FA:n Miikkael Azaize lobbaa sekä Brysselin hallintokortteleissa että EU-vaikuttajien petankkiryhmässä
- Miikkael Azaize työskentelee Finanssiala ry:n (FA) EU-asiantuntijana Brysselissä.
- Hän aloitti FA:ssa huhtikuussa 2024 ja siirtyi Brysseliin kesäkuun alussa.
- Juuri alkaneella EU-kaudella FA:n painopisteitä ovat muun muassa maltillisempi sääntely, pääomamarkkinoiden monipuolinen toiminta ja kestävä kasvu.
- Azaize edistää näitä tavoitteita muun muassa tapaamalla europarlamentaarikkoja ja virkamiehiä, luomalla kontakteja ja osallistumalla tapahtumiin ja seminaareihin.
- Azaize työskentelee Brysselissä pohjoismaisten finanssiyhdistysten yhteisessä toimistossa.

EU-asiantuntija Miikkael Azaize vahvistaa Finanssiala ry:n (FA) edunvalvontaa Brysselissä. Hän työskentelee pohjoismaisten finanssiyhdistysten yhteisessä toimistossa.
Miksi lobbarin täytyy työskennellä Brysselissä? Azaize korostaa, ettei kukaan soita Suomeen kertoakseen jonkin tärkeän tiedonjyvän, vaan kontaktit täytyy kehittää itse.
”Edunvalvontatyö on Suomessakin pitkälti ihmisten tapaamista ja finanssialalle tärkeistä asioista keskustelua päättäjien kanssa. Samaa teen Brysselissä.”
FA:lla ei ole aiemmin ollut pysyvää edustajaa Brysselissä. Jatkossakin myös FA:n johto ja asiantuntijat tekevät vaikuttamistyötä Brysselissä.
Uusi EU-komissio aloittaa vuoden 2024 lopulla, joten suuret poliittiset linjanvedot tapahtuvat nyt, ja niissä pöydissä on syytä olla mukana. Usein pilkallisesti puhutaan Brysselin finanssi- tai lobbarikuplasta, mutta Azaize muistuttaa, että sellaisista ei ole varaa olla poissa.
”Kun tapaa ihmisiä paikan päällä ja luo kontakteja, pian huomaa WhatsAppissa kuuluvansa komissiossa työskentelevien petankkiryhmään, jossa sovitaan peleistä ja keskustellaan myös työasioista. Edunvalvontatyö vaatii kontakteja ja läsnäoloa – niin Helsingissä kuin Brysselissä”, Azaize muistuttaa.
Komission painopisteinä sääntely ja pääomamarkkinat
Jonkin verran osviittaa tulevan komission lainsäädäntösuunnitelmista saa komission puheenjohtajan Ursula von der Leyenin heinäkuisesta linjapuheesta. Finanssialan kannalta tärkeitä nostoja ovat muun muassa sääntelyn hillitseminen ja pääomamarkkinoiden kehittäminen.
Finanssiala ry korostaa, että pääomamarkkinoita kehitettäessä ja uusia hankkeita suunniteltaessa katse kannattaa kohdistaa toimiviksi osoittautuneisiin käytäntöihin. Pyörää ei pidä keksiä uudelleen.
”Pohjoismaissa pääomamarkkinat toimivat paremmin kuin EU:ssa keskimäärin. Toimivia ratkaisuja ei pidä lähteä purkamaan ja rakentamaan uudelleen tai pilata uudella sääntelyllä”, Azaize sanoo.
Toinen tulevan komission tärkeä painopiste on EU:sta tulevan sääntelytulvan järkevöittäminen.
”Luonnollisesti Finanssiala tarvitsee sääntelyä muun muassa markkinoiden vakauden ja sijoittajansuojan vuoksi. On kuitenkin hyvä, jos tuleva komissio kiinnittää huomiota sääntelyn päällekkäisyyteen ja epäyhtenäisyyteen. Kilpailukykyä ei pidä tukahduttaa sääntelyllä.”
Suomalaiset eturivissä
Keskeinen paikka, missä finanssialaa koskevaan lainsäädäntöön vaikutetaan, on parlamentin talous- ja raha-asioiden valiokunta (ECON). Valiokunnan käsittelyyn tulevat asiat koskettavat suoraan EU:n talouspolitiikkaa, finanssivalvontaa ja pankkisektorin sääntelyä.
Finanssialalle tärkeässä valiokunnassa on peräti viisi suomalaista: varsinaiset jäsenet SDP:n Eero Heinäluoma, kokoomuksen Aura Salla ja Vasemmistoliiton Jussi Saramo sekä varajäsenet keskustan Katri Kulmuni ja vihreiden Maria Ohisalo.
”Odotan innolla tapaamisia ja keskusteluja suomalaisten ECON-parlamentaarikkojen kanssa. Heidän näkemyksensä ovat keskeisiä, kun valiokunta käsittelee muun muassa pääomamarkkinaunioniin ja sen kehittämiseen liittyviä uusia aloitteita”, Azaize sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Miikkael AzaizeEU-asiantuntija
Puh:+358 20 793 4237miikkael.azaize@finanssiala.fiJohannes PalmgrenMonimediatoimittaja
Puh:+358 20 793 4229johannes.palmgren@finanssiala.fiLisätietoa julkaisijasta Finanssiala ry
Finanssiala ry
Itämerenkatu 11 - 13
00180 HELSINKI
020 793 4240
http://www.finanssiala.fi
Finanssiala ry (FA) edustaa Suomessa toimivia pankkeja, henki-, työeläke- ja vahinkovakuutusyhtiöitä, rahasto- ja rahoitusyhtiöitä sekä arvopaperivälittäjiä. Rakennamme jäsenillemme toimintaympäristöä, jossa ne voivat liiketoiminnallaan lisätä suomalaista hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Finanssiala ry
Kutsu: Säästävätkö suomalaiset väärässä paikassa? Ilmoittaudu Vakuutustutkimuksen julkistuswebinaariin 22.9.202516.9.2025 12:52:31 EEST | Tiedote
Vapaaehtoisten vakuutusten suosio on pudonnut selvästi. Asia käy ilmi Finanssiala ry:n (FA) uusimmasta Vakuutustutkimuksesta, joka julkaistaan webinaarin yhteydessä. Mistä ilmiö johtuu? Pitääkö olla huolissaan? Tätä kysymme webinaarissamme maanantaina 22.9.2025 klo 13–13.45. Tervetuloa linjoille!
Ahosniemi: Fivan huoli sijoitus- ja muiden huijausten kasvusta aiheellinen – Tarkista aina houkuttelevan sijoitustarjouksen tekijän taustat15.9.2025 16:57:38 EEST | Tiedote
Pankki-, eläke- ja vakuutussektoreiden vakavaraisuus säilyi vahvana vuoden ensimmäisellä puolikkaalla, tiedottaa Finanssivalvonta (Fiva). Fiva muistuttaa, että huijausten estämiseen on kiinnitettävä erityistä huomiota ja varoittaa sijoitushuijausten lisääntymisestä. Ennen kuin tarttuu sijoitustarjoukseen, kannattaa tarkistaa tarjoajan taustat, kuten toimilupa. Finanssiala ry muistuttaa, että pankkien keinot torjua huijauksia ovat rajalliset: tehokkainta olisi iskeä huijausten alkulähteille.
Rahastoista lunastettiin elokuussa 600 miljoonaa euroa – Markkinakehitys piti yhteenlasketun rahastopääoman arvon 191 miljardissa9.9.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Suomeen rekisteröidyistä sijoitusrahastoista lunastettiin elokuussa yhteensä 598 miljoonaa euroa pääomia. Myönteisen markkinakehityksen ansiosta rahastopääoma pysyi ennallaan. Yhteenlaskettu rahastopääoman arvo oli kuukauden lopussa 191 miljardia euroa.
Pankkibarometri: Kotitalouksien ja yritysten luotonkysynnät hyvässä vireessä – yritysrahoituksessa erityisesti pankkiluotot kasvussa4.9.2025 06:30:00 EEST | Tiedote
Kotitaloudet ovat kysyneet luottoja kesän 2025 aikana selvästi enemmän kuin vuosi sitten, selviää Finanssiala ry:n Pankkibarometrista. Odotukset kotitalouksien loppuvuoden lainanottohalukkuudesta ovat myös hyvin myönteiset, vaikkakin ne ovat hieman maltillistuneet alkuvuodesta. Myös yritykset ovat kysyneet luottoja enemmän kuin viime vuonna samaan aikaan. Odotukset investointien rahoittamisesta lainarahalla ovat myönteiset, mutta taso on edelleen suhteellisen matala. Pankkibarometrissaan Finanssiala ry kysyy neljännesvuosittain pankinjohtajien käsityksiä ja odotuksia luotonkysynnän ja eri sijoitusmuotojen kehityksestä. Barometrikysely III/2025 tehtiin pankinjohtajille elokuussa.
Ei kannata hämääntyä: Lokakuussa verkkopankki alkaa tarkistaa asiakkaan antamia maksutietoja – EU:n pikamaksuasetus tietää muutoksia maksukäytäntöihin3.9.2025 06:00:00 EEST | Tiedote
EU:n pikamaksuasetus on tulossa voimaan. Pikamaksuasetuksen myötä maksajan pankki alkaa ilmoittaa tilisiirron yhteydessä, jos maksunsaajan nimi ei vastaa maksajan kirjoittamaa nimeä. Maksun saajan tarkistamisella pyritään estämään maksun välittyminen väärälle vastaanottajalle. Tällä hetkellä maksajan antamia tilinumero- ja nimitietoja ei verrata, vaan maksut siirtyvät saajan tilille pelkän tilinumeron perusteella. Lisäksi asetuksen myötä minkä tahansa pankin asiakas voi lähettää ja vastaanottaa euromääräisiä pikasiirtoja kymmenessä sekunnissa riippumatta vuorokaudenajasta tai siitä, tapahtuuko siirto kotimaassa vai toiseen euromaahan. EU:n pikamaksuasetuksen toimeenpanon takaraja on 9.10.2025, jonka jälkeen muutokset alkavat näkyä asiakkaille konkreettisesti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme