Kemianteollisuus ja Ammattiliitto Pro aloittivat neuvottelut
Kemianteollisuus ja Ammattiliitto Pro aloittivat työehtosopimusneuvottelut tänään maanantaina 14.10.
Nyt aloitetut neuvottelut koskevat kemianalan toimihenkilösopimusta.
Nykyinen sopimus on voimassa 2024 vuoden loppuun asti.
Kemianteollisuudella ja Ammattiliitto Pro:lla on kaiken kaikkiaan yhteensä 5 työehtosopimusta.
Kemianteollisuuden ja Ammattiliitto Pro:n väliset neuvottelusuhteet ovat pikäaikaiset ja hyvät. Yhteistyöllä löydetään ratkaisuja vaikeissakin paikoissa.
Lisätietoja:
Minna Etu-Seppälä
Johtaja
Kemianteollisuus ry
Puh. 040 778 0182
Taru Reinikainen
Sopimusalavastaava, kemianala
Ammattiliitto Pro
Puh. 050 581 4371
Twitter: @Kemianteollisuu - https://twitter.com/Kemianteollisuu Linkedin: http://linkd.in/1g4vUbs Tilaa uutiskirje: http://bit.ly/1Mk0cTq Kemianteollisuus ry on kemianteollisuuden ja sen lähialojen elinkeino- ja työmarkkinapoliittinen edunvalvontajärjestö, jonka tehtävänä on toimialan kilpailukyvyn ja toimintaedellytysten edistäminen Suomessa. Kemianteollisuus ry:llä on lähes 400 jäsenyritystä sekä 14 jäsen- ja yhteistyöyhdistystä. Kemianteollisuus on yksi merkittävimmistä teollisuuden toimialoista Suomessa. Sen osuus teollisuuden tuotannosta ja tavaraviennistä on noin viidennes. Suoraan, välillisesti ja tulovaikutusten kautta työllistämme lähes 100 000 suomalaista ja investoimme Suomeen vuositasolla reilut miljardi euroa. Miten ruoka, luonnonvarat ja energia saadaan riittämään maailman kasvavalle väestölle? Puhdas vesi, uusiutuvat polttoaineet ja lääkkeet ovat kemiaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kemianteollisuus ry
Jälleen lakkoja kemianteollisuuteen, nyt myös toimihenkilöt yllättäen mukana – lakot eivät Teollisuusliiton tai Ammattiliitto Pro:n toiveista huolimatta lisää palkanmaksuvaraa17.1.2025 13:33:25 EET | Tiedote
Teollisuusliitto on ilmoittanut lakonuhista Kemianteollisuuteen. Nyt myös Ammattiliitto Pro liittyi yllättäen lakkorintamaan.
Sääksjärven koululaisten kehittämä ECOGRIP-liima palkittiin suomalais-virolaisessa innovaatiokilpailussa16.1.2025 17:49:55 EET | Tiedote
Ympäristöystävällinen ECOGRIP-yleisliima voitti kansainvälisen Tulevaisuuden Tekijät -innovaatiokilpailun torstaina 16.1. Voittajatoteutuksen kehittivät opiskelijat Sääksjärven koulusta Lempäälästä yhteistyössä Kiillon kanssa.
Valitettavaa, mutta ei uutta – lakkoja jälleen kerran10.1.2025 15:35:22 EET | Tiedote
Teollisuusliitto ilmoitti perjantaina 10. tammikuuta pitkistä lakoista Kemianteollisuuden yrityksiin. Lakkoja kohdistuu 22:een kemianteollisuuden jäsenyritykseen sen eri toimialoilla ja eri puolilla Suomea. Ilmoitettu lakko koskee noin 2 600:aa työntekijää. Lakot on ilmoitettu ajalle 27.1.–1.2.
Kemianteollisuus ja Ylemmät Toimihenkilöt YTN aloittivat työehtosopimusneuvottelut19.12.2024 12:41:59 EET | Tiedote
Kemianteollisuus ry ja Ylemmät Toimihenkilöt YTN ovat tänään torstaina 19.12. aloittaneet työehtosopimusneuvottelut ylempien toimihenkilöiden työehtosopimuksesta.
Sääntelystä yrityksille satojen miljoonien hintalappu vuodessa – kemianteollisuuden suhdannenäkymät edelleen heikot, lomautuksia ja irtisanomisia poikkeuksellisen paljon12.12.2024 09:00:00 EET | Tiedote
Liiketoimintaan kohdistuva sääntely aiheuttaa satojen miljoonien vuosittaiset kustannukset, vähentää investointeja Suomeen ja heikentää yritysten kilpailukykyä EU:n ulkopuolisiin toimijoihin nähden, selviää Kemianteollisuus ry:n tuoreimmasta jäsenkyselystä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme