Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Sammallahti: Hallitus puuttuu tiukasti marja-alan työntekijöihin kohdistuneisiin väärinkäytöksiin

Jaa

Eduskunnassa käydään tänään lähetekeskustelu hallituksen esityksestä, jonka myötä ulkomaisten luonnonmarjanpoimijoiden pääväylä Suomeen olisi jatkossa työsuhteinen kausityö. Kokoomuksen kansanedustajan ja työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsenen Tere Sammallahden mukaan muutos on historiallinen parannus marjanpoimijoiden asemaan.

Tere Sammallahti. Kuvaaja: Kimmo Falck.
Tere Sammallahti. Kuvaaja: Kimmo Falck.

”Marjanpoimijoihin kohdistuneessa hyväksikäytössä ja ihmiskaupassa on ollut kyse vakavasta rikollisuudesta. Väärinkäytökset ovat olleet tiedossa jo pitkään, mutta aikaisemmat hallitukset eivät ole kyenneet puuttumaan asiaan. Nyt Orpon hallituksen esityksellä taataan ahkerille marjanpoimijoille kohtuulliset vähimmäisansiot ja reilut työelämän pelisäännöt”, Sammallahti sanoo.

”Me kokoomuksessa haluamme, että ahkerat ihmiset pääsevät Suomeen helposti töihin. Jokaisella meistä, niin suomalaisella työntekijällä kuin ulkomaalaisella työntekijällä, on oikeus reiluun työelämään ja turvallisiin työoloihin”, Sammallahti jatkaa.

Sammallahti korostaa, että marja-alan väärinkäytöksiin puuttuminen on käytännönläheinen osoitus hallituksen sitoutumisesta Suomea aidosti hyödyttävän työperäisen maahanmuuton edistämiseen.

”Työelämässä esiintyviä väärinkäytöksiä ei pidä hyväksyä. Työperäisen maahanmuuton vauhdittamisen kannalta on aivan olennaista, että väärinkäytöksiin puututaan nykyistä tiukemmin. Tämän vuoksi hallitus on laatinut työperäisen hyväksikäytön vastaisen toimenpideohjelman. Se sisältää nyt käsittelyssä olevan esityksen lisäksi mm. työelämässä tapahtuvan kiskonnan kriminalisoinnin siten, että törkeän tekomuodon minimirangaistukseksi säädetään vankeusrangaistus”, Sammallahti päättää.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Valkonen: ”Kukaan yrittäjä ei tahdo irtisanoa ilman hyvää syytä”1.7.2025 11:25:59 EEST | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustaja Ville Valkosen mukaan lakiesitys irtisanomisen helpottamisesta madaltaa työllistämisen kynnystä erityisesti pk-yrityksissä ja vahvistaa oikeudenmukaisuutta työpaikoilla. Valkonen muistuttaa alisuoriutumisen olevan jo nyt irtisanomisperuste, jonka kriteereitä esityksessä täsmennetään. ”Selkeät pelisäännöt hyödyttävät sekä työntekijöitä että työnantajia.”

Kokoomuksen Partanen: Mäkysen puheet ovat osoitus SDP:n talouspolitiikan sekavuudesta – ”Missä Lindtmanin leikkauslistat?”30.6.2025 11:05:01 EEST | Tiedote

SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen haluaa perua hallituksen säästötoimia ja työmarkkinoille tehtyjä uudistuksia. Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partasen mukaan SDP:n pitkään jatkunut talouspolitiikan linjan sekavuus on vastuutonta tilanteessa, jossa valtiovarainministeriö varoittaa jopa 5-9 miljardin euron lisäsopeutustarpeesta ensi vaalikaudella.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye