SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman osallistuu Global Progress Action Summitiin Montrealissa 20.-21.9.
SDP:n puheenjohtaja on kutsuttu Kanadan pääministerin Justin Trudeaun isännöimään maailman progressiivisten johtajien seminaariin puhumaan erityisesti Euroopan turvallisuustilanteesta ja Ukrainan tilanteesta.

Montrealissa vuosittain järjestettävään tapahtumaan osallistuu tänä vuonna edistyksellisiä poliittisia johtajia, asiantuntijoita ja strategisteja yli 15 maasta. Tämän vuoden keynote-puhujia ovat Trudeaun lisäksi muun muassa Uuden Seelannin entinen pääministeri Jacinda Ardern, YK:n ilmastolähettiläs Mark Carney sekä Nobelin rauhanpalkinnon voittaja Maria Ressa.
Lindtman osallistuu lauantaina seminaarin päälavalla Washingtonin yliopiston professori Tarik Ghanin moderoimaan paneelikeskusteluun otsikolla ”Redefining Progressive Foreign Policy: Human Rights, Security, and Solidarity in a More Divided World”.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Antti LindtmanSDP:n puheenjohtaja
Yhteydenotot:
puoluejohdon erityisavustaja Mikko Valtonen, p. 040 867 8250, mikko.valtonen@sdp.fi
SDP
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: Toivotan Purralle tahdonlujuutta, nyt kun sitä viimein on työelämäasioissa löytynyt30.6.2025 17:54:07 EEST | Tiedote
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar toteaa, että perussuomalaisten puheenjohtaja Purra on puoluetovereineen tekemässä aikamoista takinkäännön ilmaveiviä työelämäpuheissaan, mutta hyvä niin. Aiemmin ”henkisesti veltostuneet” suomalaiset kaipasivat Purran mielestä vähemmän paapomista ja puolueen ministeri puhui ammattiyhdistysliikkeestä ”ay-mafiana”.
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman osallistuu Euroopan demarijohtajien kokoukseen Brysselissä25.6.2025 10:02:09 EEST | Tiedote
Lindtman matkustaa jo suunniteltua aiemmin Brysseliin ja tapaa Euroopan demarijohtajia EU:n huippukokouksen alla. Kokouksen asialistalla on muun muassa Ukrainan ja Lähi-idän tilanne, Naton huippukokous sekä Euroopan turvallisuuden ja kilpailukyvyn vahvistaminen.
SDP:n varapuheenjohtaja Mäkynen: Jo riittää työntekijöiden kuritus - arkipyhät kuuluvat työntekijöille24.6.2025 14:46:38 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjien Mikael Pentikäinen ehdotti tänään, että maanpuolustusta voitaisiin rahoittaa poistamalla arkipyhiä – suoraan suomalaisten työntekijöiden lomista ja levosta. SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen tyrmää ajatuksen: työntekijän jaksamista ei voida uhrata talouskuriin vedoten.
SDP:n Nasima Razmyar: Orpon hallituksen sisällä on massiivinen ongelma2.6.2025 17:01:32 EEST | Tiedote
Pääministeri Orpon on käytettävä arvovaltaansa ja saatava hallituksensa rivit suoriksi tai myönnettävä rehellisesti, että nykyinen hallituskokoonpano ei pysty tunnustamaan Palestiinan valtiota, vaatii SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Nasima Razmyar.
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Työntekijän turva murenee – hallituksen esitys täysin vailla tukea2.6.2025 15:20:19 EEST | Tiedote
Tänään työministerin toimesta lausuntokierrokselle lähetetty hallituksen esitys työelämän pelisääntöjen muuttamisesta on herättänyt laajaa vastustusta – eikä syyttä. Esitys ei kelpaa kummallekaan työmarkkinaosapuolelle, silti sitä viedään eteenpäin vaikka esitys itsessään vie työmarkkinoita taaksepäin!
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme