Tampereelle suunnitellaan toista Tornia – uusi hotellikokonaisuus tarjoaisi tilat jopa 2000 hengelle
S-ryhmän hotelliyhtiö Sokotel suunnittelee Solo Sokos Hotel Torni Tampereen laajennusta. Uusi Torni tulisi ensimmäisen viereen ja siihen yhdistyisivät vanhat veturitallit. Tampereen kaupungin ja työeläkeyhtiö Elon kanssa yhteistyössä toteutettavan hankkeen tavoitteena on rakentaa Suomen kiinnostavin hotellikokonaisuus ja vahvistaa Tampereen vetovoimaa entisestään.

Nykyinen tornihotelli, Solo Sokos Hotel Torni Tampere, on kunnianosoitus tamperelaisille ilmiöille ja legendoille, ja se avasi ovensa vieraille lokakuussa 2014. Heti avautumisestaan lähtien hotellin ottivat omakseen niin tamperelaiset kuin muualta Suomesta tulevat matkailijat, ja se on ollut koko toimintansa ajan yksi Suomen suosituimmista hotelleista. Viime vuosina hotelli on täyttynyt viimeistä huonetta myöten lähes viikoittain, ja sen Moro Sky Bar on valittu Suomen parhaaksi baariksi useamman kerran.
Nyt suunnitteilla oleva uusi Torni asettuisi ensimmäisen hotellitornin viereen, ja siihen liitettäisiin vanhat veturitallit. Veturitallien alue sisältyy laajempaan aluekokonaisuuteen, joka on Tampereen yleiskaavassa määritetty korkean rakentamiseen soveltuvaksi alueeksi.
Hotelliin tulisi alustavien suunnitelmien mukaan noin 300 huonetta, ravintoloita sekä laajat tapahtuma- ja kokoustilat. Valmistuessaan uudessa hotellikokonaisuudessa voisi viettää aikaa jopa yli 2000 ihmistä saman katon alla.
"Tavoitteemme on rakentaa Suomen mielenkiintoisin hotellikokonaisuus. Tampereen kaupungin teettämässä tutkimuksessa todetaan, että Tampereelle tarvitaan lisää hotellikapasiteettia. S-ryhmällä on alueella jo nyt neljä suosittua hotellia, ja haluamme omalta osaltamme varmistaa, että Tampereen menestystarina jatkuu", liiketoimintajohtaja Mikko Kankaanpää Sokotel Oy:stä tiivistää.
Nyt suunnitteilla oleva toinen tornirakennus sekä veturitallien käyttöönotto mahdollistaisi entistä monipuolisemmat palvelut hotellin asiakkaille, ja kasvattaisi omalta osaltaan Tampereen houkuttelevuutta esimerkiksi kansainvälisten kongressien ja tapahtumien pitopaikkana.
"On hienoa, että Tampereen vetovoima innostaa hotellialan toimijoita ja sijoittajia. Suunniteltu kokonaisuus kohentaa edelleen Tampereen keskustan vetovoimaa. Hankkeen asemakaavaprosessia on tarkoitus viedä eteenpäin 2025. Suunnittelussa on vielä ratkottavia asioita kuten yhteydet samaan aikaan suunnitteilla olevaan asemakeskukseen", Tampereen pormestari Kalervo Kummola alleviivaa.
Alustavien arvioiden mukaan rakentaminen voisi käynnistyä vuonna 2027.
"Vielä ei ole mitään päätetty, mutta suunnitelmia viedään hyvässä yhteistyössä eteenpäin niin Tampereen kaupungin kuin muidenkin viranomaisten kanssa", Kankaanpää kertoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mikko Kankaanpää, liiketoimintajohtaja Tampere & Oulu, Sokotel Oy, p. 050 638 16, mikko.kankaanpaa@sok.fi
Antti Pyötsiä, projektinjohtaja, Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo, p. 0400 407626, antti.pyotsia@elo.fi
Kuvat
Sokotel Oy
Sokotel Oy on osa S-ryhmää. Me operoimme Suomessa 14 Sokos Hotellia, seitsemää Radisson Blu -hotellia sekä uutta Radisson RED Helsinkiä. Sokotel toimii pääkaupunkiseudulla, Tampereella, Oulussa ja Tallinnassa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
Nopeus on suurin riski – ruokarobotit muistuttavat koulujen alkaessa valppaudesta liikenteessä7.8.2025 12:10:00 EEST | Tiedote
Suomalaisista lähes jokainen pitää tärkeänä, että koulujen lähellä noudatetaan nopeusrajoitusta. Silti Liikenneturvan toteuttamissa tutkauksissa neljä viidestä kuljettajasta ajaa ylinopeudella koulujen lähistöllä oleville suojateille. Kun koulut elokuussa alkavat, katukuvassa tutuksi tulleet S-kaupat-palvelun ruokarobotit kerääntyvät koulujen ja myymälöiden lähistölle ympäri Suomea muistuttamaan erityisesti aikuisia valppaudesta, kun liikenteessä on paljon pieniä kulkijoita.
Huulet ovat palanneet tärkeäksi osaksi suomalaisten meikkirutiinia – Nämä tuotteet nousseet uusiksi myyntihiteiksi23.7.2025 08:45:00 EEST | Tiedote
29. heinäkuuta vietetään jälleen vuosittaista kansainvälistä huulipunapäivää. Huulipunat ja -kiillot ovatkin parhaillaan yhä useamman suomalaisen huulilla, sillä erilaisia huulituotteita ostetaan nyt selvästi edeltäviä vuosia enemmän. Sokoksen ja Emotionin myyntidatasta käy ilmi, että huulipunien myynti on kasvanut peräti 50 prosenttia koronavuosiin verrattuna.
Ilmanpuhdistimien myynti tuplaantui eikä pöytätuuletin enää kelpaa kaikille – Prisman myyntidata kertoo, mitä koteihin kesällä halutaan15.7.2025 09:14:18 EEST | Tiedote
Suomalaiset panostavat selvästi aiempaa enemmän kotinsa ilmanlaatuun ja viilennykseen kesäisin, kertoo Prisman tuore myyntidata. Datan mukaan ilmanpuhdistimien kysyntä on alkukesällä lähes tuplaantunut ja viilenninkaupoille suomalaiset suuntavat heti ensimmäisinä hellepäivinä. Monille viilennyslaitetta valitessa on nyt erityisen tärkeää, että laitetta voi hallita etänä. Viilentimien lisäksi tapoja torjua hellettä on monia.
S-ryhmän myynti kasvoi tammi–kesäkuussa hieman edellisvuodesta11.7.2025 07:55:00 EEST | Tiedote
S-ryhmään kuuluvien alueosuuskauppojen, SOK:n ja niiden tytäryhtiöiden veroton vähittäismyynti tammi–kesäkuussa 2025 oli 7 005,2 miljoonaa euroa. Myynti kasvoi 0,6 prosenttia edellisvuodesta. Kehityksen veturi oli marketkauppa, jonka myyntivire jatkui vahvana.
Suomalaiset innostuivat leipomaan ja sisustamaan – S-ryhmän data kertoo, miten viileästä alkukesästä on nautittu2.7.2025 08:35:00 EEST | Tiedote
Tänä kesänä ei ole vielä suuremmin hellepäiviä nähty, mikä on saanut suomalaiset nauttimaan kesästä tänä vuonna hieman eri tavoilla ja mauilla. S-ryhmän myyntidata kertoo suomalaisten innostuneen muun muassa leivonnasta sekä sisustamisesta. Kelien viileydestä huolimatta moni on päätynyt tekemään ostoksia pakastealtaalle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme