Varhaislapsuuden maidonvälttämisruokavalio ei vähennä nuoruusiässä maitotuotteiden käyttöä tai alenna D-vitamiinitasoa
4.10.2024 08:53:35 EEST | HUS | Tiedote
Lehmänmaitoallergia on tavallisin allergia imeväisikäisillä Suomessa. Vasta valmistuneen tutkimuksen mukaan varhaislapsuuden lehmänmaidon välttämisruokavalio ei heijastu ruokavalioon nuoruusiässä, jos lehmänmaito otetaan suositusten mukaan ruokavalioon sietokyvyn kehittyessä. Suurimmalla osalla tutkimukseen osallistuneista nuorista myös D-vitamiinitaso oli tavoitetasolla.

HUSin ja Helsingin yliopiston tutkimuksessa selvitettiin maitotuotteiden käyttöä ja D-vitamiinitasoja 15–18-vuotiailla nuorilla, joilla oli imeväisenä todettu lehmänmaitoallergia aikaisimmin tehdyn tutkimuksen yhteydessä. Tutkimuksessa verrattiin näitä maidolle siedättyneitä entisiä allergikkoja kahteen verrokkiryhmään.
Maitotuotteet kannattaa palauttaa ruokavalioon
Aikaisempien tutkimusten mukaan makumieltymykset kehittyvät kolmeen ikävuoteen mennessä. Allergisilla potilailla on myös havaittu matalampia D-vitamiinitasoja. Potilastyössä on havaittu, että lehmänmaitoallergisilla potilailla maidon uudelleenaloitus voi epäonnistua, vaikka allergia on seurannassa ruoka-ainealtistuksen perusteella hävinnyt.
”Tutkimuksemme perusteella ei havaittu, että lehmänmaitotuotteiden välttäminen olisi jatkunut, jos nuori sietää maitoa. Tämä voi selittyä mm. vuosina 2008–2018 toteutetulla allergiaohjelmalla, jonka tavoitteena oli allergiaterveys eli mahdollisimman normaali elämä allergioista huolimatta”, sanoo erikoislääkäri Sonja Piippo HUSin Uudesta lastensairaalasta ja Helsingin yliopistosta.
Suomessa maitotuotteet ovat D-vitaminoituja ja aikaisempien tutkimusten mukaan maitotuotteet ovat suurin D-vitamiinilähde ruokavaliossa. Maitotuotteiden käytössä ja D-vitamiinitasoissa ei havaittu tilastollisesti merkitsevää eroa lapsuudessa lehmänmaitoallergisilla nuorilla ja tutkimukseen osallistuneilla kahdella verrokkiryhmällä. Nestemäisten maitotuotteiden käyttö jäi alle kansallisen ravitsemussuosituksen (vähintään puoli litraa päivässä) 57 %:lla kaikista tutkituista. Siitä huolimatta D-vitamiinitaso oli tavoitetasolla lähes kaikilla eli 93 %:lla tutkimukseen osallistuneista.
”Tulosten perusteella vaikuttaa, että potilaiden saavutettua sietokyvyn lehmänmaidolle, ei erityistä ravitsemusseurantaa tarvita”, toteaa Sonja Piippo.
HUSin mediapalvelu palvelee mediaa ma–to klo 10–16, pe klo 10–15 numerossa 050 427 2875 tai sähköpostitse viestinta@hus.fi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
erikoislääkäri Sonja Piippo, p. 050 427 0745, sonja.piippo@hus.fi
HUS Lasten ja nuorten sairaudet
Linkit
Tietoja julkaisijasta
HUS Helsingin yliopistollinen sairaala on Suomen suurin erikoissairaanhoidon toimija. Osaamisemme on kansainvälisesti tunnettua ja tunnustettua. Yliopistollisena sairaalana tutkimme ja kehitämme jatkuvasti hoitomenetelmiämme sekä toimintaamme.
HUSissa saa vuosittain hoitoa lähes 700 000 potilasta. Meillä työskentelee yli 27 000 ammattilaista potilaiden parhaaksi. Vastaamme erikoissairaanhoidon järjestämisestä Uudellamaalla. Lisäksi meille on keskitetty koko Suomen ja Etelä-Suomen yhteistyöalueen monien harvinaisten ja vaikeiden sairauksien hoito.
HUS – Vaikuttavinta hoitoa
HUSin mediapalvelu palvelee mediaa ma–to klo 10–16, pe klo 10–15 numerossa 050 427 2875 tai sähköpostitse viestinta@hus.fi
hus.fi
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HUS
Stämman godkände HUS-sammanslutningens budgetram för 202717.6.2026 11:24:12 EEST | Pressmeddelande
Sammanslutningens stämma godkände HUS-sammanslutningens bokslut och verksamhetsberättelse för 2025 samt budgetramen för 2027.
Yhtymäkokous hyväksyi HUS-yhtymän vuoden 2027 talousarviokehyksen17.6.2026 11:24:12 EEST | Tiedote
Yhtymäkokous hyväksyi HUS-yhtymän vuoden 2025 tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen sekä talousarviokehyksen vuodelle 2027.
Munbakterier kan spela en aktivare roll vid käkbensnekros i anknytning till behandling med osteoporosläkemedel17.6.2026 09:25:13 EEST | Pressmeddelande
Läkemedelsbehandling av osteoporos och skelettmetastaser vid cancer kan orsaka nekros i käkbenet. Munbakterier, i synnerhet Actinomyces bakterien, observerades ansamlas vid käkbensnekros orsakad av läkemedel men inte i samma utsträckning vid nekroser av andra orsaker. Bakterieansamlingen lockade med sig en kraftig akut inflammation. Käkbensnekroser i anknytning till läkemedelsbehandling läker långsammare än nekroser som uppstått av andra orsaker. Upptäckten inom den studie som genomförts vid HUS kan i framtiden bidra till förbättrad behandling av käkbensnekros orsakad av osteoporosläkemedel.
Suun bakteerit ylläpitävät osteoporoosilääkitykseen liittyvää leukaluun kuoliota17.6.2026 09:25:13 EEST | Tiedote
Osteoporoosin ja syövän luustoetäpesäkkeiden lääkitykseen liittyvässä leukaluun kuoliossa esiintyy Actinomyces‑bakteerikertymiä sekä voimakas akuutti tulehdus. Lääkehoitoon liittyvät leukaluun kuoliot paranevat hitaammin kuin muista syistä aiheutuneet kuoliot. HUSissa tehdyn tutkimuksen havainto voi jatkossa auttaa osteoporoosilääkkeiden aiheuttaman leukaluun kuolion hoidossa.
Oral bacteria sustain medication-related osteonecrosis of the jaw17.6.2026 09:25:13 EEST | Press release
Colonies of Actinomyces bacteria and acute inflammation are present in osteonecrosis of the jaw related to medication that is used to treat osteoporosis and cancer bone metastasis. Medication-related osteonecrosis of the jaw heals more slowly than osteonecrosis caused by other reasons. In the future, findings from a study conducted at HUS may help treat osteonecrosis of the jaw caused by osteoporosis and cancer medication.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme