Pienten vauvojen suojaaminen RS-virukselta on alkanut Keusoten lastenneuvoloissa
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusote) lastenneuvoloissa pyritään antamaan RSV-vasta-aine ennen RSV-epidemian alkamista eli loka-joulukuussa. Vasta-aine annetaan pääsääntöisesti 2 kk neuvolakäynnin yhteydessä kaikille 1.8.2024 jälkeen syntyneille.

RS-virus on vastasyntyneiden ja pienten lasten yleisin alahengitystieinfektioiden aiheuttaja. Pienillä imeväisillä RS-virus aiheuttaa uloshengitysvaikeutta. Osa tartunnan saaneista joutuu sairaalahoitoon, mikä korostuu RSV-epidemian aikana. RSV-epidemiat ajoittuvat usein vuodenvaihteen molemmin puolin.
RSV-kaudella 2024–2025 tietyille ryhmille imeväisiä annetaan pitkäkestoista RSV-vasta-ainetta (nirsevimabi) RSV-infektion ja -taudin ehkäisemiseksi (Terveydenhuollon palveluvalikoimaneuvoston ja Kansallisen lääkeneuvottelukunnan suositus).
Nirsevimabin suojatehosta RSV:n aiheuttamia alahengitystieinfektioita ja niistä johtuvia sairaalahoitoja vastaan on hyvä näyttö (Suomalaisen Lääkäriseura Duodecimin Käypä hoito näytönastekatsaus). Tutkimuksissa nirsevimabin turvallisuus on ollut hyvä eikä laajassa seurannassa ei ole tullut esille turvallisuusriskejä. Yliherkkyysreaktiot ovat olleet harvinaisia. Valmiste on ollut käytössä talven 2023–2024 aikana useissa maissa, joissa se on estänyt 80–90 % RSV:n aiheuttamista sairaalahoidoista.
Asiakkaalle maksuton vasta-aine annetaan yhtenä kertapistoksena reisilihakseen. Vasta-aine antaa suojaa vähintään 5 kuukauden ajan eli RSV-epidemian ajan.
RSV-vasta-aine annetaan pienille vauvoille ja riskiryhmään kuuluville alle 1-vuotiaille
Keusotessa vasta-aine annetaan pääsääntöisesti 2 kk neuvolakäynnin yhteydessä kaikille 1.8.2024 jälkeen syntyneille. Vasta-aine pyritään antamaan loka-joulukuussa ennen RSV-epidemiaa. HUSin synnytyssairaalat antavat vasta-aineen kaikille vastasyntyneille.
RSV-infektion riskiryhmiin kuuluville alle 1-vuotiaille lapsille vasta-aine annetaan joko Keusoten lastenneuvolakäynnin yhteydessä loka-joulukuussa tai HUSin sairaaloiden pop up -rokotuspisteellä marraskuussa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Paula Hiljanen, tartuntataudeista vastaava lääkäri
p. 050 4970 989
paula.hiljanen@keusote.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue vastaa sosiaali- ja terveyspalveluista sekä pelastustoimen ja erikoissairaanhoidon järjestämisestä Hyvinkään, Järvenpään, Nurmijärven, Pornaisten, Tuusulan ja Mäntsälän alueella.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote)
Kotihoidon toiminnanohjausjärjestelmässä häiriö27.6.2025 13:31:57 EEST | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueella (Keusote) käytettävässä kotihoidon toiminnanohjausjärjestelmässä (Kotihoito Mukana) on häiriö. Keusotessa pyritään varmistamaan kotihoidon toiminta niin, että järjestelmähäiriöllä ei ole vaikutuksia asiakaskäynteihin. Häiriö voi kuitenkin hidastaa kotihoidon asiakaskäyntien suunnittelua ja toteutusta. Tilanne ei edellytä toimenpiteitä kotihoidon asiakkailta.
Keusoten työelämän laatu on pysynyt ennallaan27.6.2025 13:06:12 EEST | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueella (Keusote) on jo useamman vuoden ajan mitattu säännöllisesti henkilöstön kokemaa työelämän laatua Syke-kyselyllä. Tuoreimman, toukokuussa toteutetun kyselyn mukaan työelämän laatu on Keusotessa pysynyt samalla tasolla viime vuoteen verrattuna.
Keusote vahvistaa henkilöstön osallisuutta päätöksentekoon: henkilöstöpaneelissa työstetään uutta strategiaa ja palvelustrategiaa26.6.2025 12:24:03 EEST | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote) kutsuu henkilöstöään puntaroivaan henkilöstöpaneeliin. Syyskuussa järjestettävässä henkilöstöpaneelissa valmistellaan hyvinvointialueen uutta strategiaa ja palvelustrategiaa.
Nurmijärveläinen, vastaa asukaskyselyyn ja auta kehittämään tulevaisuuden sote-palveluita!18.6.2025 13:44:13 EEST | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote) selvittää asukaskyselyn ja -tapahtuman avulla, millainen sosiaali- ja terveyspalveluiden verkosto olisi juuri Nurmijärvelle sopiva.
Aluehallitus käynnisti uuden toimintakautensa ja teki keskeisiä nimityksiä18.6.2025 11:33:48 EEST | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusote) aluehallituksen uusi toimintakausi alkoi 17.6.2025. Ensimmäisessä kokouksessaan aluehallitus teki useita tärkeitä nimityksiä. Aluehallitus nimesi henkilöstö- ja konsernijaoston jäsenet ja valitsi nuorisovaltuuston edustajat lapset, nuoret ja työikäiset -lautakuntaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme