Taidetta, elämyksiä ja esityksiä Kangasalan näyteikkunoissa 4.–10.11.
Ympäri Pirkanmaata tapahtuva Ruudun takaa -yhteisötaideprojekti tuo valoa ja taidetta myös Kangasalan pimenevään marraskuuhun. Viikon aikana on esityksiä ja elämyksiä mahdollista kokea paitsi keskustassa sijaitsevan Harjunsolan purkukiinteistön ikkunoissa, myös Mobilian ikkunoiden takaa, kun ne muuttuvat taiteen, valon ja tapahtumien esityspaikoiksi.

Viikon aikana on mahdollista ihastella kuvataidetta, kun Kangasalan Kuvataiteen Ystävät ry ripustaa jäsentensä teoksia Kunnantien ja Kuohunharjuntien risteyksessä sijaitsevan Harjunsolan taideikkunaan. Muissa saman kiinteistön ikkunoissa on esillä kuvataiteilija Marika Viskarin maalauksia, sekä Katariina Kirveen valoveistoksia ja 3D-projektorilla heijastettu animoitu teos.
Kangasalan kameraseuran ikkunassa on viikon varrella nähtävillä eri esityksiä, joissa on seuran jäsenten ottamia luontokuvia. Taideikkunoihin on mahdollista tutustua ympäri vuorokauden. Valon ja varjon leikkiä sekä salaperäisiä säveliä voit puolestaan kokea Pirkanmaan musiikkiopiston Suora lähetys - varjokuvakonsertissa keskiviikkona 6.11. klo 16–18.
Harjunsolan lisäksi Ruudun takaa levittäytyy myös Auton ja tien museoon Mobiliaan, missä esitetään Studio Piagrinan ja Kulttuurisosuuskunta Terän tanssia, sirkusta, akrobatiaa ja valoa yhdistävä teos maanantaina 4.11. ja keskiviikkona 6.11. kello 17:30.
Ruudun takaa on Operaatio Pirkanmaa-hankkeen päätösprojekti, joka toteutetaan Kangasalan lisäksi 19 muulla pirkanmaalaisella paikkakunnalla loka-marraskuussa. Tapahtumiin on vapaa pääsy.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Leo Van Aerschot, kulttuurituottaja, Kangasalan kaupunki
leo.van.aerschot@kangasala.fi , 040 610 9492
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kangasalan kaupunki
Kangasalan säästötoimet tepsivät: talous kääntyi miinukselta plussalle25.3.2025 12:43:18 EET | Tiedote
Kangasalan kaupungin tilikauden 2024 toteutunut tulos on 6,2 miljoonaa euroa ja tilikauden ylijäämä on 7 miljoonaa euroa. Alkuperäinen talousarvio oli 11,5 miljoonaa euroa alijäämäinen, minkä vuoksi taloutta jouduttiin tasapainottamaan poikkeuksellisen laajoin toimenpitein. Monipuolisella, jo edellisenä vuonna aloitetulla tasapainotusohjelmalla ja muutostalousarviolla kaupungin talous saatiin käännettyä positiiviseksi.
Lamminrahkan Katufiesta aloittaa Kangasalan vauhdikkaan tapahtumakesän toukokuussa19.3.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Lamminrahkan koulukeskuksen ympäristö täyttyy monipuolisesta ilmaisohjelmasta ja tekemisestä, kun Katufiesta saapuu alueelle lauantaina 3.5. klo 10-15. Katufiestan ohjelmassa on tuttuun tapaan menoa ja meininkiä koko perheelle.
Kunnantien kaavamuutos Kangasalan keskustassa sai lainvoiman7.3.2025 15:41:49 EET | Tiedote
Kunnantien ja Kuohunharjuntien risteyksessä sijaitseva asemakaavan muutos on saanut lainvoiman valitusajan umpeuduttua. Kaavasta ei jätetty valituksia. Kangasalan valtuusto hyväksyi kaavan 20.1.2025.
Harjufestin pääesiintyjäksi Bee6.3.2025 14:14:28 EET | Tiedote
Kangasalan kaupungin kulttuuripalveluiden järjestämä tapahtuma muuttuu yksipäiväiseksi ja ajankohta siirtyy heinäkuun alkuun, mutta paikka pysyy samana.
Kangasalan ripeä kasvu jatkuu: väkiluku ylitti 34 000 asukkaan rajan25.2.2025 08:14:02 EET | Tiedote
Kangasalan kaupungin väkiluku kasvoi tammikuussa jo yli 34 000 asukkaaseen. Uusi ennakkotieto väkiluvusta on Tilastokeskuksen mukaan 34 043. Väkiluvun kasvu on merkki Kangasalan kaupungin ja Tampereen kaupunkiseudun erittäin hyvästä veto- ja pitovoimasta sekä yhteistyöstä. Kangasalan suurimmat muuttovirrat syntyvät Tampereen ja Kangasalan välille. Samalla kun muuttovirtojen määrä on vuosittain kasvanut Suomessa ja Pirkanmaalla, myös pendelöinti eli työmatkaliikenteen määrä on kasvanut. - Kangasala lukeutuu koko maan 308 kunnan top-10 kuntien joukkoon kuntien välisessä nettomuutossa. Samalla listalla on kaupunkiseudulta myös Tampere, Nokia ja Pirkkala, kertoo kehitysjohtaja Juuso Heinisuo. Myös tuoreesti julkaistussa alueiden elinvoimaa, vetovoimaa ja pitovoimaa kuvaavassa EVP-indeksissä Kangasala sijoittui 25 000–49 999 asukkaan kuntien kokoluokassa TOP 10-kuntien joukkoon sijalle 7. ja samalla Pirkanmaan kuntien kärkeen. Kasvua tukevaa kaupunkikehittämistä Nykyisen suuruinen hallittu
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme