Keskustan Siika-aho: Kokoomus kärsii Tukholman syndroomasta

Keskustan puoluesihteeri Antti Siika-Aho katsoo, että Kokoomus kärsii hallituksessa Tukholman syndroomasta. Tämä näkyy niin hallituksen politiikassa kuin pääministeri Orpon suhtautumisessa hallituskumppaneiden loputtomiin irtiottoihin.
- Orpo hokee iskulauseita hallituksen yhtenäisyydestä, vaikka kilometrien päähän näkyy että Orpon pelisääntökeskustelut eivät hallituskumppaneita hetkauta.
- Aiemmin Purra veti maton Orpon jalkojen alta rasisminvastaisen kampanjan lanseerauksessa. Perjantaina KD otti Purrasta mallia, ja nöyryytti Orpoa kertomalla eriävästä mielipiteestään hallituksen ulkopolitiikkaan samalla, kun Orpo vakuutteli median edessä hallituksen kristallinkirkasta yhtenäisyyttä ulkopolitiikassa.
Siika-aho on hallituksen sekavan tilanteen lisäksi erityisen huolissaan tiedoista, joiden mukaan Suomen kuva ulkomaalaisten työntekijöiden silmissä heikkenee ja suomalaisten yritysten rekrytointi ulkomailta näin vaikeutuu.
- Johtajuudesta luopumisen lisäksi Perussuomalaisten panttivankina Kokoomus hylkää hallituskauden alussa julistamiaan arvoja ja puolustaa pontevasti työperäisen maahanmuuton kiristyksiä, vaikka Suomi tarvitsee lisää veroja maksavia työntekijöitä elintasoamme ylläpitoon sekä elinkeinoelämän ja palvelujen pyörittämiseen.
- Toinen syndrooman oire on sekin, että valtionvarainministeri linjaa pääministerin ohi uusiksi hallituksen talouspolitiikan kulmakiviä ja ulkomaankauppaministeri ulkopolitiikan linjaa, Siika-aho jatkaa.
- Pääministeri siunaa sivusta nämä hallitusohjelman uudelleenkirjoittamiset. Eihän tämä johtajuutta osoita. Asiat ovat sitä miltä ne näyttävät.
Kolmantena Tukholman syndrooman oireena on Siika-ahon mielestä hallituksen ennakoimaton energialinja.
- Investoijat eivät osaa ennakoida mihin Suomi suuntaa. Kotimaisen biokaasun investointiedellytyksiä liikennepolttoaineeksi heikennetään. Vihreän siirtymän investoinneista ei saa edes puhua, vaikka Suomi kaikkine kilpailijamaineen hakee uutta teollista kasvua juuri vihreästä siirtymästä. Tämähän on aivan kestämätöntä työllisyyden ja talouden kannalta.
- Ehkä kaiken kulminoi se, että energia-asioista vastaava ministeri pyristelee pois kaappaajiensa luota kaupunginjohtajaksi. Panttivanki Mykkänen pakenee, mutta Orpo jää hokemaan miten kristallinkirkkaan mukavaa Kokoomuksella PS:n ja kumppaneiden kanssa onkaan.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Antti Siika-ahoPuoluesihteeri
Puh:0505754118antti.siika-aho@keskusta.fiTietoja julkaisijasta
Keskusta. Rohkeutta. Ratkaisuja. Keskusta on yli 110-vuotias kansanliike, joka rakentaa politiikkansa ihmisen, ei järjestelmän tarpeille.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Keskusta r.p.
Antti Kaikkonen: Hallitus ja EK eivät voi päättää, mistä suomalaiset tekevät työnsä13.10.2025 11:14:36 EEST | Tiedote
Viime viikkoina on käyty vilkasta keskustelua etätyön hyödyistä ja haitoista. Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkosen mukaan keskustelussa on unohtunut, että etätyö on monelle suomalaiselle arjen mahdollistaja.
Keskusta huolissaan huumeiden tulvasta – Kettunen kysyy hallituksen vastuuta11.10.2025 11:30:00 EEST | Tiedote
Keskustan varapuheenjohtaja Tuomas Kettunen vaatii hallitukselta välittömiä toimia sen selvittämiseksi, miksi Suomeen on päässyt markkinoille uusia, erittäin vaarallisia huumeita, kuten Alfa-PVP:tä, jota ei ole havaittu esimerkiksi Ruotsissa.
Keskustalta maahanmuuttopoliittinen linjapaperi: ”Keskiössä suomalaiset arvot ja pelisäännöt”.8.10.2025 09:59:56 EEST | Tiedote
Keskustan maahanmuuttopoliittisen paperin viesti on, että maahanmuuton vaikutuksista suomalaiseen yhteiskuntaan on pystyttävä keskustelemaan asiallisesti ihmisarvoa kunnioittaen. Avoin keskustelu onnistuu vain, jos maahanmuuttoa käsitellään avoimesti sen hyvine ja huonoine puolineen.
Antti Kaikkonen: Huijaukset kuriin – pankkien on kannettava vastuunsa21.9.2025 11:00:40 EEST | Tiedote
Suomalaisilta huijattiin erilaisissa pankkihuijauksissa viime vuonna kymmeniä miljoonia euroja. Nettimaailman huijarit ovat yhä taitavampia ja häikälemättömämpiä, ja moni viisaskin voi mennä vipuun. Tilanne on kestämätön, ja huijausten ehkäisemiseksi on tehtävä nykyistä enemmän. Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen vaatii, että pankit ja viranomaiset ottavat asiassa selvästi nykyistä tiukemman otteen.
Antti Kaikkonen: Koulukirjat takaisin kouluihin13.9.2025 12:18:30 EEST | Tiedote
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen mukaan oikeus omiin koulukirjoihin kuuluu kaikille oppilaille asuinpaikasta riippumatta. Kaikkonen nosti asian esille Pyhäjoen messujen yhteydessä järjestetyssä paneelikeskustelussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme