Suomalaiset uskovat alkoholin kotiinkuljetuksen lisäävän lastensuojelun työmäärää
Järjestöjen toteuttaman kyselyn mukaan suomalaiset eivät luota siihen, että alkoholijuomien kotiinkuljetuksessa pystytään valvomaan ikärajoja ja päihtyneille myynnin kieltoa riittävän tehokkaasti.

A-klinikkasäätiön, Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry:n ja Ensi- ja turvakotien liiton kyselyyn vastanneista yli 75 prosenttia ilmaisi epäluottamuksensa kotiinkuljetusta kohtaan, mikäli lakimuutos sallii sen esimerkiksi ruokalähettipalveluille.
Tämä asenne on pysynyt johdonmukaisena koko vuoden ajan. Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) helmikuussa 2024 julkaistussa selvityksessä 45 prosenttia vastaajista ei luottanut kotiinkuljetuksen valvontaan lainkaan ja vain 6 prosenttia koki sen luotettavaksi.
Lisäksi yli 70 prosenttia tuoreeseen kyselyyn vastanneista uskoo, että kotiinkuljetuksen salliminen lisäisi lastensuojelun tarvetta entisestään.
"On harhaluulo, että alkoholinkäytön haitat rajoittuvat vain perheisiin, joissa alkoholia käytetään runsaasti. Eniten ongelmia ilmenee tavallisissa työssäkäyvissä perheissä, joissa ongelmia ei välttämättä heti huomata ulkopuolelta", kertoo A-klinikkasäätön toimitusjohtaja Hannu Jouhki.
Lastensuojelun resurssit ovat jo nyt äärirajoilla
Suomessa lastensuojeluilmoituksia tehtiin viime vuonna 110 269 lapsesta – määrä kasvoi 11 prosenttia edellisvuoteen verrattuna. Tämä tarkoittaa käytännössä sitä, että joka kymmenes lapsi tarvitsee lastensuojelun apua.
”Lastensuojelun resurssit ovat jo nyt huolestuttavan riittämättömät, eikä niiden kuormitusta voida kasvattaa entisestään alkoholin lisääntyvän saatavuuden myötä”, sanoo Ensi- ja turvakotien liiton pääsihteeri Oona Ylönen.
Alkoholin saatavuutta lisätään – ehkäisevä työ jää sivuun
Päihde- ja lastensuojelujärjestöt ovat huolissaan siitä, että hallituksen alkoholilain uudistus keskittyy pelkästään alkoholin saatavuuden lisäämiseen, jättäen huomiotta alkoholihaittojen ehkäisyn. Päivittäistavarakaupoissa myytävien juomien alkoholipitoisuus nostettiin jo 8 prosenttiin, ja nyt esillä on kotiinkuljetuksen salliminen.
"Alkoholin saatavuuden helpottaminen lisää sen käyttöä yhteiskunnassa ja kasvattaa perheille koituvia haittoja. Maailman terveysjärjestön (WHO) mukaan tehokkaimmat tavat ehkäistä alkoholihaittoja ovat saatavuuden, hinnan ja markkinoinnin rajoittaminen", EHYT ry:n toiminnanjohtaja Juha Mikkonen painottaa.
Pääministeri Petteri Orpon hallitusohjelma ”Vahva ja välittävä Suomi” esittää sosiaali- ja terveyspoliittiseksi tavoitteeksi painopisteen siirtoa korjaavista palveluista kohti varhaisempaa tukea ja apua sekä ennaltaehkäisyä.
Hallitus toimii kuitenkin päinvastoin leikkaamalla kolmen valtakunnallisesti kattavan päihdejärjestön – Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry:n, A-klinikkasäätiön ja Sininauhaliiton sekä lastensuojelun kansalaisjärjestön Ensi- ja turvakotien liiton rahoitusta. Tämä uhkaa kaventaa merkittävästi lasten ja nuorten päihdehaittojen ennaltaehkäisyä sekä tukea päihde- ja peliongelmista kärsiville perheille.
Näkymättömät lapset – kampanja lasten oikeuksien puolesta
Järjestöjen Näkymättömät lapset -kampanja nostaa esiin alkoholipolitiikan vaikutukset lapsiin. Suomessa arviolta 89 000 lasta kärsii vanhempiensa päihdeongelmista, ja alkoholinkäyttö aiheuttaa monissa lapsiperheissä ongelmia, joihin apua haetaan usein järjestöjen tarjoamien palvelujen kautta.
Kampanja vaatii, että lasten oikeudet huomioidaan alkoholilain uudistuksessa. Järjestöt keräävät parhaillaan nimiä vetoomukseen, joka painottaa lapsen oikeuksien suojelemista suomalaisessa alkoholipolitiikassa.
Tätä kysyimme: Kysyimme tuhannelta suomalaiselta elokuussa 2024; kannattavatko vastaajat alkoholin kotiinkuljetuksen sallimista, vaikka se lisäisi lapsille koituvia haittoja sekä luotavatko, he siihen, että ikärajoja ja päihtyneille myynnin kieltoa voidaan tehokkaasti valvoa ja lisääkö alkoholin kotiinkuljetus lastensuojelun työtä? Vastaajissa oli pelkästään aikuisia, miehiä ja naisia yhtä paljon. 18-24 vuotiaita oli 10 prosenttia. Muiden ikäluokkien edustus jakautui tasaisesti hieman yli 15 ja hieman alle 17 prosentin välille. Vastaajia oli Ahvenanmaata lukuun ottamatta kaikista maakunnista. Uusimaalaisten osuus oli kolmannes. Kyselyn toteutti Bilendi-yhtiö verkkopaneelikyselynä, jossa vastaajat osallistuvat kyselyyn verkkosivun välityksellä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mikko SavelainenViestintäpäällikköEnsi- ja turvakotien liitto
Puh:0405877278mikko.savelainen@etkl.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Ensi- ja turvakotien liitto - Olemme valtakunnallinen lapsi- ja perhejärjestö, joka auttaa vaikeissa ja turvattomissa oloissa eläviä lapsia ja perheitä sekä tekee perheväkivaltaa ehkäisevää työtä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ensi- ja turvakotien liitto
Lapsiin kohdistunut lähisuhdeväkivalta kotona on lisääntynyt23.6.2025 10:58:59 EEST | Tiedote
Lasten kokema fyysinen ja henkinen väkivalta vanhempien taholta on lisääntynyt. Viranomaisten tietoon tulleista lähisuhdeväkivallan uhreista useampi kuin joka viides on oman vanhemman pahoinpitelemä alaikäinen lapsi. Ensi- ja turvakotien liiton paneelissa SuomiAreenassa etsitään ratkaisuja tilanteeseen.
Pakolaisnuoria yli 30 vuotta kotouttaneen perheryhmäkodin toiminta loppuu11.6.2025 10:57:02 EEST | Tiedote
Turun ensi- ja turvakoti ry:n perheryhmäkodissa on 33 vuoden aikana tuettu suomalaiseen yhteiskuntaan noin 200 ilman huoltajaa Suomeen saapunutta alaikäistä pakolaisnuorta. Toiminta päättyy heinäkuussa 2025, kun Varsinais-Suomen hyvinvointialueen kilpailutuksessa ei tullut jatkoa.
Miina Sillanpään perustamat ensikodit auttavat vauvaperheitä edelleen3.6.2025 10:21:28 EEST | Tiedote
Keskiviikkona 4. kesäkuuta vietetään kansalaisvaikuttaja Miina Sillanpään syntymäpäivää. Sillanpää perusti ensimmäiset ensikodit yksihuoltajaäitien tueksi yli 80 vuotta sitten Helsinkiin, Ouluun, Turkuun ja Tampereelle. Nämä kaikki ja kuusi muuta Ensi- ja turvakotien liiton jäsenyhdistysten ensikotia voivat edelleen hyvin ja auttavat vuosittain yli 500 vauvaperhettä uuteen alkuun.
Vauvaperheille uusi mahdollisuus päihdekuntoutuksen avulla30.4.2025 10:24:00 EEST | Tiedote
Suomessa kehitetty Pidä kiinni® -hoitomalli on osoittautunut merkittäväksi avuksi päihdeongelmaisille vanhemmille ja heidän pienille lapsilleen. Laaja seurantatutkimus vahvistaa, että hoito edistää vanhemman ja lapsen vuorovaikutusta sekä tukee perheen hyvinvointia kokonaisvaltaisesti. Kuntoutuksen ansiosta vanhemmilla on mahdollisuus päihteettömään elämään yhdessä lapsensa kanssa.
Tarja Filatov jatkaa Ensi- ja turvakotien liiton puheenjohtajana28.4.2025 14:38:35 EEST | Tiedote
Ensi- ja turvakotien liiton (ETKL) puheenjohtajana jatkaa kansanedustaja Tarja Filatov (Kanta-Hämeen ensi- ja turvakoti ry). Uudeksi hallituksen jäseneksi valittiin Sirpa Paatero (Kymenlaakson ensi- ja turvakoti ry). Valinnat tehtiin Ensi- ja turvakotien liiton liittokokouksessa 27.4.2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme