Kokoomuksen varapuheenjohtaja Partanen Vihreiden vaihtoehdosta: Suomella ei ole varaa Virran vasemmistolaiseen talouspolitiikkaan
29.9.2024 10:37:07 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Sofia Virta tarjosi Vihreitä hallitukseen Perussuomalaisten sijaan ja kertoi lähettäneensä vaihtoehtobudjettinsa tutustuttavaksi Petteri Orpolle. Kokoomuksen varapuheenjohtaja Partasen mukaan Suomella ei ole varaa Virran vasemmistolaiseen talouspolitiikkaan.

Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partasen mukaan hallitus ei aio ryhtyä tekemään vasemmistolaista talouspolitiikkaa.
”Vaihtoehtobudjettinsa mukaan Vihreät sopeuttaisivat julkista taloutta vain miljardin menoleikkauksilla, kahden miljardin veronkiristyksillä ja jättämällä loput ennustettua nopeamman talouskasvun varaan. Tämä Vihreiden asenne on juuri se syy, miksi julkinen talous on päässyt rempalleen. He tuudittautuvat ajatukseen, että ennusteita nopeampi talouskasvu hoitaa velkaantumisen. Mantraa on käytetty tekosyynä välttää sopeutukset ja talouden uudistukset. Tähän Suomella ei ole varaa”, Partanen sanoo.
Partasen mukaan kokoomuksen ja vihreiden ero näkyi selkeästi viime kesän rajalakiäänestyksessä.
”Kaikkein paljastavinta vihreiden aatteesta oli äänestäminen rajalakia vastaan. Hallitukselle suomalaisten turvallisuus on ensisijaista, siitä emme tule tinkimään”, Partanen toteaa.
Partasen mukaan Vihreiden kasvutoimet eivät juuri eroa vasemmistoliiton vastaavista.
”Näin paljon talouskasvuun luottavalla puolueella luulisi olevan pitkä lista jykeviä kasvutoimia – mutta ei. Päinvastoin Vihreät ovat esittäneet jopa talouskasvua suoraan hidastavia veronkiristyksiä. Muiden vasemmistopuolueiden kanssa Vihreät ovat valmiita jopa puolen miljardin yritysverojen kiristyksiin. Vihreiden talouspolitiikan pintaa raaputtamalla alta paljastuu tulipunainen ydin”, Partanen sanoo.
”Vaihtoehtobudjettikin lepää kyseenalaisten oletusten varassa. 100 miljoonan euron osalta Vihreät nojaa vanhaan tuttuun taikaseinään, eli harmaaseen talouteen. Hallituksella ei ole varaa laskea hyvinvointipalveluiden tulevaisuutta pelkän epärealististen säästötoiveiden varaan”, Partanen sanoo.
Partanen muistuttaa Vihreitä siitä, että 9 miljardin sopeutus on vähimmäistaso, josta Vihreät ovat todella kaukana.
”Pääministeri oli kohtelias sanoessaan, ettei muista vihreiden vaihtoehdon sisältöä. Sellaista ei voi muistaa, mitä ei koskaan ole julkaistu. Vihreät eivät koskaan ole esittäneet vaihtoehtoa yhdeksän miljardin sopeutukselle”, Partanen huomauttaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Karoliina PartanenKansanedustaja
Savo-Karjalan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Vestman: SDP:n maahanmuuttopuheet ovat punaista pajunköyttä – ”Höttöä”14.8.2026 09:37:22 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Heikki Vestmanin mukaan SDP:n julkaisemat linjaukset maahanmuuttopolitiikasta ovat täynnä höttöä. SDP on toistuvasti vastustanut eduskunnassa tavoitteita, joita se nyt - muka - kannattaa.
Eduskunnan varapuhemies Risikko: Osaamistakuu varmistaa perustaitoja14.8.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Eduskunta päätti osaamistakuuta koskevasta lakimuutoksesta kesäkuussa. Kyse on uudistuksesta, joka tuo perusopetuksen arviointiin kansallisesti yhtenäiset menettelyt. Myös esiopetuksen arviointiin tulee muutoksia. Tavoitteena on varmistaa, että jokainen peruskoulun päättävä nuori saa riittävät perustaidot jatko-opintoihin. Eduskunnan varapuhemies, kansanedustaja Paula Risikko painotti perustaitojen tärkeyttä elämässä pärjäämisessä puhuessaan Ylihärmän koulukeskuksen vihkiäisissä perjantaina 14.8.
Kokoomuksen Päivärinta: Suomen johtavalta talouspopulistilta lähti koko politiikan pohja alta13.8.2026 15:42:26 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Susanne Päivärinta hämmästelee SDP:n kesäkokouksen ohutta antia, kun vaaleihin on aikaa noin kahdeksan kuukautta. "Antti Lindtman esitteli eilen satojen miljoonien 'työllisyyspaketin', joka siivoaisi työttömät tilastoista eläkkeelle ja peruisi hallituksen työllisyystoimia. Kuinka hölmöinä Lindtman suomalaisia pitää? Ei tällainen voi mennä suurimmalta oppositiopuolueelta läpi. On selvää, että kun talous kasvaa ja demareiden synkistelypolitiikalta on pudonnut pohja pois, alta paljastuu täysin ideaton ja linjaton puolue", Päivärinta tylyttää.
Kokoomuksen Limnell Lindtmanille: Suomalaisten turvallisuudella ei pidä tehdä sisäpolitiikkaa12.8.2026 22:11:14 EEST | Tiedote
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman arvosteli keskiviikkona hallituksen turvallisuuspolitiikkaa ja päätyi turvallisuutta, Eurooppa-politiikkaa ja oikeusvaltiota käsitelleessä puheessaan arvioon: ”Tässä kaikessa hallitus kompuroi.” Kokoomuksen kansanedustaja ja puolustusvaliokunnan jäsen Jarno Limnell pitää väitettä perusteettomana aikana, jolloin Suomen turvallisuutta on vahvistettu poikkeuksellisen laajasti.
Kokoomuksen Kaunisto: Tervetuloa Kouvolaan SDP – mutta mihin jäi uudet avaukset?12.8.2026 20:39:45 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kouvolalainen kansanedustaja Ville Kaunisto pitää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin työllisyyspakettia vanhojen keinojen kierrätyksenä, uusina tukilupauksina ja kasvua uhkaavina veronkiristyksinä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme