaan ranskalaista ja ranskalaisille vieraille suomalaista ruokaa. Uskoisin, että savolaisuus tulee näkymään minun aikanani lähetystön keittiössä puhtaiden ja aitojen raaka-aineiden ja makujen arvostuksena sekä ruokina, jotka ovat saanet vaikutteita muun muassa mustikka- ja muikkukukosta.
Yhteyshenkilöt
Johanna KämäräinenRyhmäpäällikkö
Puh:0447192880johanna.kamarainen@sok.fiKuvat

Linkit
Osuuskauppa PeeÄssä
Olemme yli 125 000 asiakasomistajan omistama palvelualan yritys Pohjois-Savossa. Tehtävänämme on tuottaa kilpailukykyisiä etuja ja palveluja asiakasomistajille. Omalla työllämme kehitämme jäseniemme ja koko Pohjois-Savon hyvinvointia. Olemme kehittyvä ja yksi maakunnan suurimmista yrityksistä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa PeeÄssä
Muutoksia Osuuskauppa PeeÄssän matkailu- ja ravitsemiskaupan (MaRa) sekä liikennekaupan johtoryhmän vastuualueissa13.6.2025 16:00:00 EEST | Tiedote
Vastuualueiden muutokset koskevat Osuuskauppa PeeÄssän ravintola-, hotelli-, ja liikennekauppa-liiketoimintaa.
Ruokarobot laajenevat Iisalmeen ja Varkauteen – uusia roboja myös Kuopioon ja Siilinjärvelle6.6.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
PeeÄssä kehittää ja kasvattaa ruoan verkkokaupan palvelujaan kovalla tahdilla. Itä-Suomen ensimmäiset ruokarobotit otettiin käyttöön Kuopiossa ja Siilinjärven Vuorelassa vuosi sitten. Uudet robot aloittavat toiminnan Iisalmessa, Varkaudessa ja Siilinjärvellä 9. päivä kesäkuuta.
Rautalammin uusi S-market aukeaa 5. kesäkuuta5.6.2025 07:14:27 EEST | Tiedote
Osuuskauppa PeeÄssä avaa uuden S-market Rautalammin torstaina 5.6.2025. Avajaisia vietetään klo 10. Uuden myymälän myötä S-market Rautalammin myymäläpinta-ala kasvaa noin 20 %, ja samalla myös valikoima kasvaa.
Kuopion Amarillo uudistuu: fajitakset ja nachot palaavat, listalle myös oma olut4.6.2025 10:15:48 EEST | Tiedote
Amarillo tuo takaisin asiakkaiden kaipaamat fajitakset sekä heti pöytään istuutumisen yhteydessä tuotavat lämpimät, rapeat nachot ja raikkaan salsan.
ABC Marjahaka ja ABC Varkaus 2.6. alkaen auki 24 h30.5.2025 12:50:11 EEST | Tiedote
Aukioloaikoja on laajennettu niin kaupunkien asukkaat kuin ohikulkeva liikenne mielessä pitäen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme