STTK ei hyväksy vientimallia
3.10.2024 14:30:54 EEST | STTK ry. | Tiedote

Hallitus on linjannut ohjelmassaan työmarkkinoiden neuvottelujärjestelmän muuttamisesta tavoitteenaan vahvistaa vientivetoista työmarkkinamallia Suomen kilpailukyvyn lisäämiseksi. Hallitusohjelmakirjauksen mukaan laissa työriitojen sovittelusta säädettäisiin jatkossa niin, että palkkojen yleistä linjaa ei voi ylittää valtakunnansovittelijan tai sovittelulautakunnan antamalla sovintoehdotuksella. Hallituksen esitys työriitalain muuttamisesta siirtyy tänään eduskuntakäsittelyyn ja uuden sääntelyn voimaantuloa kaavaillaan joulu-tammikuulle.
STTK:n mielestä hallituksen on luovuttava vientivetoiseen työmarkkinamalliin liittyvästä lainsäädännöstä. Malli ei huomioi sopimusalakohtaisia eroja eikä edistäisi palkkatasa-arvoa. Työmarkkinat ovat Suomessa eriytyneet hyvin voimakkaasti sukupuolen mukaan. Vuonna 2023 naisen euro oli 84,3 senttiä. Juuri työehtosopimusneuvottelut ovat tehokkain tapa vaikuttaa sukupuolten palkkaeroihin.
- Lakiin kirjattu vientimalli heikentäisi entisestään mahdollisuuksia kuroa palkkaeroja umpeen, johtaja Minna Ahtiainen toteaa.
STTK korostaa, että sovittelijainstituutio on keskeinen osa työmarkkinoiden sopimusjärjestelmää ja sen rakenteesta ja toiminnasta on sovittava työmarkkinaosapuolten kesken. Tämä vastaa muiden Pohjoismaiden käytäntöjä, joissa työmarkkinaosapuolet ovat sitoutuneet yhteisiin sopimuksiin ja käytäntöihin sekä vastaa myös Kansainvälisen työjärjestö ILOn sopimusten tavoitteita.
STTK:n mielestä valtakunnansovittelijan tai sovittelulautakunnan mahdollisuuksia sovintoehdotusten tekemiseen ei pidä rajoittaa lailla.
- Hallituksen esitys heikentää sovittelijan edellytyksiä tehtäviensä hoitamiseen ja työmarkkinaosapuolten luottamusta instituution toimintaan. Luottamuksen menetys puolestaan uhkaa instituution riippumattomuutta ja voi lisätä työmarkkinahäiriöitä. Sovittelijalla ja sovittelulautakunnalla on oltava aito mahdollisuus alakohtaisten tarpeiden huomioimiseen myös jatkossa, Ahtiainen painottaa.
Valtakunnansovittelijalle ei hallituksen esityksen perusteella säädettäisi tiedonsaantioikeuksia sopimuksista, joiden arvioidaan määrittävän yleistä linjaa.
- Yleisen linjan noudattamista virkavastuulla ei kuitenkaan voi edellyttää ilman tiedonsaantioikeuksia. Ne ovat edellytys tasapuoliselle ja puolueettomalle työriitojen sovittelulle.
Lisätietoja STTK:ssa: Minna Ahtiainen, puhelin 050 387 7030.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Minna Ahtiainenjohtaja, edunvalvonta
Puh:050 387 7030minna.ahtiainen@sttk.fiTietoja julkaisijasta
STTK on poliittisesti sitoutumaton ja moniarvoinen koulutettujen ammattilaisten keskusjärjestö, johon kuuluu 13 jäsenliittoa ja yli 400 000 jäsentä.
Olemme työssämme vastuullisia, oikeudenmukaisia ja rohkeita. Visiomme on hyvinvoiva ja menestyvä työntekijä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta STTK ry.
STTK täyttää tänään 80 vuotta29.10.2026 06:00:00 EET | Tiedote
Palkansaajakeskusjärjestö STTK täyttää tänään 80 vuotta.
STTK: Hyvinvointivaltiota ei turvata sitä purkamalla26.10.2026 13:36:23 EET | Tiedote
Valtiovarainministeriön toive näyttää olevan julkisten palvelujen heikentäminen ja entistä eriytyneempi Suomi. Välttämättömiksi kehystetyt muutokset ovat kuitenkin ennen kaikkea ministeriön poliittisia arvovalintoja.
SAK, Akava ja STTK: Eläkevarojen kuppaaminen lopetettava26.10.2026 13:15:19 EET | Tiedote
Eläkevaroja ei pidä käyttää muuhun tarkoitukseen kuin mikä niillä on: eläkkeiden maksamiseen.
Suomi ei kasva leikkaamalla osaamisesta21.10.2026 06:00:00 EEST | Tiedote
Puolet suomalaisista kokee, ettei heillä ole taloudellisia mahdollisuuksia uudelleenkouluttautumiseen aikuiskoulutustuen lakkauttamisen jälkeen. STTK:n mielestä seuraavan hallituksen on käännettävä suunta: osaamisesta leikkaamisen sijaan on varmistettava, että ihmisillä on mahdollisuus kehittää osaamistaan läpi työuran.
STTK: Työurat eivät pitene eläkeikään liittyvillä numeroleikeillä7.10.2026 10:36:58 EEST | Tiedote
Eläkeikä on jo noussut tavoitteita nopeammin ja on nyt 63,2 vuotta. Pelkillä numeroleikeillä eläkeikä ei nouse nyt eikä tulevaisuudessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme