HSY kehittää kiertotalouskeskuksia yhdessä kuuden muun maan kanssa
HSY on mukana kehittämässä kiertotalouskeskuksia ympäri Eurooppaa yhdessä kuuden muun maan kanssa. HSY osallistuu Interreg Europen CHEERS4EU -hankkeeseen, jossa kiertotalouden rakenteiden vahvistaminen ja mahdollisuuksien lisääminen ovat keskeisessä osassa ilmastotavoitteiden saavuttamiseksi. Hanke on ensimmäinen Euroopassa, missä keskitytään kehittämään kiertotalouskeskuksia.

Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY on mukana Euroopan Unionin osarahoittamassa hankkeessa, jossa kehitetään eurooppalaisten maiden kiertotalouskeskuksia. Suomesta mukana on HSY:n Ämmässuon ekoteollisuuskeskus, jossa tehdään laaja-alaista kiertotaloustoimintaa yhdessä siellä toimivien yritysyhteistyökumppanien sekä HSY:n kanssa.
Muut kumppanit hankkeessa ovat Alankomaista, Tanskasta, Itävallasta, Tšekistä, Portugalista ja Espanjasta. CHEERS4EU (Circular hubs serving as an engine for European regions to foster a strong green economy 4 Europe) -hanke alkoi huhtikuussa 2024, ja se kestää kesään 2028. Hankkeen aloitustilaisuus järjestettiin Maastrichtissa Alankomaissa viime toukokuussa. Hanke on ensimmäinen Euroopassa, jossa keskitytään kehittämään kiertotalouskeskuksia.
- Yhteistyö muiden Euroopan maiden kanssa on todella merkittävä. Sillä pyritään nopeuttamaan maiden siirtymistä kiertotalouteen jakamalla hyviä käytäntöjä toimijoiden kesken. HSY:n strategisena päämääränä on kehittää eri toimijoiden keskinäistä sekä HSY:n välistä yhteistyötä ja synergiaa kertoo HSY:n kehittämisinsinööri Henna Pedersen.
Hankkeen tavoitteena on tunnistaa merkittävimmät toimenpiteet uusien kiertotalouskeskittymien muodostamisessa sekä jo olemassa olevien kehittäminen. Tavoitteena on myös yhdistää toimijoita, jotka edistävät kiertotaloutta Euroopassa. Hankkeen aikana kumppanit vaihtavat tietoa ja kokemuksia keskenään.
- Tavoitteenamme on, että havaintoja ja johtopäätöksiä voidaan käyttää tiekarttana uusien kiertotalouskeskusten perustamisessa. Hankkeen kautta saatuja oppeja pyritään hyödyntämään myös jo olemassa olevissa keskuksissa, kuten Ämmässuon ekoteollisuuskeskuksessa, Pedersen kertoo.
HSY:n tavoitteena on kehittää Ämmässuon ekoteollisuuskeskuksessa erityisesti Ekomo-toimintaa, jolla tarkoitetaan yhteistyötä alueella toimivien yrityksen kanssa kiertotalouden edistämiseksi. Tavoitteiden saavuttamiseksi HSY organisoi Ämmässuon ekoteollisuuskeskuksen yritysyhteistyökumppanien sekä muiden sidosryhmien kesken puolivuosittain CHEERS4EU-sidosryhmäpalaverin. Ensimmäinen tapaaminen järjestettiin syyskuussa.
- Tavoitteenamme on lisätä Ekomon tunnettuutta sekä tietoisuutta kiertotalouden tärkeydestä ja mahdollisuuksista. Kehitämme Ekomon yritys- ja oppilaitosyhteistyötä, edistämme uusia yhteistyöprojekteja ja Ekomo-kumppanien yhteistyötä, kertoo Pedersen.
CHEERS4EU-hankkeen koordinaattorina toimii Limburgin provinssi Alankomaista. Mukana ovat Skiven kunta Tanskasta, Standoftagentur Tirol Itävallasta, Pardubice Business Incubator Tšekistä, Coimbran yliopisto Portugalista ja SEKUENS, Science, Business Competitiveness and Innovation Agency of Asturias, Espanjasta.
Hanke on Euroopan Unionin osarahoittama. Hankkeen kokonaisbudjetti on noin 1 740 000 €. HSY:n osuus hankkeen budjetista on noin 210 000 €, josta tuen osuus kattaa 80 prosenttia. Hankkeelle on lisäksi myönnetty Lapin liitolta kansallista vastinrahaa, jonka määrä on 70 prosenttia hankkeen omavastuuosuudesta.
Lisätietoa hankkeesta HSY:n verkkosivuilta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pedersen HennaKehittämisinsinööriHSY
Puh:0504399260henna.pedersen@hsy.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.
HSY – Puhtaasti parempaa arkea
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
HSY vähensi kasvihuonepäästöjään yli neljänneksen edellisvuodesta24.4.2025 14:41:39 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY vähensi toiminnasta aiheutuvia päästöjään vuonna 2024 yli neljänneksen edellisvuoteen verrattuna. Voimakkaasti pienentynyt päästökertymä oli yhteensä 79 000 tonnia hiilidioksidisiksi muutettuna.
Kevät innostaa siivoamaan – HSY lisää Sortti-asemien lauantain aukioloja22.4.2025 08:37:26 EEST | Tiedote
Kevät on täällä, ja asukkaiden siivousinto kasvaa. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY helpottaa kevätsiivouksia ja lisää Sortti-asemien lauantain aukioloja huhti–toukokuussa. Kivikon Sortti-asema palvelee 26.4. alkaen pysyvästi myös lauantaisin.
HSY:n kierrätyslähettiläät vieneet lajitteluviestiä yli 23 000 kotiin17.4.2025 09:15:06 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelujen (HSY) kierrätyslähettiläskampanja syntyi halusta löytää uudenlaisia tapoja parantaa asukkaiden jätteiden lajittelua ja vähentää sekajätteen määrää. Yhdessä pääkaupunkiseudun vuokrakotiyhtiöiden kanssa järjestettyjen kampanjoiden avulla kierrätyslähettiläät ovat vieneet lajitteluviestiä jo yli 23 000 kotiin kannustavin tuloksin.
Tonttijohtomallilla vesihuoltoverkosto kerralla kuntoon sekä kadulla että kiinteistöllä11.4.2025 10:31:49 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY ottaa käyttöön uuden tonttijohtojen saneerausmallin. HSY:n hallitus päätti kokouksessaan 11.4.25 hyväksyä siirtymisen malliin, jossa tavoitteena on saattaa saneerausalueiden vesihuoltoverkosto kerralla kuntoon myös alueen kiinteistöillä. Tonttijohtojen saneerausmalli otetaan käyttöön liukuvasti vuosina 2025–26.
HSY:n hallituksen päätökset 11.4.202511.4.2025 10:31:10 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti hyväksyä tonttijohtojen saneerausmallin. Mallin tavoitteena on saattaa vesihuoltoverkostojen saneerausalueet kerralla kuntoon. Tällöin HSY:n runkojohtojen uusinnan yhteydessä saneerattaisiin myös liittyjän vastuulle kuuluvat saneeraustarpeessa olevat kiinteistön tonttijohdot. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat hankesuunnitelmat ja hankinnan: - Vantaan Länsi-Vapaalan ja Karhunkierroksen vesihuollon saneerausten hankesuunnitelma - Helsingin Sepänmäen vesihuollon hankesuunnitelma - Viikinmäen jätevedenpuhdistamon vuosisaneerausten hankesuunnitelma - pakkausjätteen monilokeron kiinteistökeräysten urakoitsijaksi koko HSY:n alueelle valittiin Verdis Oy. Hallitus sai tiedoksi HSY:n kasvihuonekaasupäästöt ja energiankulutuksen vuonna 2024. Kokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti. HSY tiedottaa erillisellä tiedotteella tonttijohtojen saneerausmallista. Kokouksen esityslista/pöytäkirja, jossa on lisää ede
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme