Keusote helpottaa suun terveydenhuollon tarkastuksiin pääsyä palvelusetelillä ja jononpurulla
4.10.2024 13:08:03 EEST | Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote) | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueella (Keusote) halutaan helpottaa suun terveydenhuollon tarkastuksiin pääsyä: palvelusetelit otetaan käyttöön mahdollisimman pian ja jononpurkua varten lisätään henkilöstöä määräaikaisesti.

Keusoten alueella kiireettömään suun terveydenhuollon tarkastukseen on jonossa 18 800 asiakasta. Tällä hetkellä tarkastukseen kutsutaan asiakkaita, jotka on asetettu jonoon kesällä 2023.
– Jonon muodostumisen taustalla on useita syitä, kuten koronapandemian vaikutukset, henkilöstövaje ja rekrytointihaasteet sekä asiakkaiden määrän kasvu. Olemme toteuttamassa useita toimenpiteitä hoitoon pääsyn parantamiseksi. Näistä keskeisimpänä ovat hyvinvointialueen palvelusetelivalikoiman laajentaminen ja tehostettu jononpurku, kertoo terveyspalveluiden ja sairaanhoidon palvelujohtaja Susanna Pitkänen.
Palveluseteli käyttöön syksyn aikana
Keusote laajentaa palvelusetelien valikoimaa suun terveydenhuoltoon syksyn aikana: Hampaan lohkeaman hoitoon tarkoitetun palvelunsetelin palveluntuottajahaku käynnistyi 1.10. Palvelusetelien myöntäminen asiakkaille aloitetaan välittömästi sopivien palveluntuottajien ilmoittauduttua mukaan.
Asiakkaan ei tarvitse erikseen hakea tai pyytää palveluseteliä, vaan se myönnetään asiakkaalle tarvittaessa ammattilaisen toimesta. Kun asiakas on saanut palvelusetelin, hän voi itse valita, miltä palveluntarjoajalta hankkii palvelun.
Myöhemmin, kun Keusote on saanut kokemusta hampaan lohkeaman palvelusetelin käytöstä ja asiakkaiden kiinnostuksesta sitä kohtaan, palvelusetelien käyttöä on tarkoitus laajentaa kiireellisen hoidon jatkohoitoihin ja suun perustutkimukseen
Kaikille tarkastusta jonottaville lähetetään tieto tarkastusajasta
Tarkastusjono urakoidaan pois Keusoten oman henkilökunnan työnä ensi kevään aikana. Jononpurun aikana Keusote lisää suun terveydenhuollon henkilöstömäärää määräaikaisesti.
Kaikille tarkastusjonossa oleville asiakkaille lähetetään tarkastusaika hammaslääkärille, jolloin jonossa olevat asiakkaat voivat odottaa tarkastusaikaansa rauhassa. Ajanvarauskirjeiden lähettäminen aloitetaan lokakuussa.
Kirjeitse ilmoitetun tarkastusajan voi perua tai siirtää soittamalla suun terveydenhuollon puhelinasiointiin p. 019 2260 700, ma–pe klo 7.45–15.
– Kokeilemme mahdollisesti myös digiajanvarausta, jolloin osa asiakkaista voi saada tekstiviestinä kehotteen varata tarkastusaika digitaalisesti. Tämän aloittamisesta tiedotamme erikseen. Digiajanvarauksen käyttö on aina asiakkaalle vapaaehtoista. Muut ajanvaraustavat säilyvät jatkossakin digiasioinnin rinnalla, Pitkänen kertoo.
Hakeudu tarvittaessa palveluihin aikaisemmin
Jos sinulla on hampaiden tai suun alueen oireita, jotka edellyttävät kiireellistä arviota, tee oirearvio Omaolossa. Saat toimintaohjeet ja voit tarvittaessa jättää yhteydenottopyynnön ammattihenkilölle. Vaihtoehtoisesti soita suun terveydenhuollon puhelinasiointiin p. 019 2260 700, ma-pe klo 7.45–15.
Hammaslääkärille ja suuhygienistille saa ajan hoidon tarpeen arvion perusteella tai olemassa olevan hoitosuunnitelman mukaisesti. Suuhygienistien aikojen saatavuus on Keusotessa tällä hetkellä hyvä ja keskimäärin ajan saa alle kuukaudessa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Susanna PitkänenPalvelujohtajaKeski-Uudenmaan hyvinvointialue
Puh:050 497 2651susanna.pitkanen@keusote.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue vastaa sosiaali- ja terveyspalveluista sekä pelastustoimen ja erikoissairaanhoidon järjestämisestä Hyvinkään, Järvenpään, Nurmijärven, Pornaisten, Tuusulan ja Mäntsälän alueella.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote)
Keusoten tila- ja tukipalvelujohtajan viran rekrytointi etenee – haastatteluihin kutsutut valittu4.2.2026 12:44:43 EET | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusoten) tila- ja tukipalvelujohtajan virka herätti laajaa mielenkiintoa alan ammattilaisten keskuudessa. Virkaa haki määräaikaan mennessä yhteensä 57 hakijaa, joista neljällä ei ollut hakuilmoituksessa edellytettyä soveltuvaa ylempää korkeakoulututkintoa, mikä on yksi viran kelpoisuusvaatimuksista.
Uudenmaan rahoituksen leikkaukset eivät ole hyväksyttävissä4.2.2026 12:30:03 EET | Tiedote
Hallituksen rahoituslain muutosesitys leikkaisi Uudenmaan sosiaali-, terveys- ja pelastuspalvelujen rahoitusta peräti 200 miljoonaa euroa. Uudenmaan osuus koko maan rahoitusleikkauksesta olisi puolet koko maan leikkauksesta. Hallituksen esitys on tarkoitushakuisesti rakennettu niin, että säästöt saadaan kohdistettua nimenomaan Uudellemaalle. Tarveperusteisen rahoituksen kohdentumisen sijaan esitetään aluepoliittisesti ideoituja yksittäisiä muutoksia rahoituksen tarvetekijöihin. Uudellamaalla leikkaus olisi 3,0 prosenttia rahoituksesta, kun se muualla maassa olisi vain 1,0 prosentti. Tämä kolminkertainen leikkaus tehtäisiin pysyvästi alueiden rahoitukseen.
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue jatkaa allianssin hankinnan valmistelua3.2.2026 16:07:32 EET | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote) jatkaa ikääntyneiden palveluiden allianssin hankinnan valmistelua.
Olemme täällä, jotta sinä voit hyvin – Keusoten strategia 2026–2030 ohjaa palvelujen kehittämistä ja talouden tasapainottamista29.1.2026 11:50:26 EET | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusote) aluevaltuusto on hyväksynyt uuden hyvinvointialue- ja palvelustrategian vuosille 2026–2030. Strategia ohjaa Keusoten toimintaa tulevina vuosina ja kokoaa yhteisen suunnan palvelujen kehittämiselle, henkilöstön hyvinvoinnille sekä taloudelliselle kestävyydelle. Strategia on rakennettu yhdessä asukkaiden, henkilöstön ja kumppaneiden kanssa.
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen aluehallitus päivitti valtuustoryhmien toimintatuen periaatteita29.1.2026 10:56:23 EET | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen hyväksyi kokouksessaan 27. tammikuuta valtuustoryhmien toimintatuen periaatteiden päivityksen. Muutokset johtuvat hyvinvointialuelain säännösten uudistumisesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme