Henkilöstömitoituksen muutos johtanee yt-neuvotteluihin ikäihmisten asumispalveluissa
16.10.2024 13:07:20 EEST | Oma Häme | Tiedote
Aluehallitus käsittelee asiaa maanantaina.

Oma Häme on aloittamassa henkilöstömitoitusta koskevan lakimuutoksen vuoksi yhteistoimintaneuvottelut ikäihmisten asumispalveluissa. Maanantaina kokoontuvalle aluehallitukselle esitetään, että se valtuuttaa ikäihmisten palveluiden toimialajohtajan käynnistämään neuvottelut.
Ikääntyneiden pitkäaikaisen, ympärivuorokautisen hoivan henkilöstömitoitusta ollaan laskemassa nykyisestä 0,65:sta 0,6:een. Lyhytaikaisessa, ympärivuorokautisessa palveluasumisessa mitoitus säilyy ennallaan. Hallituksen esitys on parhaillaan käsiteltävänä eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnassa. Lakimuutoksen on tarkoitus astua voimaan ensi vuoden alusta alkaen. Mitoitusmuutoksen vuoksi hyvinvointialueen on kohdennettava työvoimaa uudelleen sekä vähennettävä henkilöstötyövuosia asumispalveluissa vastaamaan hyvinvointialueen rahoitusta.
Valtio on leikannut rahoitustaan mitoitusmuutoksen perusteella koko ensi vuodelta, minkä vuoksi työnantajalla tulee olla valmiina suunnitelma, miten mitoitusmuutos toteutetaan 1.1.2025 alkaen. YT-neuvotteluissa sovittavia muutoksia ei tehdä, jos lakimuutosta ei hyväksytä.
Yt-neuvotteluiden piirissä olisi noin 1 100 henkilöä ja se koskisi kaikkia Oma Hämeen ympärivuorokautisen palveluasumisen yksiköitä. Asumispalveluiden henkilöstölle on kerrottu asiasta keskiviikkona. Koska yhteistoimintaneuvottelut koskisivat isoa työntekijämäärää, tulee asia aluehallituksen käsiteltäväksi.
Neuvottelujen tavoitteena ei ole ensisijaisesti työvoiman vähentäminen, vaan työvoiman hyödyntäminen hyvinvointialueen muissa palveluissa. On kuitenkin mahdollista, että neuvottelut johtavat myös työvoiman vähennystarpeeseen.
Neuvottelujen kohteena oleville henkilöille pyritään tarjoamaan ensisijaisesti heidän työsopimuksensa mukaista työtä asumispalveluiden tulosalueella tai hyvinvointialueen varahenkilöstössä. Oma Hämeellä on oma varahenkilöstöpooli, jonka työntekijät kiertävät eri yksiköissä. Neuvottelujen myötä työntekijällä voi muuttua työnkuva, lähijohtaja, nimike ja työpaikan sijainti. Muutoksia voi tulla myös työsopimuksen ehtoihin, työaikamuotoon ja palkkaukseen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Raila Lahtinenasumispalvelujen tulosaluejohtaja
Puh:050 370 4754raila.lahtinen@omahame.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Ahveniston sairaala vihittiin käyttöön – uusi aikakausi Kanta-Hämeen historiassa18.2.2026 16:35:11 EET | Tiedote
Ahveniston sairaala, "Assi", vihittiin käyttöön Hämeenlinnassa 17.2.2026, alkaen uusi aikakausi Kanta-Hämeen sosiaali- ja terveyspalveluissa. Rakennus yhdistää erikoissairaanhoidon, perusterveydenhuollon, ja integroituja palveluita potilaslähtöisesti. Sairaalan toteutuksen keskiössä ovat yhteistyö, inhimillisyys ja tulevaisuuden tarpeet vastaaminen.
Aluehallitus hyväksyi sisäisen tarkastuksen ohjeen ja nuorisovaltuuston toimintasäännön17.2.2026 12:20:08 EET | Tiedote
Maanantaina 16. helmikuuta koolla ollut aluehallitus päätti, että Assin, Ahveniston ja Viipurintien pysäköintialueilla maksuton pysäköinti turvataan niille asiakasryhmille, joille pysäköintimaksu muodostaisi tosiasiallisen esteen lakisääteisten sosiaali- ja terveyspalvelujen yhdenvertaiselle saavutettavuudelle. Aluehallitus päätti yksimielisesti, että aluehallitus itse päättää maksuttomaan pysäköintiin oikeuttavista kriteereistä. Tarkemmat kriteerit päätetään hallituksen seuraavassa kokouksessa 2. maaliskuuta. Aluehallitus hyväksyi maanantain kokouksessaan myös hyvinvointialueen nuorisovaltuuston toimintasäännön. Toimintasäännössä määritellään nuorisovaltuuston tehtävät ja kokouskäytännöt. Nuorisovaltuusto kokoontuu 4–6 kertaa vuodessa pääsääntöisesti lähikokouksina. Vierailijat ja esittelijät voivat osallistua kokouksiin etäyhteydellä, ja kokouspaikkana voidaan käyttää kaikkia alueen kuntia, ellei nuorisovaltuusto yksimielisesti toisin päätä. Nuorisovaltuuston tehtävänä on tuoda nuort
Oma Häme tarjoaa kesätöitä nuorille eri puolilla Kanta-Hämettä – haku on nyt auki17.2.2026 10:12:24 EET | Tiedote
Oma Häme tarjoaa jälleen tulevana kesänä nuorille mahdollisuuden tutustua työelämään ja sosiaali- ja terveysalaan. Tarjolla on noin 150 kesätyöpaikkaa vuosina 2009–2011 syntyneille nuorille. Kesätyöt sijoittuvat eri puolille Kanta-Hämettä. Kesätyö antaa nuorille arvokasta työkokemusta ja mahdollisuuden tutustua sote-alan arkeen. Työtehtävät ovat avustavia, ja niitä on tarjolla esimerkiksi ikäihmisten asumispalveluissa, kotihoidossa, vammaispalveluiden yksiköissä sekä perusterveydenhuollon sairaalatehtävissä. Työpaikkoja on tarjolla laajasti koko maakunnan alueella Hämeenlinnasta Forssan seudulle. Hakijoita kannustetaan hakemaan rohkeasti myös kantakaupungin ulkopuolelle, sillä kesätyöpaikkoja on hyvin tarjolla useilla paikkakunnilla. Kesätyöjakso kestää kaksi viikkoa ja sisältää kymmenen työpäivää. Jakso ajoittuu kesä–heinäkuulle ja työtä tehdään arkipäivisin päiväsaikaan, 30 tuntia viikossa. Palkka kahden viikon työstä on 420 euroa. Työjakso toteutetaan yhtenäisenä. Kesätyöpaikkojen h
Oma Hämeen tukipalvelut Oy käynnistää muutosneuvottelut16.2.2026 16:26:23 EET | Uutinen
Oma Hämeen tukipalvelut Oy käynnistää muutosneuvottelut 23. helmikuuta. Neuvottelut käydään yhteistoimintalain mukaisesti ja niiden perusteena ovat tuotannolliset ja taloudelliset syyt. Taustalla ovat talouden tasapainottamisen ja toiminnan uudelleenjärjestämisen tarpeet sekä hyvinvointialueen suunnittelemat palvelurakennemuutokset. Yhtiön hallitus päätti neuvottelujen käynnistämisestä 13. helmikuuta ja henkilöstölle on pidetty info maanantaina 16. helmikuuta 2026. Tukipalveluyhtiön muutosneuvotteluiden piirissä on noin 40 työntekijää puhtaus- ja ateriapalveluissa hyvinvointialueen ikäihmisten asumispalveluissa ja terveyspalveluiden yksiköissä. Suunnitellut toimenpiteet tai mahdollinen vähennystarve voivat koskea enintään 16 työntekijää. Ensisijaisesti ratkaisuja pyritään löytämään tehtävien sisällöllisillä muutoksilla, työssäkäyntialueiden laajentamisella sekä jättämällä tehtäviä täyttämättä eläköitymisten ja irtisanoutumisten yhteydessä. Lisäksi tarkastellaan määräaikaisia palvelussu
Oma Häme varoittaa hammashoitoon liittyvistä huijausviesteistä ja -puheluista16.2.2026 13:00:39 EET | Uutinen
Huijarit tarjoavat ilmaisia hammashoidon palveluita Oma Hämeen nimissä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme