Goforen julkaisema kirja vie viestiä ihmislähtöisestä digitalisaatiosta Saksaan
Mitä jokaisen tulisi tietää digitalisaatiosta juuri nyt ja matkalla tulevaan? Kuinka digitalisaatio muovaa elämää, työtä ja yhteiskuntaa? Miten Suomi voi toimia esikuvana ihmislähtöisessä digitalisaatiossa ja tehdä osaamisestaan kansainvälisen vientituotteen? Tätä viestiä Suomesta digitalisaation kärkimaana viedään nyt saksankieliseen Eurooppaan, kun Goforen keväällä suomeksi julkaisema kirja, Inhimillisesti digitaalinen Suomi, ilmestyy tällä viikolla saksaksi.

Die Digitale Gesellschaft – Menschenzentrierte Digitalisierung nach finnischem Vorbild tuo esiin, miten palveluita on Suomessa kehitetty uudenlaisin menetelmin, käyttäjälähtöisesti ja ihmisiä kuuntelemalla. Samalla digitalisaatiossa puhuttavat niin tasapuolisuus, eriarvoistuminen kuin turvallisuus. Suomi on jo pitkään ollut monilla mittareilla digitalisaatiokehityksen ykkönen, mm. Euroopan komission vuotuisessa digitaalitalouden ja -yhteiskunnan indeksiä kuvaavassa DESI-vertailussa.
”Suomessa on jo pitkälle kehittynyt digitaalinen infrastruktuuri, joka on paitsi innovatiivinen, myös ihmislähtöinen ja käyttäjäystävällinen. Suomessa kehitettyjä yhteiskunnan digipalveluita viedään jo nyt vientituoteosaamisena useisiin maihin. Digitaalisen kansalaiskokemuksen kehittämisessä on paljon nykyistä enemmän potentiaalia. Uskon, että inhimillisesti rakennetuista digitaalisista palveluista voi tulla merkittävä uusi suomalainen vientituote, jopa maabrändimme ydin”, sanoo Goforen toimitusjohtaja Mikael Nylund.
Saksalaislukija pääsee kirjassa syventymään yhteiskuntamme digitalisointiin 12 suomalaisen edelläkävijäorganisaation ja 16 johtajan tarinoiden kautta. Kirjassa saavat puheenvuoron Verohallinnon Markku Heikura, DVV:n Janne Viskari, Kelan Nina Nissilä, valtiovarainministeriön Jarkko Levasma, SOK:n Hannu Krook; YLE, Business Finland, Etelä-Savon hyvinvointialue Eloisa, Tampereen kaupunki, TTL sekä KEHA-keskus. Goforen näkemyksistä kertovat toimitusjohtaja Mikael Nylund sekä hallituksen puheenjohtaja, yhtiön perustajiin kuuluva Timur Kärki.
Gofore järjesti kirjan julkistustilaisuuden Suomen Saksan-Instituutissa Berliinissä 14.10.2024. Smart Country Convention -tapahtuman yhteydessä pidetyssä tilaisuudessa oli paikalla mm. Suomen ja Saksan julkishallinnon sekä Business Finlandin ja Saksan-instituutin edustajia.
Lehdistökuvat kirjan julkistustilaisuudesta Kuvat: Gofore
Kirja saksaksi
Ilmestynyt painettuna ja e-kirjana Bookcoverin kautta
Kirja suomeksi
ilmestyi kesäkuussa 2024 painettuna, e-kirjana ja äänikirjana eri alustoilla, mm. Bookbeatissa ja Spotifyssa. Lehdistötiedote 5.6.2024
Kirja ilmestyy englanniksi syksyllä 2024.
Lisätiedot, haastattelupyynnöt, painetun kirjan toimitus medialle
Anne Sivula, Gofore Oyj ulkoinen viestintä ja media
p. 040 717 4873
anne.sivula@gofore.com
Avainsanat
Kuvat





Linkit
Tietoja julkaisijasta
Gofore on kansainvälinen digitaalisen muutoksen konsulttiyhtiö. Meillä on yli 1 400 asiantuntijaa kaikkiaan 19 toimipisteessä Suomessa, Saksassa, Itävallassa, Virossa, Espanjassa ja Italiassa. Teknologian ja liiketoiminnan asiantuntijamme rakentavat yhdenvertaista digitaalista yhteiskuntaa ja kestäviä älykkään teollisuuden ratkaisuja. Monimuotoista osaajajoukkoamme yhdistää pioneerihenkisyys sekä halu luoda inhimillisempää, vastuullisempaa ja eettisempää digimaailmaa. Toimintaamme ohjaavat vahvat arvomme: olemme jokaiselle hyvä työpaikka, ja elämme asiakkaidemme onnistumisista. Liikevaihtomme vuonna 2023 oli 189,2 miljoonaa euroa. Gofore Oyj:n osake on listattu Nasdaq Helsinki Oy:ssä. Visiomme on olla merkittävin eurooppalainen digitaalisen muutoksen asiantuntijayritys. Tutustu meihin paremmin osoitteessa www.gofore.com
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gofore Oyj
Huld sopimukseen maailman ensimmäisestä avaruuspohjaisesta gravitaatioaalto-observatoriosta8.10.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Huld, joka on nyt osa Gofore Groupia, on allekirjoittanut sopimuksen kymmenvuotisesta ohjelmistoprojektista Laser Interferometer Space Antenna (LISA) -hankkeelle, jossa rakennetaan maailman ensimmäinen avaruudessa sijaitseva observatorio gravitaatioaaltojen havainnoimiseksi.
Huld signs deal on the world’s first space-based gravitational wave observatory8.10.2025 13:00:00 EEST | Press release
Huld, now part of Gofore Group, has signed an agreement on a 10-year software project for Laser Interferometer Space Antenna (LISA), the first space-based observatory in the world for observing gravitational waves.
Parkkihallipalon vaikutus Goforen asiakastyöhön jäi vähäiseksi2.10.2025 09:22:55 EEST | Tiedote
Goforen pääkonttorirakennuksen parkkihallissa keskiviikkona 1.10.2025 syttynyt tulipalo aiheutti GO21-toimistotalon evakuoinnin Tampereen keskustassa ennen puolta päivää. Henkilövahingoilta vältyttiin, ja viranomaiset selvittävät palon syttymissyytä ja kulkua.
Parking garage fire impact on Gofore's customer work was minimal2.10.2025 09:22:55 EEST | Press release
A fire that broke out in the parking garage of Gofore's headquarters on Wednesday, 1 October 2025, led to the evacuation of the GO21 office building in downtown Tampere before noon. There were no injuries, and authorities are investigating the cause and progression of the fire.
Ewa Tawaststjerna Goforen Digital Government -liiketoiminnan johtajaksi1.10.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Gofore on nimittänyt EMBA Ewa Tawaststjernan johtamaan Digital Government -liiketoimintaansa. Tawaststjernalla on yli 25 vuoden tausta IT-alalta ja hän siirtyy Goforelle Microsoftilta. Hän aloittaa tehtävässään tänään 1.10.2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme