Audiomedia Oy

Heikki Vedenojan Italia: Italian sekatyömies räätälöi matkoja ja tarjoaa arjen luksusta

Jaa
Heikki Vedenoja
Heikki Vedenoja

Pitkän uran myynnin ja markkinoinnin asiantuntijana tehnyt Heikki Vedenoja vaihtoi yritysten suurasiakkaat Italian pikkukaupunkeihin 10 vuotta sitten. Hän on onnistunut yhdistämään vuosikymmenten kokemuksensa italialaiseen elämäntapaan ja rakentanut yrityksen, joka kattaa laajan kirjon palveluja räätälöidyistä matkoista loma-asuntojen välittämiseen sekä viinien ja oliiviöljyn maahantuontiin.

Suomalaiset tekivät viime vuonna 300 tuhatta matkaa Italiaan, joka oli viidenneksi suosituin ulkomaan matkakohde.  

Italiasta tuli elämäntapa

Italiasta on kasvanut Vedenojalle elämäntapa, joka on vähitellen muovautunut työn, kulttuurin ja luonnon kautta osaksi arkea. Yksi hänen vahvuuksistaan on maan laaja tuntemus Sisiliasta Dolomiiteille.

- En suosittele mitään, mitä en ole nähnyt. Jokainen kohde on tarkkaan tutkittu, omistajat tavattu ja palvelut varmistettu, Vedenoja muistuttaa.

Loma-asuntojen välittäminen alkoi pienestä etruskimuuriin rakennetusta asunnosta Toscanan Lucignanossa. Nyt hän toimii käytännössä virtuaalioperaattorina, jolla on verkostossa kymmeniä kumppaneita ja kohteita ympäri Italiaa.

- Massaturismikohteiden sijaan haluan tarjota asiakkaille lomanviettokohteiksi spesiaaleja, uniikkeja italialaisia pikkukaupunkeja ja kyliä, joissa yhdistyvät paikallinen kulttuuri ja autenttinen kokemus. Käyn itse katsomassa kohteet, tapaan omistajat ja tutkin alueen palvelutarjonnan, Vedenoja kertoo.

Tavaramerkkinä maakuntien tuntemus

Heikki Vedenojan tavaramerkkinä onkin Italian eri maakuntien hyvä tuntemus.

- Jos olet tottunut käymään vaikkapa Toscanassa tai Bergamon lähistöllä, niin miten erilainen Italia löytyykään Marchesta, Materasta tai Laziosta, hän sanoo.

Asiakkaat säästävät aikaa ja vaivaa saadessaan Vedenojalta vinkit, mistä löytyvät alueiden parhaat baarit, ravintolat, golfkentät, räätälit ja vaikkapa kauneushoitolat. Yksi elämyskohteista ovat paikalliset viinitilat.

- Jos asiakas haluaa jotain erityistä, niin etsin sen paikallisten kumppaneiden kanssa.

Vedenojan palvelut kattavat myös räätälöityjä yritys- ja ryhmämatkoja, jotka suunnitellaan tarkasti asiakkaan toiveiden mukaan.

”Rent to buy” on vaihtoehto loma-asunnon hankinnalle

Suomalaiset ovat olleet viime vuosina myös aktiivisia loma-asuntojen ostajia.

- Frances Mayesin kirja vanhan talon kunnostamisesta Toscanassa räjäytti alueen kiinteistömarkkinat. Amerikkalaisten ostajien kiinnostuttua alueesta vanhojen kiinteistöjen hinnat nousivat pilviin. Olen koettanut muistuttaa, että Italiassa on muitakin upeita maakuntia, joiden hintataso on kohtuullinen. Olen tänäkin vuonna auttanut useita suomalaisia loma-asunnon hankinnassa, johon kannattaa käyttää aikaa ja vaivaa, ettei tule yllätyksiä ja pettymyksiä.

Varsinkin kiinteistökaupoissa Vedenoja suosittelee "rent-to-buy"-vaihtoehtoa.

-  Asiakas voi ensin vuokrata talon ja päättää vuoden sisällä, haluaako ostaa sen. Tällainen koeasuminen on erityisen tärkeää Italiassa, missä talojen ja asuinalueiden todellisuus voi poiketa merkittävästi kesäisestä kuvasta. Helmikuussa saatat huomata, että lähin baari on kahden kilometrin päässä ja talo on kylmä ja kostea, Vedenoja muistuttaa.

Laatuviinejä ja ekologisesti tuotettuja oliiviöljyjä

Matkailupalveluiden lisäksi Vedenoja on panostanut italialaisten viinien maahantuontiin.  Hän perusti Helsinkiin vuonna 2017 ensimmäisen aidon italialaisen viinibaari Briccon, josta irtaantui neljä vuotta myöhemmin. Vuodesta 2008 alkaen Vedenojalla on puolisonsa Katin kanssa ollut viinikellari Helsingin keskustassa.

Vahvasta sitoutumisesta italialaiseen kulttuuriin kertoo Vedenojan viimekeväinen Italian Fisar-sommelier järjestön I-tason tutkinto, jonka hän suoritti italian kielellä. Viime vuosina oliiviöljy on noussut viinien rinnalle tärkeäksi maahantuontituotteeksi.

- Suomen markkinoilla on paljon eri maista olevia, puutteellisin alkuperämerkinnöin varustettuja öljyjä, mutta meillä on selvä puute laadukkaista, luotettavista oliiviöljyistä. Pyrin tuomaan Suomeen korkealaatuisia, ekologisesti tuotettuja oliiviöljyjä, jotka ovat tilamerkinnön varustettuja ja vastuullisesti valmistettuja, hän kertoo.

Vedenoja korostaa oliiviöljyn terveysvaikutuksia ja oikeaa valmistustapaa.

- Oliiviöljyjen pahimmat viholliset ovat lämpö ja ilma. Hyvä oliiviöljy syntyy tarkassa prosessissa, jossa oliivit murskataan ja käsitellään välittömästi poimimisen jälkeen. Oikein tuotettu oliiviöljy valmistetaan kahden tunnin sisällä poimimisesta. Se on laadukasta ja terveellistä. Laadukkaita öljyjä käytetään Suomessa lähinnä ravintoloiden keittiöissä ja kasvavassa määrin kulinarismia vaalivissa kotikeittiöissä.

null
Castello di Torre Pietran viinitila on toiminut 1500-luvulta alkaen Roma DOC alueella.Viinitilan toimitusjohtaja Christian Lindgren ja Heikki.

Italian vetovoima arjen luksuksessa

Italia on Vedenoja sydämen asia. Hän on tutkinut maan jokaisen kolkan, vieraillut eri maakunnissa ja tutustunut alueiden kulttuuriin ja historiaan.

- Tämä maa on täynnä historiaa ja kulttuuria, ja se vetää ihmisiä puoleensa. Italia tarjoaa kaikkea, mitä ihminen voi kaivata: historiaa, kulttuuria, meriä, vuoria, maaseutua ja kaupunkeja. Siksi se on niin kiehtova, Vedenoja sanoo.

Italialaisessa kulttuurissa pieni arjen luksus on tärkeää.

- Italiassa ostetaan kaksi pukua kerrallaan, käydään parturissa parin viikon välein, juodaan espresso monta kertaa päivässä ja nautitaan elämästä. Italialaisessa ruokakulttuurissa hyvä ruoka ja viini kuuluvat kaikille, mikä näkyy kohtuullisissa hinnoissa niin kaupoissa kuin ravintoloissakin, hän kuvailee.

Vedenojan tukikohta on Lazion alueella, Braccianon kaupungin liepeillä sijaitsevassa 1600-luvulla rakennetussa maalaistalossa.

- Olemme vain 45 minuutin ajomatkan päässä Roomasta, mutta samalla täysin maaseudun rauhassa. Se on ainutlaatuinen yhdistelmä. Alueella sijaitsevan järven lisäksi täältä on vain puolen tunnin matka meren rannalle ja Italian historiaan kuuluviin etruskikaupunkeihin.

Seuraavaksi Heikki Vedenoja suunnittelee kirjan kirjoittamista Italian kokemuksistaan. Kun on vieraillut kaikissa regioneissa Calabriaa lukuun ottamatta, on matkalaukkuun kertynyt hykerryttäviä tarinoita eri alueiden ominaispiirteistä.

- Italialaiset ystäväni kutsuvatkin minua moscitoksi, kun olen aina tien päällä tutustumassa uusiin kohteisiin.

Kirsi Juura, juura.kirsi@gmail.com

Markku Laukkanen, markku.laukkanen@audiomedia.fi

Tilastokeskus julkaisee 25.10.2024: Suomalaisten matkailu, kesäkausi (touko-elokuu) 2024

Tilastokeskus julkaisee 17.10.2024: Suomalaisten matkailu, elokuu 2024

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lisätietoja: Heikki Vedenoja, +358 400 418640
Sähköposti: heikki.vedenoja@ameno.fi
kotisivut: www.taloitaliasta.com

Kuvat

Heikki Vedenoja
Heikki Vedenoja
Lataa
Castello di Torre Pietran viinitila on toiminut 1500-luvulta alkaen Roma DOC alueella.Viinitilan toimitusjohtaja Christian Lindgren ja Heikki.
Castello di Torre Pietran viinitila on toiminut 1500-luvulta alkaen Roma DOC alueella.Viinitilan toimitusjohtaja Christian Lindgren ja Heikki.
Lataa
” Vedenojalta vinkit, mistä löytyvät alueiden parhaat baarit, ravintolat, golfkentät, räätälit ja vaikkapa kauneushoitolat.”
” Vedenojalta vinkit, mistä löytyvät alueiden parhaat baarit, ravintolat, golfkentät, räätälit ja vaikkapa kauneushoitolat.”
Lataa
Lataa

Linkit

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Audiomedia Oy

Koskisen Oyj:n Jukka Pahta: Puurakentamisesta on tullut ikuinen lupaus11.12.2025 09:22:51 EET | Artikkeli

Lainsäädäntö ei edistä ilmastoystävällistä puurakentamista Kaksi vuosikymmentä sitten Suomessa käytettiin rakentamiseen viisi miljoonaa kuutiota puutavaraa ja nyt kaksi miljoonaa. – Pudotus on dramaattinen. Puuta käyttävä pientalorakentaminen on romahtanut 14 tuhannesta talosta kolmannekseen ja kerrostalorakentamisessa puun käytön osuus on edelleen vähäinen, sanoo Koskisen Oyj:n toimitusjohtaja Jukka Pahta. –Sopii kysyä, miksi puurakentaminen ei Suomessa kasva, vaikka muualla Euroopassa se on jo valtavirtaa. Ruotsissa kerrostaloasuntojen puukäyttö on paikoitellen 20–30 prosentin luokkaa, kun se on meillä muutamaa prosentin tasolla. Itävallassa, Sveitsissä, Saksassa ja Baltian maissa puukerrostalorakentaminen on arkea. Esimerkiksi Tallinnassa uudet talot ovat hienoja hybridirakenteita, joita Suomessa ei juuri näy. Puutuoteteollisuuden tuotteita rakennus-, huonekalu- ja kuljetusvälineteollisuudelle valmistavan yrityksen toimitusjohtaja näkee Suomessa puurakentamisen esteenä rakenteellise

Metsä360 palkinnon voittanut Woodio tähtää vientiin3.12.2025 08:45:00 EET | Artikkeli

Euroopassa tiukkoja kriteereitä rakentamisen päästöille Puukomposiitista valmistetuista design- kylpyhuonekalusteista tunnettu Woodio Oy voitti tämän vuoden Metsä360 palkinnon. Yrityksen kehittämä maailman ensimmäinen vedenkestävä puukomposiitti on yhdistelmä metsäteollisuuden sivuvirroista syntyvää puuhaketta ja hartsipohjaista sidosainetta. –Seuraava kehitysvaihe on se, että me lähdemme vahvasti kansainvälistymään. Meillä on Lahdessa uusi tehdas, kapasiteettia ja uskottavuutta lähteä vientimarkkinoille, sanoo Woodio Oy:n toimitusjohtaja Terja Koskenoja. Englanti, saksankielinen Eurooppa ja Benelux maat ovat Koskenojan mukaan ensisijaisia viennin kohdemaita. – Euroopassa on monia maita, jotka ovat edistyneitä viherrakentamisessa ja asettaneet tiukkoja kriteereitä rakentamisen päästöille, mikä suosii puurakentamista. Uskomme, että meidän tuotteemme kulkevat käsi kädessä ekologisen rakentamisen kasvun kanssa. –Ekologisuuden ja pienen hiilijalanjäljen lisäksi tuotteen design ja esteettis

Johtava neuvonantaja Terhi Koipijärvi: Metsäsektorilta tarvitaan ratkaisuja uuteen aikaan26.11.2025 10:16:19 EET | Artikkeli

Lisää kansainvälisiä kumppanuuksia ja korkeampaa jalostusarvoa Suomalainen metsäsektori on käännekohdassa, jonka mittakaavaa ei ole vielä täysin ymmärretty, sanoo pitkän uran metsäsektorilla tehnyt johtava neuvonantaja Terhi Koipijärvi. –Muutos on ollut hidas ja on aika ryhtyä rakentamaan ratkaisuja, jotka vievät toimialaa uuteen aikaan – kuluttajamarkkinoille, kansainvälisiin kumppanuuksiin ja korkeamman jalostusarvon tuotteisiin. Koipijärven mukaan kyse ei ole syklistä, vaan pysyvästä muutoksesta. – Olen nähnyt metsäsektorilla kolmen vuosikymmen aikana monta sykliä, mutta nyt metsäsektori elää hetkessä, jossa vanhat menestystarinat eivät kanna. Paperin ja sellun varaan rakentunut volyymibisnes on ollut omassa ajassaan vahva ja sen varaan on rakennettu yhteiskuntaa, mutta nyt kestävä kasvu vaatii uutta kulttuuria synnyttämään menestystä. –Suomalainen metsäteollisuus kohtaa haasteita globaaleilla markkinoilla, koska se on yhä monimutkaisempi ja arvaamattomampi ja vaatii yhä laajempaa k

Ympäristösuojelun professori Pekka Kauppi (emer.): Suomen ilmastotavoitteiden aikajänne liian lyhyt19.11.2025 08:24:02 EET | Artikkeli

Suomen metsien nielujen kehitys on saanut suhteettoman suuren huomion Ympäristösuojelun professori Pekka Kauppia (emer.) pidetään kansainvälisessä tiedeyhteisössä metsien ”hiilinielun löytäjänä”. Kauppi on osallistunut vuosikymmenen ajan hallitusten välisen ilmastopaneelin IPCC: n työskentelyyn. -Ilmastonmuutosta ei voi ratkaista hiilinieluja kasvattamalla, jos fossiilisten polttoaineiden käyttö jatkuu entiseen tapaan. Vaikka metsien hiilen nieluilla on merkitystä, niiden voima ei riitä, ellei ongelman ytimeen puututa. Maailman päästöt kohoavat edelleen ja ilmakehän hiilidioksidipitoisuus nousee ennätysvauhtia hiilen nieluista huolimatta. Kaupin mukaan metsäkeskustelu on politisoitunut ja kärsinyt polarisaatiosta. –Tutkimus on pirstoutunut, media yksinkertaistaa ja somessa haetaan klikkejä faktojen sijaan. Vaikka puusto tunnetaan hyvin, ymmärrys kokonaisuudesta hämärtyy, kun keskustelu kaventuu mielipiteiksi. Suomen metsien nielujen kehitys muutaman vuoden tähtäyksellä on saanut kotima

Metsäbiotalouden tiedepaneelin pj. Antti Asikainen: EU:n sääntelyviidakko luo epävarmuutta metsäalalle12.11.2025 09:10:44 EET | Artikkeli

EU:n metsiin vaikuttavien 80 aloitteen yhteisvaikutuksia ei arvioitu Metsäbiotalouden tiedepaneeli selvitti EU:n ympäristö-, ilmasto- ja energiapolitiikkojen vaikutuksia metsäbiotalouteen Suomessa, EU:ssa ja globaalisti. – Ongelma on se, että sääntelyviidakko luo ylimääräistä epävarmuutta metsänomistajien ja investorien keskuudessa. Sääntelyn kansallinen toimeenpano tuottaa toivottujen vaikutusten lisäksi myös kielteisiä vaikutuksia. –Tämä on seurausta siitä, että EU:n metsien käyttöön liittyvien yli 80 politiikkatoimen yhteisvaikutuksia metsäbiotalouteen ei ole systemaattisesti arvioitu, sanoo Tiedepaneelin puheenjohtaja, Luonnonvarakeskuksen tutkimusylijohtaja Antti Asikainen. EU:n velvoittava metsiä koskeva sääntely on Asikaisen mukaan lisääntynyt vuodesta 2019 alkaen, kun ilmasto- ja ympäristötavoitteet ovat nousseet sääntelyn keskiöön. – EU - sääntelyn kohteet ja tavoitteet eivät nouse ensi sijassa metsäbiotalouden tarpeista, vaan maataloussektorilta. Tämä näkyy esimerkiksi metsäk

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye