Kokoomuksen Kopra: Hallitukselta taas miljoonapanostus turvallisuuteen – Kansallinen avaruustilannekeskus turvaa kriittisiä toimintoja
Orpon hallitus esittää lisätalousarviossaan 1 miljoonan euron lisärahoitusta avaruusturvallisuuden vahvistamiseen. Panostuksella perustetaan kansallinen avaruustilannekeskus, jonka tehtävänä on suojata Suomen kriittisiä toimintoja ja vahvistaa maanpuolustusta yhteistyössä kansainvälisten kumppaneiden kanssa.

Orpon hallitus esittää lisätalousarviossaan 1 miljoonan euron lisärahoitusta avaruusturvallisuuden vahvistamiseen. Panostuksella perustetaan kansallinen avaruustilannekeskus, jonka tehtävänä on suojata Suomen kriittisiä toimintoja ja vahvistaa maanpuolustusta yhteistyössä kansainvälisten kumppaneiden kanssa.
"Avaruustilannekeskuksen perustaminen on merkittävä askel Suomen kokonaisturvallisuuden vahvistamiseksi. Hallitusohjelmassa on jo tunnistettu avaruusulottuvuuden kriittinen merkitys Naton ja maanpuolustuksen näkökulmasta. Nyt toteutettava keskus auttaa turvaamaan yhteiskunnan kriittisiä toimintoja esimerkiksi avaruusromun ja avaruussään aiheuttamilta häiriöiltä", toteaa kansanedustaja Jukka Kopra.
Avaruustilannekeskus tuottaisi ajantasaisen avaruustilannekuvan, jota hyödynnettäisiin laajasti viranomaisten, Puolustusvoimien, huoltovarmuuskriittisten yritysten sekä yliopistojen ja tutkimuslaitosten käyttöön. Keskus toimii tiiviissä yhteistyössä kansainvälisten avaruusvalvontaorganisaatioiden kanssa.
Kansallinen avaruusturvallisuus – vähemmän riippuvuutta ulkopuolisista toimijoista
Tähän asti Suomi on ollut riippuvainen kansainvälisistä kumppaneistaan avaruustilannekuvan osalta. Avaruustilannekeskus kuitenkin muuttaa tämän tilanteen, tarjoten kansallisen kyvyn tuottaa Suomen tarpeiden mukainen tilannekuva. Tämä on ensiarvoisen tärkeää, jotta tieto on nopeasti ja täsmällisesti viranomaisten ja tutkimuslaitosten hyödynnettävissä.
Kopra sanoo lisärahoituksen olevan konkreettinen osoitus hallituksen sitoutumisesta turvallisuuden ja maanpuolustuksen kehittämiseen avaruuden uudella toimintakentällä.
"Kyky muodostaa ajantasainen avaruustilannekuva ei ole ainoastaan tärkeä osa nykyaikaista puolustusta, vaan myös normaaliajan valmiutta. Tämä tukee sotilaallisia tarpeita ja vahvistaa kokonaisturvallisuuttamme turvaamalla yhteiskunnan elintärkeitä toimintoja, kuten tieto- ja lentoliikennettä. Keskuksen avulla Suomi voi ennakoida nopeasti avaruuden tapahtumia ja varmistaa huoltovarmuuden kannalta kriittisen infrastruktuurin toimivuuden”, Kopra korostaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jukka KopraKansanedustaja, Puolustusvaliokunnan puheenjohtaja
Kaakkois-Suomen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Partanen vaatii Lindtmanilta vastausta: Peruisiko SDP kaikki Orpon hallituksen tekemät uudistukset?10.12.2025 16:49:14 EET | Tiedote
Iltalehti julkaisi keskiviikkona 10.12. kyselyn, jonka mukaan SDP:n puoluevaikuttajista liki 80 prosenttia on sitä mieltä, että kaikki työmarkkinauudistukset on peruttava. Yli 60 prosenttia on samaa mieltä siitä, että SDP:n tulisi perua kaikki sosiaaliturvaleikkaukset, jos se olisi seuraavassa hallituksessa. Kokoomuksen varapuheenjohtaja Partanen vaatii Lindtmanilta vastausta: Peruisiko SDP kaikki työmarkkina- ja sosiaaliturvauudistukset?
Kokoomuksen Wallinheimo ja Aalto-Setälä: Hallitus vahvistaa Finnveraa ja suomalaista vientiä – keskusta asettui poikkiteloin9.12.2025 17:17:05 EET | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Sinuhe Wallinheimo sekä kokoomuksen kansanedustaja, talousvaliokunnan varapuheenjohtaja Pauli Aalto-Setälä tyrmäävät Keskustan talousvaliokunnassa jättämän vastalauseen Finnveran tehtäviä koskevaan hallituksen esitykseen. Edustajien mukaan Keskusta asettui yhdessä Vasemmistoliiton kanssa vastustamaan Finnveran ja sen myötä suomalaisen viennin vahvistamista, sekä vaikeuttamaan teollisuuden kasvun edellytyksiä.
Kokoomuksen Autto ja Limnell: Suomalaisilta ennätyksellinen tuki – Orpon hallituksen historiallisen suuret puolustuspanostukset saavat vahvan mandaatin9.12.2025 13:43:51 EET | Tiedote
Puolustusmäärärahojen kasvattamista kannattaa nyt selvä enemmistö suomalaisista. Näin käy ilmi Maanpuolustustiedotuksen suunnittelukunnan (MTS) tuoreesta tutkimuksesta. Puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Heikki Autto ja kansanedustaja, MTS:n puheenjohtaja Jarno Limnell näkevät tuloksissa vahvan viestin: suomalaiset haluavat turvata maansa ja tukea Orpon hallituksen linjaa, jossa puolustusta kehitetään pitkäjänteisesti.
Kokoomuksen Eestilä: Maa- ja metsätalousvaliokunta luo edellytykset suden, karhun ja ilveksen kannanhoidolliselle kiintiömetsästykselle9.12.2025 12:35:03 EET | Tiedote
Maa- ja metsätalousvaliokunta on metsästyslakia koskevassa mietinnössään lisännyt koko maassa kiintiömetsästettäviksi eläimiksi suden lisäksi karhun ja ilveksen. Suden kannanhoidollisen metsästyksen on tarkoitus alkaa suunnitellusti 1.1.2026. Karhun ja ilveksen kannanhoidollinen metsästys vaatii maa- ja metsätalousministeriön asetukset, joiden valmistelemisesta valiokunta jätti lausuman.
Kokoomuksen Kinnari: Hallitus ei ole mahdollistamassa saukon kiintiömetsästystä8.12.2025 21:17:21 EET | Tiedote
Mediassa on levinnyt virheellistä tietoa siitä, että maa- ja metsätalousvaliokunta olisi metsästyslakia käsittelevässä mietinnössään mahdollistamassa myös saukon kiintiömetsästyksen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme