Kokoomuksen Limnell: Uusi kyberturvallisuusstrategia vahvistaa Suomen kokonaisturvallisuutta ja reagointia kyberuhkiin
10.10.2024 15:00:00 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja kolmen yliopiston kyberturvallisuuden dosentti Jarno Limnell pitää juuri julkaistua Suomen kyberturvallisuusstrategiaa ja sen toimeenpanoa erittäin tärkeänä Suomen ja suomalaisten turvallisuudelle osana kokonaisturvallisuutta.

”Kyberturvallisuutta voi pitää malliesimerkkinä kokonaisuusturvallisuudesta, sillä sen tekemiseen tarvitaan koko yhteiskunnan osallistumista ja yhteistyötä. Kyberturvallisuus koskettaa tänä päivänä kaikkia yhteiskuntamme toimintoja ja jokaista kansalaista”, Limnell toteaa.
Kyberturvallisuuden tekemiseen on saatava jokainen yhteiskuntamme toimija osalliseksi. Kyberturvallisuuden merkitys tulee kasvamaan entisestään digitalisaation edistymisen ja teknologisten innovaatioiden myötä.
”Kyberturvallisuus ja luottamusyhteiskunta kulkevat käsi kädessä. Yhteistyöllä rakennamme luottamusta. Suomalaisten on voitava luottaa digitaalisten palveluiden toimivuuteen ja turvallisuuteen, sekä siihen, että yhteiskunnassamme digitaalisia turvallisuustaitoja ja -ratkaisuja kehitetään ajan vaatimusten mukaisesti”, Limnell painottaa.
Limnellin mukaan Kyberturvallisuusstrategialla vastataan geopoliittisen toimintaympäristön muutokseen sekä teknologian kehitykseen.
”Kyberturvallisuus on pohjimmiltaan joukkuepeliä, niin kansallisesti kuin kansainvälisesti. On tärkeää, että Suomi profiloituu myös Naton jäsenmaana kyberturvallisuuden tuottajana ja on mukana vahvistamassa koko puolustusliiton kyberpuolustusta”, toteaa Limnell.
Limnellin mukaan tuleva, Suomen historian ensimmäinen, kyberpuolustusdoktriini tulee tärkeällä tavalla täydentämään Suomen kyberpolitiikan linjauksia.
”Kyberturvallisuusstrategia ja doktriini auttavat rakentamaan turvallisempaa Suomea. Esimerkiksi finanssisektorin toimintaa viime aikoina häirinneet pahantahtoiset toimijat pystytään paremmin tunnistamaan ja estämään. Uutena asiana on toimintaan vastaaminen eli nyrkkeilytermein olemme valmiita myös lyömään takaisin”, Limnell toteaa.
Kyberturvallisuus ei ole vain uhkiin varautumista vaan luo merkittäviä Suomen talouskasvua tukevia liiketoimintamahdollisuuksia. Limnellin mukaan Suomen kannattaa panostaa kasvaviin kansainvälisiin kyberturvallisuusmarkkinoihin, sillä Suomessa on arvostettua osaamista ja erinomaisia alan yrityksiä.
”Suomella on todellinen mahdollisuus edistää kyberturvallisuuden varautumismallia viestintuotteena”, Limnell tiivistää.
”Samalla on syytä huomioida, että merkittävimmät kybertaistelut tullaan käymään ihmisten mielistä. Informaatiopuolustus ja sen johtaminen on otettava yhä enemmän huomioon teknisen kybervarautumisen rinnalla", Limnell sanoo.
”Vakavimpana Suomen uhkakuvana pidän jakautunutta suomalaista yhteiskuntaa, johon informaatiovaikuttamisella usein pyritään. Meidän suomalaisten on tunnistettava erilaiset informaatiovaikuttamisen keinot ja huolehdittava kyberturvallisuuden psykologisesta puolesta, jossa taistelutilana on ihmisen mieli”, Limnell korostaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jarno LimnellKansanedustaja
Uudenmaan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Partanen: Itä-Suomea ei ole hylätty – päätöksiä valmistellaan kevään aikana21.2.2026 17:13:38 EET | Tiedote
Torstain kyselytunnilla käytiin keskustelua Itä-Suomen tilanteesta ja mahdollisista erityistalousalueista. Ministeri Purran lausunnoista on syntynyt tulkintoja, joiden mukaan hallitus olisi luopumassa erityistalousalueiden edistämisestä.
Kokoomuksen Wallinheimo: Oppositio yrittää sumuttaa alkoholilakia käsiteltäessä21.2.2026 14:12:58 EET | Tiedote
Sosiaali- ja terveysvaliokunnan oppositioedustajat valiokunnan puheenjohtaja Krista Kiurun johdolla väittävät, että hallitus olisi vapauttamassa hallitsemattomasti rajat ylittävää alkoholin myyntiä. Oppositioedustajat väittävät, että hallitus voisi rajoittaa alkoholin etämyyntiä Suomeen muista EU-maista tietyn prosenttimäärän perusteella. Tällöin EU-jäsenmaiden lainsäädännössä voisi esimerkiksi suosia tiettyjä kotimaisia valmistajia.
Kokoomuksen Limnell: Tekoäly muuttaa vaalihäirinnän luonteen – Suomen varauduttava ennakoiden21.2.2026 11:07:57 EET | Tiedote
Suomen on varauduttava tekoälyyn perustuvaan vaalihäirintään hyvissä ajoin ennen seuraavia eduskuntavaaleja, arvioi kansanedustaja ja kyberturvallisuuden dosentti Jarno Limnell. Hänen mukaansa tekoälyn nopea kehitys voi mahdollistaa aiempaa laajamittaisemman vaikuttamisen vaalien luotettavuuteen ja yhteiskunnalliseen luottamukseen.
Kokoomuksen Kaleva: Sulfaatin päätymistä vesistöihin on hillittävä lainsäädännöllä20.2.2026 13:14:25 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Atte Kaleva vaatii, että sulfaatin päätymistä vesistöön hillitään lainsäädäntöä täsmentämällä. Käytännössä tämä tarkoittaa, että sulfaatti lisätään valtioneuvoston asetukseen ympäristölle haitalliseksi aineeksi ja siihen liittyville päästöille määritellään kansalliset raja-arvot.
Kokoomuksen Kopra: Itä-Suomea ei ole hylätty – nyt on aika tehdä ratkaisuja, jotka kääntävät suunnan20.2.2026 12:57:50 EET | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän lappeenrantalainen puheenjohtaja Jukka Kopra torjuu väitteet Itä-Suomen hylkäämisestä ja painottaa, että hallitus tulee käsittelemään ratkaisuja alueen vahvistamiseksi. Hänen mukaansa yhtään esitystä ei ole hylätty. ”Nyt on aika edetä päätöksiin”, Kopra sanoo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme