Hämeen kauppakamari

Yritysten tarve sekä ammatti- että korkeakouluosaajista on kasvamassa

Jaa

Yritysten rekrytointitarpeet kasvavat tulevaisuudessa merkittävästi Hämeen alueella, selviää Hämeen kauppakamarin tuoreimmasta osaajakyselystä. ”Kyselyn vastausten perusteella on nähtävissä, että alueemme yritysten rekrytointitarpeet kasvavat erityisesti keskipitkällä aikavälillä. Kyselyn tulokset osoittavat myös huomattavaa kasvua korkeakoulutuksen tarpeelle”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala. 

Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala (Kuva: HNRI Oy)
Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala (Kuva: HNRI Oy)

Osaajakyselystä selviää, että vastanneista hämäläisyrityksistä yli viidennes ennakoi rekrytointitarpeiden kasvavan seuraavien kuuden kuukauden aikana. Erityisen huomionarvoista on, että jopa yli 62 prosenttia ennakoi rekrytointitarpeiden kasvua keskipitkällä (2–3 vuoden) aikajänteellä.

Vastanneilla hämäläisyrityksillä noin 40 prosentilla on pulaa osaavasta työvoimasta ja 57 prosenttia yrityksistä kertoo osaavan työvoiman saatavuuden rajoittavan liiketoiminnan kasvua ja kehittämistä. Vuoden takaisen kyselyn mukaan yli 47 prosentilla hämäläisyrityksistä oli pulaa osaavasta työvoimasta ja lähes 60 prosenttia yrityksistä kertoi osaajapulan rajoittavan kasvua ja liiketoiminnan kehittämistä.

Eniten pulaa ammattiosaajista, mutta korkeakoulutettujen tarve on kasvanut alueellamme

Yli 55 prosenttia vastanneista hämäläisyrityksistä kertoo, että ammattiosaajista on suurin pula. Ammattikorkeakoulututkinnon suorittaneista suurin pula on yli 23 prosentilla ja yliopistokoulutetuista yli 16 prosentilla yrityksistä.

”Verrattuna vuoden takaiseen osaajakyselyymme yritysten pula korkeakoulutetuista on noussut jopa kahdeksan prosenttiyksikköä. Samaan aikaan ammattiosaajien tarve on laskenut 12 prosenttiyksikköä. Ammattiosaajat ovat kuitenkin alueemme yrityksille tärkeitä ja ammattiosaajien tarve on alueellamme edelleen suurempi kuin koko maassa keskimäärin”, kertoo Vanhala.  

Hämeessä vastanneet yritykset kokivat, ettei alueen oppilaitoksista valmistuneiden osaaminen vastaa niiden tarpeita. ”Yrityksistä jopa 40 prosenttia kokee, että alueemme koulutusosaaminen vastaa huonosti tai erittäin huonosti yritysten tarpeita. Hyväksi tai erittäin hyväksi valmistuneiden koulutusosaamisen kokee 18 prosenttia yrityksistä”, Vanhala toteaa.

”Hämeen kauppakamari on aloittamassa työelämäauditoinnin yhteistyössä alueemme oppilaitosten ja yritysten kanssa. Työelämäauditointia on pilotoitu jo muualla Suomessa ja sillä varmistetaan, että oppilaitoksista valmistuvien osaaminen vastaa yritysten osaamistarpeita”, kertoo Vanhala.

Vastanneet hämäläisyritykset arvioivat tärkeimmäksi keinoksi osaajapulaan yritysten ja oppilaitosten yhteistyön tiivistämistä. Sitä piti tärkeimpänä keinona lähes 85 prosenttia vastanneista. Lisäksi yritykset arvioivat tärkeiksi keinoksi koulutuksen sisältöjen kehittämisen vastaamaan paremmin työelämän tarpeita ja työn vastaanottamisen kannustinloukkujen purkamisen.

Kauppakamarien osaajakysely tehtiin 27.8.–3.9.2024 ja siihen vastasi 986​ eri kokoista yritystä eri toimialoilta eri puolilta Suomea. Kyselyn aineisto on kerätty sähköpostitse kauppakamarien jäsenyrityksiltä. Kyselyyn on voinut vastata yhden kerran jäsenyritystä kohden. Hämeen kauppakamarin alueelta kyselyyn vastanneita yrityksiä oli 72, joista teollisuusyritysten osuus on liki 39 prosenttia ja palveluyritysten 29 prosenttia. Vastanneista yli kolmannes on yrityksiä, joiden vuosiliikevaihto on yli 10 miljoonaa euroa. Vastanneet kattavat laajasti koko Hämeen kauppakamarin alueen toimialat ja vastanneista yrityksistä 68 prosenttia työllistää alle 50 henkilöä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Liitteet

Hämeen kauppakamari

Hämeen kauppakamarin tehtävänä on edistää yritysten toimintaedellytyksiä ja vaikuttaa yhteiskunnalliseen päätöksentekoon yritysten kilpailukyvyn turvaamiseksi. Lisäksi Hämeen kauppakamari edistää alueensa yritysten verkostoitumista ja yhteistyötä sekä tarjoaa jäsenilleen tietoa, palveluja ja kontakteja. Hämeen kauppakamarin toiminta-alueeseen kuuluvat Päijät-Hämeen maakunta, Kuhmoinen sekä Kanta-Hämeen maakunnasta Hämeenlinnan ja Forssan seutukunnat.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Hämeen kauppakamari

Hämeen kauppakamari mukana FRUSHissa ja palkitsi StartUp-kilpailun voittajat25.4.2025 15:06:41 EEST | Tiedote

Hämeen kauppakamari palkitsi torstaina Forssassa järjestetyn Frush-tapahtuman yhteydessä StartUp -kilpailun voittajat. ”Kaksipäiväinen kestävään kehitykseen ja innovaatioihin keskittyvä tapahtuma huipentui StartUp -kilpailun finaaliin. Finaalissa voitosta kilpailivat kolme hyvin erilaista kestävän kehityksen liiketoimintaratkaisua. Tuomaristo valitsi voittajaksi selluteollisuuden sivuvirroista liimapinnoitteita kehittävän LignoSpheren, toiseksi tuli ruokahävikkisovelluksen kehittänyt Code Ananas ja kolmannen sijan sai hiuksettomille ekologisen ratkaisun kehittänyt MyClips. Hämeen kauppakamari oli yksi tapahtuman kumppaneista ja onnittelee kilpailun voittajia”, kertoo Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Hämeen kauppakamari valitsee Vuoden jäsenyrityksen ja Vuoden kauppakamarilaisen – ehdota palkinnon saajaa jo nyt!10.4.2025 10:51:19 EEST | Tiedote

Hämeen kauppakamari juhlii tänä vuonna 85-vuotista taivaltaan erillisissä tilaisuuksissa Hämeenlinnassa, Forssassa ja Lahdessa. Juhlavuoden kunniaksi kauppakamarin hallitus on päättänyt valita Vuoden jäsenyrityksen sekä Vuoden kauppakamarilaisen ehdotusten pohjalta. ”Hallituksemme on hyväksynyt kriteerit, joilla valinnat tehdään. Valitsemalla Vuoden jäsenyrityksen ja kauppakamarilaisen teemme näkyväksi jäsenyritystemme toimintaa ja nostamme esiin aktiivisia kauppakamarilaisia”, kertoo Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

HHJ-tutkinnon suorittaneet vahvistavat yritysten hallitustyöskentelyä8.4.2025 11:40:35 EEST | Tiedote

Hallitustyöskentelyn osaamista mittaava Hyväksytty hallituksen jäsen HHJ-tutkinto järjestettiin maaliskuussa. Tällä kertaa Hämeen kauppakamarin alueelta HHJ-kurssin käyneistä 25 henkilöä suoritti tutkinnon hyväksytysti. Kauppakamari onnittelee tutkinnon suorittaneita. ”Hienoa, että saimme uusia hallitusammattilaisia vahvistamaan eri organisaatioiden hallitustyöskentelyä. HHJ-kurssin ja -tutkinnon suorittaneet pystyvät kehittämään hallitustoimintaa hyvinkin konkreettisin keinoin”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Hämeen kauppakamari: Elinvoimaisen kunnan edellytyksinä ovat toimivat liikenneyhteydet ja työssäkäyntialueiden saavutettavuus8.4.2025 07:00:00 EEST | Tiedote

Kunnissa päätetään monista yritysten toimintaa ja alueen elinvoimaa mahdollis­tavista asioista, kuten esimerkiksi paikallisesta liikenneinfrasta. Saavutettavuus on kasvavan, elinvoimaisen ja kilpailukykyisen kunnan edellytys. ”Hämeessä alueen saavutettavuuden osalta nousee esiin kolme keskeistä tavoitetta elinkeinoelämän näkökulmasta. Ensimmäinen on poikittaisten liikenneyhteyksien parantaminen, toinen on junayhteyksien kehittäminen ja kolmas on työssäkäyntialueiden nykyistä parempi saavutettavuus erityisesti alueemme teollisuusyritysten näkökulmasta”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Hämeen kauppakamari: Laatua ja tehokkuutta julkisen ja yksityisen sektorin dynaamisella yhteistyöllä4.4.2025 07:00:00 EEST | Tiedote

Aluevaaleissa valitaan päättäjät aluevaltuustoihin, jotka vastaavat hyvinvointialueiden sosiaali- ja terveyspalveluiden sekä pelastustoimen järjestämisestä. ”Hyvinvointialue järjestää palvelut, mutta tuottajaksi on valittava kustannuste­hokkain taho. Kustannusten kasvun hillitsemiseksi palveluiden tuottamiseen on hyvä etsiä uudenlaisia, innovatiivisia ratkaisuja yhdessä yritysten kanssa”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye