Opetusalan eettinen neuvottelukunta otti kantaa tekoälyyn – ”yksi ongelmista on plagiointi”
1.10.2024 14:57:55 EEST | Opetusalan Ammattijärjestö OAJ ry | Tiedote
Opetusalan eettisen neuvottelukunnan mielestä tekoäly voi olla arvokas apuväline opiskelussa. Tekoälysovellukset tuovat kouluarkeen kuitenkin myös ongelmia, kuten plagioimisen. Siksi arvosanat eivät koskaan saisi perustua pelkästään itsenäisiin suorituksiin, neuvottelukunta linjaa tuoreessa kannanotossaan.
Koska generatiivinen tekoäly pystyy tuottamaan varsin päteviä vastauksia vaativiinkin kysymyksiin, on tärkeää, että opintosuoritusten hyväksyminen perustuu myös sellaisten tehtävien arviointiin, jotka on tehty valvotuissa oloissa ilman tekoälyä. Tämä on olennaista myös oppilaiden ja opiskelijoiden yhdenvertaisuuden vuoksi.
Näin linjaa opetusalan eettinen neuvottelukunta tänään julkaistussa tekoälyä koskevassa kannanotossaan.
Plagioinnin ehkäisemiseksi neuvottelukunta katsoo, että arvosanat eivät koskaan saisi perustua pelkästään itsenäisiin suorituksiin. Tämä on neuvottelukunnan mielestä olennaista myös oppilaiden ja opiskelijoiden yhdenvertaisuuden vuoksi.
”Ajattelua ei voi ulkoistaa tekoälylle”
Plagioinnin lisäksi tekoälyn hyödyntämisessä kouluarjessa täytyy huomioida esimerkiksi tekijänoikeudet. Neuvottelukunta muistuttaa, että esimerkiksi oppimateriaalit ovat tekijänoikeuslain piirissä.
Pelkkiä kieltoja kannanotto ei kuitenkaan sisällä, vaan neuvottelukunta näkee tekoälyn arvokkaana apuvälineenä opiskelussa. Sen käyttöä kannattaa opetella jo koulussa samoin kuin käydä kriittistä keskustelua tekoälyn mahdollisuuksista ja rajoista, lähdekritiikistä ja kriittisestä medialukutaidosta.
Kaikkea tekoäly ei korvaa.
”Ajattelua ei voi ulkoistaa tekoälylle. Valmiiden tekoälyvastausten äärellä oma ajattelu ei kehity, vaan tärkeää on prosessoida käsiteltäviä kysymyksiä itse,” kannanotossa todetaan.
Tekoäly voi keventää opettajien arviointitaakkaa
Neuvottelukunta uskoo, että arviointiapurina tekoäly voi helpottaa opettajien työtä.
”Opettajien on mahdollista antaa tekoälyn pisteyttää esimerkiksi esseevastauksia sille syötettyjen ”tarkisteiden” pohjalta. Tämä voi olla hyödyllistä ja helpottaa opettajan työtä. Opettajan tulee kuitenkin säilyttää itsellään viimeinen harkinta pisteistä ja arvosanoista, ” neuvottelukunta korostaa.
Opetusalan eettinen neuvottelukunta
- Opetusalan eettinen neuvottelukunta on valtakunnallinen riippumaton elin, joka ottaa kantaa opetusalan eettisiin kysymyksiin ja edistää keskustelua opettajan ammattietiikasta.
- Neuvottelukunnan kannanotot löydät kokonaisuudessaan täältä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Opetusalan eettisen neuvottelukunnan puheenjohtaja ja opettaja Arno Kotro, 040 718 9558
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Opetusalan Ammattijärjestö OAJ ry
OAJ:n Murto: ”Hallitus hylkäsi tutkitun tiedon ja lasten edun”5.11.2026 15:48:53 EET | Tiedote
Hallitus haluaa väljentää päiväkodin johtajien kelpoisuusvaatimuksia, vaikka arvioi itsekin muutoksen voivan heikentää oppimistuloksia ja olevan vastoin lasten etua. Lakimuutokselle ei ole osoitettu tarvetta ja se on vastoin tutkittua tietoa. Lakia vastustavat OAJ:n lisäksi alan tutkijat ja vanhemmat. OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto ihmetteleekin, kenen asialla hallitus tässä muutoksessa on.
Opettajat haluavat oppia, mutta koulutukseen ei pääse – kolmasosa sai vuodessa alle päivän täydennyskoulutusta2.11.2026 07:00:00 EET | Tiedote
Opettajat pitävät oman osaamisensa kehittämistä erittäin tärkeänä, mutta mahdollisuudet täydennyskoulutukseen ovat romahtaneet. OAJ:n kyselyn mukaan kolmasosa opettajista on saanut viimeisen vuoden aikana täydennyskoulutusta alle päivän. Neljä kymmenestä kertoo kouluttautumismahdollisuuksiensa heikentyneen kahdessa vuodessa. OAJ vaatii opetusalalle lakisääteistä, työajalla tapahtuvaa täydennyskoulutusta sekä oikeutta mentorointiin uran alussa. Oppimistuloksetkaan eivät nouse, jos opettajat eivät voi täydentää osaamistaan, OAJ:n erityisasiantuntija Päivi Lyhykäinen huomauttaa.
Kuntia pyyhkii yt-aalto – OAJ esittää ratkaisuja kuntatalouden ja työllisyyden parantamiseksi15.10.2026 07:45:00 EEST | Tiedote
Henkilöstön vähentämiseen tähtääviä yhteistoimintaneuvotteluja on tänä vuonna käyty OAJ:n tietojen mukaan jo 44 kunnassa. OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto perää kunnilta sitoutumista opetuksen laadun puolustamiseen. Valtion pitäisi puolestaan ottaa kontolleen työttömyyssakot tilapäisesti, jotta työllisyysjumi ja kuntien talousahdinko helpottaisivat.
Opettajat pelkäävät ikäluokkien pienentymisen kasvattavan ryhmiä ja heikentävän oppimisen tukea5.10.2026 04:00:00 EEST | Tiedote
Ikäluokkien pienentyminen uhkaa leikata koulutuksen rahoitusta. Opettajat uskovat, että se kasvattaisi opetusryhmiä ja työmäärää sekä heikentäisi oppimisen tukea. OAJ pitää välttämättömänä, että ikäluokkien pienentymisestä vapautuva raha käytetään opetuksen laadun vahvistamiseen, sillä opetuksen järjestämisen kustannukset eivät laske samassa suhteessa lapsimäärän kanssa.
Lärarna befarar att mindre årsklasser leder till större grupper och sämre stöd för lärandet5.10.2026 04:00:00 EEST | Pressmeddelande
De minskande årsklasserna hotar att leda till nedskärningar i finansieringen av utbildningen. Lärarna befarar att följden blir större undervisningsgrupper, ökad arbetsbelastning och sämre stöd för lärandet. OAJ anser att de pengar som frigörs när årsklasserna minskar måste användas för att stärka kvaliteten i undervisningen, eftersom kostnaderna för att ordna undervisning inte minskar i samma takt som antalet barn.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme