Työn ja talouden tutkimus LABORE

Talouskasvun tekijöiden etsintä jatkuu

26.9.2024 14:31:08 EEST | Työn ja talouden tutkimus LABORE | Tiedote

Jaa

Hallitus nimennyt uuden työryhmän talouden kasvutoimien valmisteluun. Laboren johtaja ja Jyväskylän yliopiston professori Mika Maliranta on mukana Petteri Orpon hallituksen tänään asettamassa, Risto Murron vetämässä työryhmässä.

Kuva: Laura Oja.

Hallitus on asettanut uuden asiantuntijatyöryhmän valmistellakseen ehdotuksia Suomen talouskasvun vahvistamiseksi. Työryhmän puheenjohtajaksi on nimetty eläkeyhtiö Varman toimitusjohtaja Risto Murto, ja sen tehtävänä on tuottaa konkreettisia ratkaisuja hallituksen puoliväliriihen päätöksenteon tueksi.

Pääministeri Petteri Orpon (kok.) mukaan työryhmän kokoonpano edustaa laaja-alaista asiantuntemusta, ja sen tehtävänä on esittää rohkeita ja luovia ratkaisuja ilman poliittisia paineita. Ryhmä toimii täysin itsenäisesti ja sillä on vapaat kädet työstää ehdotuksia "puhtaalta pöydältä". Hallitus odottaa työryhmältä uusia ideoita erityisesti talouden kasvuun liittyen ottaen huomioon muuttuneen maailmanpoliittisen tilanteen.

Työryhmän jäsenistöön kuuluvat muun muassa Orpon valtiosihteeri Risto Artjoki, kokoomuspoliitikko Jan Vapaavuori sekä Mika Maliranta, Työn ja talouden tutkimuslaitos Laboren johtaja ja Jyväskylän yliopiston professori.

"Katson, että oma roolini työryhmässä on analysoida talouden rakenteita ja löytää ratkaisuja, jotka pohjautuvat tutkittuun tietoon kansantalouden pitkän aikavälin kasvusta ja tähän liittyvistä viiveistä", toteaa Mika Maliranta.

Hallitus odottaa työryhmältä tuloksia jo ennen hallituksen puoliväliriiheä.

Hallituksen pitkän aikavälin tavoite on, että julkisen talouden alijäämä saadaan vaalikauden aikana, eli vuoteen 2027 mennessä, supistettua miinus yhteen prosenttiin suhteessa bruttokansantuotteeseen.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Labore eli Työn ja talouden tutkimus LABORE (ent. Palkansaajien tutkimuslaitos) on vuonna 1971 perustettu itsenäinen tutkimuslaitos, jossa keskitytään yhteiskunnallisesti merkittävään ja tieteen kansainväliset laatukriteerit täyttävään soveltavaan taloustieteelliseen tutkimukseen. Tutkimuksen painopistealueisiin kuuluvat työn taloustiede, julkistaloustiede sekä makrotaloustiede ja toimialan taloustiede. Lisäksi teemme suhdanne-ennusteita ja toimialakatsauksia sekä julkaisemme Talous & Yhteiskunta -lehteä ja podcasteja.

Vahvuuksiamme ovat tutkijoiden korkea tieteellinen osaaminen sekä tiivis yhteistyö kotimaisten ja ulkomaisten yliopistojen ja tutkimuslaitosten kanssa. Tutkijoillamme on tärkeä asiantuntijarooli eri yhteyksissä ja he osallistuvat aktiivisesti yhteiskunnalliseen keskusteluun.

Labore (punainen tekstilogo)

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Työn ja talouden tutkimus LABORE

Yritysten kokoon sidottu sääntely voi jarruttaa kasvua – suomalaiseen aineistoon perustuva tutkimus esillä USA:ssa NBER-konferenssissa15.4.2026 13:01:29 EEST | Tiedote

Laboren erikoistutkijan Sami Jysmän ja kansainvälisen tutkijaryhmän tutkimus osoittaa, että yritysten kokorajaan sidottu verosääntely voi hidastaa yritysten kasvua merkittävästi. Suomessa aiemmin käytössä ollut työnantajamaksujen verokynnys vähensi kynnysrajan ylittävien yritysten määrää noin 18 prosentilla. Kun verokynnys poistettiin vuonna 2010, kynnyksen vaikutuspiirissä olleiden yritysten työllisyys, pääomakanta ja liikevaihto kasvoivat keskimäärin noin 10 prosenttia. Tulokset viittaavat siihen, että tällaiset sääntelykynnykset voivat vaikuttaa koko yrityskenttään paljon laajemmin kuin aiemmin on ymmärretty. Tutkimus esitellään huhtikuun 16. päivä arvostetussa taloustieteen National Bureau of Economic Researchin (NBER) Public Economics -konferenssissa Cambridgessa Yhdysvalloissa.

Economic Forecast 2026–2028: Adrift and Searching for Direction10.4.2026 12:04:25 EEST | Tiedote

The Finnish economy is returning to modest growth, but its direction remains uncertain. Growth is supported by domestic demand, investment, and private consumption, while international risks, geopolitical tensions, and weak public finances continue to weigh on the outlook. The forecast expects slow growth in the coming years without a recession, but public debt will keep rising and the economic outlook remains subject to exceptionally high uncertainty.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye