Kokoomuksen Limnell: Uusi kyberturvallisuusstrategia vahvistaa Suomen kokonaisturvallisuutta ja reagointia kyberuhkiin
10.10.2024 15:00:00 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja kolmen yliopiston kyberturvallisuuden dosentti Jarno Limnell pitää juuri julkaistua Suomen kyberturvallisuusstrategiaa ja sen toimeenpanoa erittäin tärkeänä Suomen ja suomalaisten turvallisuudelle osana kokonaisturvallisuutta.

”Kyberturvallisuutta voi pitää malliesimerkkinä kokonaisuusturvallisuudesta, sillä sen tekemiseen tarvitaan koko yhteiskunnan osallistumista ja yhteistyötä. Kyberturvallisuus koskettaa tänä päivänä kaikkia yhteiskuntamme toimintoja ja jokaista kansalaista”, Limnell toteaa.
Kyberturvallisuuden tekemiseen on saatava jokainen yhteiskuntamme toimija osalliseksi. Kyberturvallisuuden merkitys tulee kasvamaan entisestään digitalisaation edistymisen ja teknologisten innovaatioiden myötä.
”Kyberturvallisuus ja luottamusyhteiskunta kulkevat käsi kädessä. Yhteistyöllä rakennamme luottamusta. Suomalaisten on voitava luottaa digitaalisten palveluiden toimivuuteen ja turvallisuuteen, sekä siihen, että yhteiskunnassamme digitaalisia turvallisuustaitoja ja -ratkaisuja kehitetään ajan vaatimusten mukaisesti”, Limnell painottaa.
Limnellin mukaan Kyberturvallisuusstrategialla vastataan geopoliittisen toimintaympäristön muutokseen sekä teknologian kehitykseen.
”Kyberturvallisuus on pohjimmiltaan joukkuepeliä, niin kansallisesti kuin kansainvälisesti. On tärkeää, että Suomi profiloituu myös Naton jäsenmaana kyberturvallisuuden tuottajana ja on mukana vahvistamassa koko puolustusliiton kyberpuolustusta”, toteaa Limnell.
Limnellin mukaan tuleva, Suomen historian ensimmäinen, kyberpuolustusdoktriini tulee tärkeällä tavalla täydentämään Suomen kyberpolitiikan linjauksia.
”Kyberturvallisuusstrategia ja doktriini auttavat rakentamaan turvallisempaa Suomea. Esimerkiksi finanssisektorin toimintaa viime aikoina häirinneet pahantahtoiset toimijat pystytään paremmin tunnistamaan ja estämään. Uutena asiana on toimintaan vastaaminen eli nyrkkeilytermein olemme valmiita myös lyömään takaisin”, Limnell toteaa.
Kyberturvallisuus ei ole vain uhkiin varautumista vaan luo merkittäviä Suomen talouskasvua tukevia liiketoimintamahdollisuuksia. Limnellin mukaan Suomen kannattaa panostaa kasvaviin kansainvälisiin kyberturvallisuusmarkkinoihin, sillä Suomessa on arvostettua osaamista ja erinomaisia alan yrityksiä.
”Suomella on todellinen mahdollisuus edistää kyberturvallisuuden varautumismallia viestintuotteena”, Limnell tiivistää.
”Samalla on syytä huomioida, että merkittävimmät kybertaistelut tullaan käymään ihmisten mielistä. Informaatiopuolustus ja sen johtaminen on otettava yhä enemmän huomioon teknisen kybervarautumisen rinnalla", Limnell sanoo.
”Vakavimpana Suomen uhkakuvana pidän jakautunutta suomalaista yhteiskuntaa, johon informaatiovaikuttamisella usein pyritään. Meidän suomalaisten on tunnistettava erilaiset informaatiovaikuttamisen keinot ja huolehdittava kyberturvallisuuden psykologisesta puolesta, jossa taistelutilana on ihmisen mieli”, Limnell korostaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jarno LimnellKansanedustaja
Uudenmaan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Autto: Turvallisuudesta ei tingitä – Hallitukselta 50 miljoonaa euroa lisää droonien torjuntaan4.6.2026 16:51:10 EEST | Tiedote
Hallitus antoi eilen eduskunnalle esityksensä vuoden 2026 toiseksi lisätalousarvioksi. Esityksessä ehdotetaan muun muassa 50 miljoonan euron lisärahoitusta viranomaisten droonitorjuntakyvyn vahvistamiseen. Summasta 44 miljoonaa euroa kohdennettaisiin Rajavartiolaitokselle ja 6,2 miljoonaa euroa poliisille.
Kokoomuksen Heinonen: Läheisen menettäneitä ei saa kuormittaa turhalla byrokratialla4.6.2026 14:24:24 EEST | Tiedote
Kuolinpesien asioiden hoito siirtyy sähköiseen aikaan, kun Orpon hallitus esittää uudistusta, joka helpottaa läheisensä menettäneiden arkea. Kokoomuksen kansanedustaja Timo Heinonen pitää muutosta merkittävänä inhimillisenä parannuksena tilanteessa, jossa ihmisen voimat ovat usein vähissä.
Kokoomuksen Valkonen: Miksi Lindtman ei ota oppia Tanskan sosialidemokraateista?4.6.2026 14:13:48 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Ville Valkonen kehottaa SDP:n Antti Lindtmania katsomaan Espanjan sijaan Tanskaan talouspolitiikassa. Tanskassa Mette Frederiksenin johtama sosialidemokraattien hallitus aikoo laskea yhteisöveroa kolmella prosenttiyksiköllä vahvistaakseen maan kilpailukykyä. Lisäksi Tanskan sosiaalidemokraattien johdolla lasketaan ylimpien marginaalien verotusta. Suomessa SDP on vastustanut kumpaakin ja esittänyt merkittäviä veronkiristyksiä.
Kokoomuksen Kinnari: Valkoposkihanhen ja merimetson suojametsästys etenee viimein!4.6.2026 14:01:23 EEST | Tiedote
Hallitus on antanut tänään eduskunnalle esityksen, jolla mahdollistetaan valkoposkihanhien ja merimetsojen suojametsästys sekä turvattaisiin valkoposkihanhen aiheuttamien viljelysvahinkojen korvaukset elinkeinoharjoittajille.
Kokoomuksen Keto-Huovinen: Vaarallisten rikollisten paikka on telkien takana, ei vapaudessa2.6.2026 13:40:48 EEST | Tiedote
Eduskunta käy tänään lähetekeskustelun hallituksen esityksestä, joka selkeyttäisi kaikkein vakavimmista eli niin sanotuista ylitörkeistä rikoksista epäiltyjen vangitsemisen edellytyksiä. Niin sanottuja ylitörkeitä rikoksia ovat esimerkiksi murha, tappo ja törkeä raiskaus. Kokoomuksen kansanedustaja Pihla Keto-Huovinen on vaatinut vastaavia muutoksia jo aiemmin jättämässään kirjallisessa kysymyksessä, jotta vakavista rikoksista epäillyt eivät voisi vaarantaa muiden turvallisuutta tai vaikeuttaa oikeusprosessia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme