Munasarjojen toiminnan ennenaikainen hiipuminen lisää vakavien autoimmuunisairauksien riskiä
Munasarjojen toiminnan ennenaikainen hiipuminen eli POI (primary ovarian insufficiency) on tila, jossa munasarjat lakkaavat toimimasta ennen naisen 40 vuoden ikää. Oulun yliopiston tutkimuksen mukaan POI lisää naisten riskiä sairastua vakaviin autoimmuunisairauksiin. Kyseessä on tähän mennessä suurin POI:n ja autoimmuunisairauksien välistä yhteyttä selvittävä tutkimus.

POI ilmenee, kun munasarjat eivät enää toimi kunnolla ja lakkaavat tuottamasta kypsiä munasoluja alle 40-vuotiaalla naisella. Oireena on kuukautisten muuttuminen epäsäännöllisiksi ja lopulta niiden loppuminen kokonaan. Jotkut naiset voivat kokea myös vaihdevuosioireita. Kyseessä on melko harvinainen tila, joka esiintyy noin yhdellä naisella sadasta. POI:n perimmäistä syytä ei tiedetä eikä sen ennaltaehkäisemiseksi ole olemassa keinoja.
Tutkijat analysoivat Kelan lääkekorvausrekisterin sekä Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen hoitoilmoitusrekisterin tietoja lähes 20 000 naisesta kolmenkymmenen vuoden ajalta. He havaitsivat, että POI-diagnoosin saaneilla naisilla vakavan autoimmuunisairauden, kuten tyypin 1 diabeteksen, Addisonin taudin, SLE:n eli punahukan sekä tulehduksellisen suolistosairauden, riski oli kohonnut merkittävästi verrattuna samanikäisiin naisiin, joilla ei ollut POI-diagnoosia. POI-diagnoosin saaneilla naisilla oli diagnoosin hetkellä vähintään yksi vakava autoimmuunisairaus noin 2–3 kertaa yleisemmin kuin verrokeilla.
Sairastumisriski vaihteli huomattavasti eri autoimmuunisairauksien kohdalla. Esimerkiksi nivelreuman ja kilpirauhasen liikatoiminnan riski oli POI-diagnoosin saaneilla noin kaksinkertainen. Sen sijaan harvinaisten polyglandulaaristen autoimmuunisairauksien, Addisonin taudin ja vaskuliitin riski oli huomattavasti korkeampi, jopa 10–26-kertainen. ”Suurin osa POI-diagnoosin saaneista naisista ei kuitenkaan sairastunut vakaviin autoimmuunisairauksiin tutkimuksen seuranta-aikana”, tutkimusta johtanut naistentautien erikoislääkäri Susanna Savukoski huomauttaa.
Tulosten perusteella POI:lla on pitkäaikainen yhteys autoimmuunisairauksien kehittymiseen. "Autoimmuunisairauksien ilmaantuvuus oli kaksin- tai kolminkertainen ensimmäisinä vuosina diagnoosin saamisen jälkeen ja riski oli kohonnut vielä yli kymmenen vuoden kuluttua POI-diagnoosista”, Savukoski kertoo.
Savukosken mukaan jatkossa olisi tärkeää tarkastella POI:n ja autoimmuunisairauksien välisiä biologisia mekanismeja. "Ennaltaehkäisevien hoitojen kehittämiseksi olisi tärkeää ymmärtää tarkemmin, miten POI ja autoimmuunisairaudet kytkeytyvät toisiinsa".
Jatkotutkimuksissa Savukoski kollegoineen aikoo selvittää esimerkiksi hormonikorvaushoidon pitkäaikaiskäytön vaikutuksia POI-diagnoosin saaneiden naisten terveyteen.
Tutkimus julkaistiin korkeatasoisessa Human Reproduction -lehdessä tänään (26.9.): S.M. Savukoski et al. Excess of severe autoimmune diseases in women with premature ovarian insufficiency: a population-based study. Human Reproduction. doi:10.1093/humrep/deae213
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Naistentautien erikoislääkäri Susanna Savukoski, Oulun yliopisto ja Oulun yliopistollinen sairaala, 040 834 1559, susanna.savukoski@oulu.fi
Viestintäasiantuntija Meri Rova, Oulun yliopisto, 050 464 3361, meri.rova@oulu.fi
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 17 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Oulun yliopiston kiertotaloustutkimus edesauttoi 13 miljoonan euron teollisen investoinnin syntyä11.12.2025 07:27:00 EET | Tiedote
Oulun yliopiston tutkimus on auttanut merkittävää teollista investointia, kun Saint-Gobain avasi uuden laitoksen Raaheen. Kokonaisinvestoinnin arvo on 13 miljoonaa euroa. Laitos hyödyntää raaka-aineenaan SSAB:n terästehtaalla prosessissa muodostuvaa senkkakuonaa.
Oulun yliopisto ja OYS kehittävät uusia ultraäänisovelluksia – myös tekoäly mukana11.12.2025 06:45:00 EET | Tiedote
Oulun yliopistossa ja Oulun yliopistollisessa sairaalassa (OYS) käynnistyy tutkimus, jonka tavoitteena on tuoda modernit ultraäänimenetelmät nykyistä laajemmin tuki- ja liikuntaelimistön sairauksien diagnostiikkaan.
Väitös: Yritykset selviävät kriiseistä paremmin, kun johtaminen ja yhteistyö toimivat10.12.2025 10:10:00 EET | Tiedote
Teollisuuden toimitusketjut joutuvat nykyään kohtaamaan yhä useammin äkillisiä kriisejä ja muutoksia esimerkiksi raaka-ainepulasta globaaleihin häiriöihin ja geopoliittisiin jännitteisiin. Oulun yliopistossa väittelevän Suvi Leinosen tulokset osoittavat, että yritysten kyky selviytyä tällaisista myllerryksistä ei riipu vain yksittäisistä prosesseista, vaan ennen kaikkea johtamisen laadusta, yhteistyösuhteista ja kyvystä oppia sekä mukautua nopeasti.
Millog ja Oulun yliopiston 6G-testikeskus aloittavat yhteistyön kaksikäyttöteknologiakehityksen tukemiseksi10.12.2025 07:07:00 EET | Tiedote
Millog ja Oulun yliopiston 6G-testikeskus aloittavat yhteistyön, joka luo Euroopan kattavimman testiekosysteemin kaksikäyttöteknologioiden kehitykselle. Yhteistyö tarjoaa yrityksille mahdollisuuden testata innovaatioitaan laboratorio- ja kenttäolosuhteissa Naton innovaatiotoiminnan ja nopean käyttöönoton periaatteiden mukaisesti.
Oululainen 6G-tutkimus on ällistyttävän laajaa: kaksoiskäyttöteknologioita, palkittuja tutkimuksia, terveysinnovaatioita, tuhansia julkaisuja ja satoja kumppanuuksia9.12.2025 07:07:00 EET | Tiedote
Maailman ensimmäisenä 6G-tutkimuskokonaisuutena jo vuonna 2018 aloittanut Oulun yliopiston 6G-lippulaiva julkaisee uusimpia tuloksiaan ja yhteistyökumppanuuksiaan jo yhdennessätoista 6G Waves -lehdessään. Kyseessä on yleistajuisesti kirjoitettu julkaisu langattoman tietoliikenteen tutkimuksesta ja uuden teknologian sovellusmahdollisuuksista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme