Finanssiala ry

FA:n Miikkael Azaize lobbaa sekä Brysselin hallintokortteleissa että EU-vaikuttajien petankkiryhmässä

3.10.2024 10:19:12 EEST | Finanssiala ry | Tiedote

Jaa
  • Miikkael Azaize työskentelee Finanssiala ry:n (FA) EU-asiantuntijana Brysselissä.
  • Hän aloitti FA:ssa huhtikuussa 2024 ja siirtyi Brysseliin kesäkuun alussa.
  • Juuri alkaneella EU-kaudella FA:n painopisteitä ovat muun muassa maltillisempi sääntely, pääomamarkkinoiden monipuolinen toiminta ja kestävä kasvu.
  • Azaize edistää näitä tavoitteita muun muassa tapaamalla europarlamentaarikkoja ja virkamiehiä, luomalla kontakteja ja osallistumalla tapahtumiin ja seminaareihin.
  • Azaize työskentelee Brysselissä pohjoismaisten finanssiyhdistysten yhteisessä toimistossa.

EU-asiantuntija Miikkael Azaize vahvistaa Finanssiala ry:n (FA) edunvalvontaa Brysselissä. Hän työskentelee pohjoismaisten finanssiyhdistysten yhteisessä toimistossa.

Miksi lobbarin täytyy työskennellä Brysselissä? Azaize korostaa, ettei kukaan soita Suomeen kertoakseen jonkin tärkeän tiedonjyvän, vaan kontaktit täytyy kehittää itse.

”Edunvalvontatyö on Suomessakin pitkälti ihmisten tapaamista ja finanssialalle tärkeistä asioista keskustelua päättäjien kanssa. Samaa teen Brysselissä.”

FA:lla ei ole aiemmin ollut pysyvää edustajaa Brysselissä. Jatkossakin myös FA:n johto ja asiantuntijat tekevät vaikuttamistyötä Brysselissä.

Uusi EU-komissio aloittaa vuoden 2024 lopulla, joten suuret poliittiset linjanvedot tapahtuvat nyt, ja niissä pöydissä on syytä olla mukana. Usein pilkallisesti puhutaan Brysselin finanssi- tai lobbarikuplasta, mutta Azaize muistuttaa, että sellaisista ei ole varaa olla poissa.

”Kun tapaa ihmisiä paikan päällä ja luo kontakteja, pian huomaa WhatsAppissa kuuluvansa komissiossa työskentelevien petankkiryhmään, jossa sovitaan peleistä ja keskustellaan myös työasioista. Edunvalvontatyö vaatii kontakteja ja läsnäoloa – niin Helsingissä kuin Brysselissä”, Azaize muistuttaa.

Komission painopisteinä sääntely ja pääomamarkkinat

Jonkin verran osviittaa tulevan komission lainsäädäntösuunnitelmista saa komission puheenjohtajan Ursula von der Leyenin heinäkuisesta linjapuheesta. Finanssialan kannalta tärkeitä nostoja ovat muun muassa sääntelyn hillitseminen ja pääomamarkkinoiden kehittäminen.

Finanssiala ry korostaa, että pääomamarkkinoita kehitettäessä ja uusia hankkeita suunniteltaessa katse kannattaa kohdistaa toimiviksi osoittautuneisiin käytäntöihin. Pyörää ei pidä keksiä uudelleen.

”Pohjoismaissa pääomamarkkinat toimivat paremmin kuin EU:ssa keskimäärin. Toimivia ratkaisuja ei pidä lähteä purkamaan ja rakentamaan uudelleen tai pilata uudella sääntelyllä”, Azaize sanoo.

Toinen tulevan komission tärkeä painopiste on EU:sta tulevan sääntelytulvan järkevöittäminen.

”Luonnollisesti Finanssiala tarvitsee sääntelyä muun muassa markkinoiden vakauden ja sijoittajansuojan vuoksi. On kuitenkin hyvä, jos tuleva komissio kiinnittää huomiota sääntelyn päällekkäisyyteen ja epäyhtenäisyyteen. Kilpailukykyä ei pidä tukahduttaa sääntelyllä.”

Suomalaiset eturivissä

Keskeinen paikka, missä finanssialaa koskevaan lainsäädäntöön vaikutetaan, on parlamentin talous- ja raha-asioiden valiokunta (ECON). Valiokunnan käsittelyyn tulevat asiat koskettavat suoraan EU:n talouspolitiikkaa, finanssivalvontaa ja pankkisektorin sääntelyä.

Finanssialalle tärkeässä valiokunnassa on peräti viisi suomalaista: varsinaiset jäsenet SDP:n Eero Heinäluoma, kokoomuksen Aura Salla ja Vasemmistoliiton Jussi Saramo sekä varajäsenet keskustan Katri Kulmuni ja vihreiden Maria Ohisalo.

”Odotan innolla tapaamisia ja keskusteluja suomalaisten ECON-parlamentaarikkojen kanssa. Heidän näkemyksensä ovat keskeisiä, kun valiokunta käsittelee muun muassa pääomamarkkinaunioniin ja sen kehittämiseen liittyviä uusia aloitteita”, Azaize sanoo.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lisätietoa julkaisijasta Finanssiala ry

Finanssiala ry
Itämerenkatu 11 - 13
00180 HELSINKI

020 793 4240
http://www.finanssiala.fi

Finanssiala ry (FA) edustaa Suomessa toimivia pankkeja, henki-, työeläke- ja vahinkovakuutusyhtiöitä, rahasto- ja rahoitusyhtiöitä sekä arvopaperivälittäjiä. Rakennamme jäsenillemme toimintaympäristöä, jossa ne voivat liiketoiminnallaan lisätä suomalaista hyvinvointia.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Finanssiala ry

Kevään ensimmäinen mökkireissu tiedossa? Muista etenkin paloturvallisuus – lämmitä maltilla ja varaa mukaan uudet paristot palovaroittimeen1.4.2026 07:00:00 EEST | Tiedote

Mökille talven jäljiltä mennessä on oltava tarkkana, kun tulisijoihin virittää tulta ensi kertaa. Tulisijojen lisäksi sähkölaitteita kannattaa valvoa ensimmäisellä käyttökerralla tavallista tarkemmin. Vaikka kevät on pitkällä, pakkaset voivat vielä yllättää vesiputket. Koostimme asiantuntijan tarkistuslistan mökkien kevätkuntoon laittoon talven jäljiltä. Lista löytyy tämän tiedotteen lopusta.

Polkupyörävarkauksien määrä nousi hienoisesti viime vuodesta – sähköpyörien yleistyminen kasvattaa korvaussummia30.3.2026 07:00:00 EEST | Tiedote

Varastetuista pyöristä maksetut korvaukset jatkoivat kasvuaan. Vakuutusyhtiöt korvasivat vuonna 2025 varastettuja pyöriä yhteensä noin 12 miljoonan euron edestä. Vakuutusyhtiöille ilmoitettiin 13 800 varastettua polkupyörää. Poliisi puolestaan sai vuonna 2025 ilmoituksen 17 100 varastetusta pyörästä, joista noin 3000 on sähköpyöriä. Pyörävarkauksien määrä nousi noin 500 kappaleella viime vuodesta. Hienoinen nousu ei kumoa pitkän aikavälin trendiä: varastettujen pyörien määrät ovat olleet laskussa vuodesta 2020 lähtien.

Fiva pitää asuntolainakaton ja pankkien muuttuvan lisäpääomavaatimuksen ennallaan – FA: lainakattoa kannattaisi nostaa, jos hallituksen esitys menee läpi eduskunnassa26.3.2026 11:45:22 EET | Tiedote

Finanssivalvonta (Fiva) pitää asuntolainojen lainakaton perustasollaan. Ensiasunnon hankintaan otettujen lainojen katto on siis edelleen 95 prosenttia ja muiden asuntolainojen 90 prosenttia. Lisäksi Fivan johtokunta päätti pitää pankkien muuttuvan lisäpääomavaatimuksen 0 prosentissa. Jos asuntolainakattoa koskeva hallituksen esitys hyväksytään eduskunnassa, FA:n mielestä esityksen mukainen joustomahdollisuus olisi perusteltua ottaa käyttöön mahdollisimman pian.

Asuntolainaa voisi lain mukaan saada jopa 40 vuodeksi – Talousvaliokunnalta ennakkoluuloton linjaus25.3.2026 16:49:28 EET | Tiedote

Eduskunnan talousvaliokunta on antanut mietintönsä hallituksen esityksestä, jolla halutaan keventää asuntorahoitusta koskevaa sääntelyä. Valiokunta ehdottaa hallitusta enemmän höllennyksiä sääntelyyn. Merkittävimpiin lukeutuva muutos on asuntolainan enimmäispituuden nosto 40 vuoteen nykyisen 30 vuoden rajan sijaan. Finanssiala on valiokunnan mietintöön ja sen esittämiin muutoksiin tyytyväinen. Mietintö etenee seuraavaksi eduskunnan täysistunnon käsittelyyn. On oletettavaa, että eduskunta siunaa talousvaliokunnan mietinnön valmiiksi lainsäädännöksi. Lakimuutosten tarkka voimaantuloaika ei ole tiedossa.

Uusi esitys Verohallinnon tiedonsaantioikeuksista kulkee parempaan suuntaan – Esitys vaatii edelleen tarkennuksia21.3.2026 07:00:00 EET | Tiedote

Hallituksen päivitetty esitysluonnos verotuksen vertailutietotarkastuksista on aiempaa parempi, mutta täydennettynäkin edelleen puutteellinen. Monet esityksen muotoilut mahdollistavat edelleen tarpeettoman laajat tietopyynnöt, jotka ovat omiaan vaarantamaan ihmisten yksityisyyden suojaa. Esitys asettaa Suomessa asuvat ja ulkomailla matkailevat sekä ulkosuomalaiset eriarvoiseen asemaan, ja rajanveto yritystilin sekä henkilökohtaisen tilin välille on hyvin hankalaa. Esitetyt muutokset vaatisivat mittavia tietojärjestelmäuudistuksia ja tulisivat pankeille ja sitä kautta niiden asiakkaille kalliiksi.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye