KHO:n ennakkopäätös, jossa kysymys eläkesäätiön sääntömuutoksen vahvistamisesta, joka koski indeksiehdon poistamista
25.9.2024 09:14:28 EEST | Korkein hallinto-oikeus | Päätös
Finanssivalvonta oli vahvistanut eläkesäätiön sääntöjen muutoksen, jolla eläkesäätiön sääntöjen mukaisista vapaaehtoisista lisäeläke-etuuksista poistettiin vastaiset indeksitarkistukset myös jo alkaneita eläkkeitä koskevilta osin. Eläkesäätiön hallitus oli päättänyt sääntömuutoksesta yksinkertaisella äänten enemmistöllä.
Eläkesäätiölain 11 §:n 4 momentin perusteella sääntöjen tällaisesta muuttamisesta voitiin päättää yksinkertaisella enemmistöllä vain, mikäli kysymys oli eläkkeen tulevan kasvun rajoittamisesta. Eläkesäätiölaki oli säädetty perustuslain säätämisjärjestyksessä niin kutsuttuna poikkeuslakina.
Korkein hallinto-oikeus katsoi perustuslakivaliokunnan lausuntokäytäntöön viitaten, että myös poikkeuslakia oli tulkittava perusoikeusmyönteisesti eli tässä tapauksessa suppeasti. Eläkesäätiölain esitöistä ei ilmennyt, että poikkeuslakimenettelyyn turvautumisen tarkoituksena olisi ollut mahdollistaa sellainenkin sääntömuutos, jolla indeksiehto poistetaan kokonaan. Eläkesäätiön sääntöjen muuttaminen niin, ettei indeksitarkistuksia enää lainkaan tehtäisi, ei ollut eläkkeiden tulevan kasvun rajoittamista vaan poikkeus eläkesäätiölain 11 §:n 4 momentin soveltamisalasta. Finanssivalvonnan ei olisi tullut vahvistaa sääntömuutosta.
Äänestys 4-1.
Korkeimman hallinto-oikeuden päätös on kokonaisuudessaan luettavissa korkeimman hallinto-oikeuden internetsivustolla.
Kort referat på svenska
Yhteyshenkilöt
Jasmin Tagviestintäsuunnittelija / kommunikationsplanerarekorkein hallinto-oikeus / högsta förvaltningsdomstolen
Puh:029 5640 211etunimi.sukunimi@oikeus.fiKorkein hallinto-oikeus (KHO) käyttää ylintä tuomiovaltaa hallintolainkäyttöasioissa. Suurin osa korkeimmassa hallinto-oikeudessa ratkaistavista asioista tulee valituksina muista hallintotuomioistuimista. KHO:n päätöksistä ei voi valittaa. www.kho.fi - http://www.kho.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Korkein hallinto-oikeus
KHO:n ennakkopäätös, joka koskee viranomaisen valitusoikeutta27.10.2026 09:10:33 EET | Päätös
Hallinto-oikeus oli jättänyt vahvistamatta sille alistetun sairaalan psykiatrisesta hoidosta vastaavan ylilääkärin tekemän hoidon jatkamista koskevan päätöksen, koska ulkopuolisen lääkärin lausunnon antaneen erikoislääkärin ei voitu katsoa olleen mielenterveyslain 12 a §:n 1 momentissa tarkoitetulla tavalla sairaalan ulkopuolinen ja riippumaton lääkäri. Vaikka HUS-yhtymällä oli ulkopuolisten lääkäreiden järjestämisvastuu, sillä ei katsottu olevan viranomaisena valvottavanaan sellaista hallintoprosessilain 109 §:n 3 momentissa tarkoitettua yleistä etua, jonka perusteella se olisi saanut hakea valittamalla muutosta hallinto-oikeuden päätökseen. Korkeimman hallinto-oikeuden päätös on kokonaisuudessaan luettavissa korkeimman hallinto-oikeuden internetsivustolla. KHO 2026:85 Kort referat på svenska HFD 2026:85
KHO:n ennakkopäätös, joka koskee henkilökohtaisen tulon verotusta27.10.2026 09:09:43 EET | Päätös
Suomessa asuva ja yleisesti verovelvollinen A oli yleisesti verovelvollinen myös Yhdysvalloissa pysyvän oleskeluluvan (green card) haltijana. A harkitsi pysyvästä oleskeluluvasta luopumista Yhdysvalloissa, minkä seurauksena hänelle määrättäisiin Yhdysvalloissa maastapoistumisvero. A haki keskusverolautakunnalta ennakkoratkaisua tilanteeseen, jossa hän tämän jälkeen luovuttaisi Yhdysvalloissa maastapoistumisverotuksen kohteena olleita arvopapereita ja luovutusta käsiteltäisiin veronalaisena tapahtumana Suomessa.
KHO:n ennakkopäätös, joka koskee henkilökohtaisen tulon verotusta13.10.2026 09:05:53 EEST | Päätös
B oli vuosina 2020 ja 2021 omistanut Alankomaihin rekisteröidyn yhtiön koko osakekannan. Yhtiö vastasi oikeudelliselta muodoltaan suomalaista osakeyhtiötä. B oli verovuosina 2020 ja 2021 nostanut kyseisestä yhtiöstä osakaslainoja, jotka olivat maksamatta takaisin verovuosien päättyessä.
KHO:n ennakkopäätös, joka koskee henkilökohtaisen tulon verotusta12.10.2026 09:07:50 EEST | Päätös
A oli ottanut säästöhenkivakuutuksen, jonka päävakuutettuna ja ainoana vakuutettuna oli hänen lapsensa. Säästöhenkivakuutuksen vakuutussäästö oli muodostunut A:n maksamista vakuutusmaksuista ja tuotosta. A:n tarkoituksena oli tehdä osittainen tai kokonainen takaisinosto säästöhenkivakuutuksesta.
KHO:n ennakkopäätös, joka koskee arvonlisäveroa7.10.2026 09:11:02 EEST | Päätös
Unionin yleiseltä tuomioistuimelta saamansa ennakkoratkaisun perusteella korkein hallinto-oikeus katsoi, että alkuperäisenä luotonantajana toimineen A Oy:n B Oy:lle myymiin lainoihin liittyvät A Oy:n B Oy:lle suorittamat lainan ja vakuuksien hallinnointipalvelut eivät olleet arvonlisäverolain 41 ja 42 §:ssä tarkoitettuja arvonlisäverosta vapautettuja rahoituspalveluja. Korkeimman hallinto-oikeuden päätös on kokonaisuudessaan luettavissa korkeimman hallinto-oikeuden internetsivustolla. KHO 2026:81 Kort referat på svenska HFD 2026:81
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme