Hypo julkistaa asuntoluottoluokituksen perjantaina 18.10. klo 0:01
Ennakkotiedote: Hypo julkistaa asuntoluottoluokituksen päivityksen vuodelle 2024 ensi perjantaina 18.10. klo 0:01.

Hypo julkistaa manner-Suomen kaikille kunnille lasketun asuntoluottoluokituksen ensi perjantaina. Mukana postinumerotason tarkastelu pääkaupunkiseudulle, Tampereelle ja Turulle. Heti keskiyön jälkeen, perjantaina 18.10. klo 0:01
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juho Keskinenpääekonomisti
Työskentelen Hypon pääekonomistina asuntomarkkinoihin keskittyen.
Juha Lappalainenviestintäasiantuntija
Työskentelen asiantuntijana Hypon ulkoisessa viestinnässä ja mediakontakteissa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Hypoteekkiyhdistys ja Suomen AsuntoHypoPankki Oy
Kansantalouden kuiva kausi päättyy kitisten3.7.2025 00:05:00 EEST | Tiedote
Hypon talouskatsaus - Suomen talouden käännettä jarruttaa sumea näkymä tulevaisuuteen, sillä investoinnit pysyvät heikolla tasolla ja rakennusalan matalalento jatkuu loppuvuoden ajan. Kasvun kuiva kausi kuitenkin päättyy tänä vuonna.
Ennakkotiedote: Hypon talouskatsaus julkistetaan torstaina 3.7. klo 0:0130.6.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Hypo julkistaa vuoden toisen talouskatsauksensa ensi torstaina 3. heinäkuuta klo 0:01.
Maahanmuuttajat muokkaavat asumisen tarpeita13.6.2025 00:05:00 EEST | Tiedote
Hypon asuntomarkkinakatsaus kesäkuussa 2025, no. 93: Vieraskieliset asuvat Suomen suurimmissa kaupungeissa yleisemmin ulommaisilla reuna-alueilla, kun taas kotimaisia kieliä puhuvat asuvat joka puolilla kaupunkeja. Vieraskieliset asuntokunnat ovat tyypillisesti myös suurempia eli koostuvat useammasta asukkaasta kuin kotimaiset asuntokunnat, joten tarpeet osuvat suurempiin asuntoihin. Omakotitalossa asuminen on lisäksi hyvin suomalainen ilmiö, sillä vieraita kieliä puhuvat ihmiset asuvat useammin kerrostaloissa, vaikka tulotaso otettaisiin huomioon.
Ennakkotiedote: Hypon asuntomarkkinakatsaus julkistetaan perjantaina 13.6. klo 0:0110.6.2025 13:17:37 EEST | Tiedote
Hypo julkistaa asuntomarkkinakatsauksensa ensi perjantaina 13. kesäkuuta klo 0:01.
Asuntokaupan ketjut kaipaavat vielä öljyä14.3.2025 00:05:00 EET | Tiedote
Hypon asuntomarkkinakatsaus no. 92 - Hypon pääekonomisti Juho Keskinen ennustaa maltillista hintakäännettä asuntokauppaan. Kauppamäärät ovat jo kasvussa, mutta yleinen epävarmuus ja epäluottamus painavat vielä kuluttajien mielialoja ja sitä kautta hintoja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme