Talouskasvun tekijöiden etsintä jatkuu
Hallitus nimennyt uuden työryhmän talouden kasvutoimien valmisteluun. Laboren johtaja ja Jyväskylän yliopiston professori Mika Maliranta on mukana Petteri Orpon hallituksen tänään asettamassa, Risto Murron vetämässä työryhmässä.

Hallitus on asettanut uuden asiantuntijatyöryhmän valmistellakseen ehdotuksia Suomen talouskasvun vahvistamiseksi. Työryhmän puheenjohtajaksi on nimetty eläkeyhtiö Varman toimitusjohtaja Risto Murto, ja sen tehtävänä on tuottaa konkreettisia ratkaisuja hallituksen puoliväliriihen päätöksenteon tueksi.
Pääministeri Petteri Orpon (kok.) mukaan työryhmän kokoonpano edustaa laaja-alaista asiantuntemusta, ja sen tehtävänä on esittää rohkeita ja luovia ratkaisuja ilman poliittisia paineita. Ryhmä toimii täysin itsenäisesti ja sillä on vapaat kädet työstää ehdotuksia "puhtaalta pöydältä". Hallitus odottaa työryhmältä uusia ideoita erityisesti talouden kasvuun liittyen ottaen huomioon muuttuneen maailmanpoliittisen tilanteen.
Työryhmän jäsenistöön kuuluvat muun muassa Orpon valtiosihteeri Risto Artjoki, kokoomuspoliitikko Jan Vapaavuori sekä Mika Maliranta, Työn ja talouden tutkimuslaitos Laboren johtaja ja Jyväskylän yliopiston professori.
"Katson, että oma roolini työryhmässä on analysoida talouden rakenteita ja löytää ratkaisuja, jotka pohjautuvat tutkittuun tietoon kansantalouden pitkän aikavälin kasvusta ja tähän liittyvistä viiveistä", toteaa Mika Maliranta.
Hallitus odottaa työryhmältä tuloksia jo ennen hallituksen puoliväliriiheä.
Hallituksen pitkän aikavälin tavoite on, että julkisen talouden alijäämä saadaan vaalikauden aikana, eli vuoteen 2027 mennessä, supistettua miinus yhteen prosenttiin suhteessa bruttokansantuotteeseen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mika MalirantajohtajaLabore
Puh:050 369 8054mika.maliranta@labore.fiLabore eli Työn ja talouden tutkimus LABORE (ent. Palkansaajien tutkimuslaitos) on vuonna 1971 perustettu itsenäinen tutkimuslaitos, jossa keskitytään yhteiskunnallisesti merkittävään ja tieteen kansainväliset laatukriteerit täyttävään soveltavaan taloustieteelliseen tutkimukseen. Tutkimuksen painopistealueisiin kuuluvat työn taloustiede, julkistaloustiede sekä makrotaloustiede ja toimialan taloustiede. Lisäksi teemme suhdanne-ennusteita ja toimialakatsauksia sekä julkaisemme Talous & Yhteiskunta -lehteä ja podcasteja.
Vahvuuksiamme ovat tutkijoiden korkea tieteellinen osaaminen sekä tiivis yhteistyö kotimaisten ja ulkomaisten yliopistojen ja tutkimuslaitosten kanssa. Tutkijoillamme on tärkeä asiantuntijarooli eri yhteyksissä ja he osallistuvat aktiivisesti yhteiskunnalliseen keskusteluun.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Työn ja talouden tutkimus LABORE
Tansanian shokkiherkkä sosiaaliturva – tutkimus peräänkuuluttaa uudistuksia12.3.2025 07:10:00 EET | Tiedote
Tansania kohtaa yhä vakavampia humanitaarisia kriisejä, joita aiheuttavat ilmastonmuutos, terveyskriisit ja lähialueiden konfliktit. Tuore tutkimus korostaa kiireellistä tarvetta shokeilta suojaavan sosiaaliturvan kehittämiselle, jotta kriisien vaikutukset voidaan minimoida ja tarjota väestölle parempaa suojaa. Tutkimuksessa suositellaan sosiaaliturvan rahoituksen lisäämistä, ennakoivaa suunnittelua, lainsäädännön vahvistamista, kriisejä ennakoivien teknisten työkalujen hyödyntämistä ja humanitaarisen avun parempaa integrointia kansallisiin sosiaaliturvajärjestelmiin. Ilman rakenteellisia uudistuksia miljoonat tansanialaiset jäävät taloudelliseen ja sosiaaliseen ahdinkoon.
Talous & Yhteiskunta 1/2025 | Yritystuet ja teollisuuspolitiikka7.3.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Yritystuet ovat harvoja leikkauskohteita, jotka sekä taloustutkijat että kansa hyväksyisivät. Siitä huolimatta tukia tulee koko ajan vain lisää. Eivätkö yritykset pärjää, ellei niitä tueta verovaroin? Mitä tuilla oikeastaan saadaan aikaan?
KUTSU | Labore julkistaa kevään 2025 talousennusteen torstaina 3.4. klo 105.3.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Onko matalasuhdanne viimein historiaa? Latistaako kansainvälinen epävarmuus kasvuodotuksia? Milloin työttömyys vähenee?
Kasvutyöryhmän raportti vuoti julkisuuteen – eriävä mielipiteeni perintöverosta27.2.2025 16:12:12 EET | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpon asettama kasvutyöryhmä on valmistellut ehdotuksia yksityisen sektorin kasvun vauhdittamiseksi. Helsingin Sanomat uutisoi 27.2.2025, että ryhmä esittää perintö- ja lahjaveron poistamista ja sen korvaamista luovutusvoittoverolla. Tutkimuskirjallisuuden perusteella en pidä ehdotusta perusteltuna ja olen esittänyt raporttiin eriävän mielipiteeni, joka on luettavissa tämän tiedotteen lopussa.
Tutkimus: Sambia on altis humanitaarisille kriiseille ilmaston tuodessa uusia uhkia25.2.2025 09:12:17 EET | Tiedote
Sambian sosiaaliturvajärjestelmä ei pysty vastaamaan tehokkaasti toistuviin kriiseihin, kuten kuivuuteen ja tautiepidemioihin, jotka syventävät köyhyyttä ja yhteisöjen haavoittuvuutta. Uusi tutkimus paljastaa järjestelmän keskeiset puutteet, kuten riittämättömän rahoituksen, heikon koordinaation ja hitaat reagointimekanismit. Asiantuntijat peräänkuuluttavat ennakoivia ratkaisuja, kuten sääolosuhteiden ennakoinnin kehittämistä, kattavampia väestörekistereitä toimien kohdentamista varten, parempaa integraatiota, kestävää rahoitusta, vahvempia lainsäädäntöpuitteita, jotta Sambia voisi suojata väestöään kriisitilanteissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme