Keusoten aluehallituksen kokouksessa perheiden palveluiden hankinta ja kokousedustajien nimeämisiä
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusote) aluehallitus käsitteli kokouksessaan 29.10.2024 perheiden palveluiden hankintaa, Etelä-Suomen yhteistyöalueen yhteistyösopimusta ja nimesi yhtiökokousedustajia.

Perheiden palveluiden hankinnalla turvataan palveluiden jatkuvuus, saatavuus ja kattavuus
Keusoten aluehallitus teki kokouksessaan päätöksen sosiaalihuoltolain mukaisten perheiden palveluiden hankinnasta. Joustavana toimittajarekisterinä toteutettavan hankinnan kohteena ovat tukiperhepalvelu, ammatillinen tukiperhepalvelu, lapsiperheiden kotipalvelu, perhetyö ja tukiloma. Hankinnan tarkoituksena on turvata asiakasryhmän palveluiden jatkuvuus, saatavuus ja kattavuus.
Toimittajarekisterin perustamisvaiheessa palveluntuottajat hakeutuivat toimittajarekisteriin jättämällä tarjouksensa 27.6.2024 julkaistun hankintailmoituksen ja tarjouspyynnön mukaisesti.
Etelä-Suomen yhteistyöalueen yhteistyösopimus etenee aluevaltuustolle
Keusoten aluehallitus käsitteli kokouksessaan myös Etelä-Suomen yhteistyöalueen yhteistyösopimusta. Hyvinvointialueet on jaettu viiteen sosiaali- ja terveydenhuollon yhteistyöalueeseen (YTA), joita edellytetään tekemään yhteistyösopimus valtuustokausittain. Keusote kuuluu Etelä-Suomen yhteistyöalueeseen.
Yhteistyöalueen yhteistyösopimuksen tarkoitus on varmistaa yhteistyöalueeseen kuuluvien hyvinvointialueiden työnjako, yhteistyö ja yhteensovittaminen. Yhteistyösopimuksella halutaan edistää muun muassa kustannusvaikuttavuutta, tuottavuutta, laatua, asiakas- ja potilasturvallisuutta sekä yhdenvertaista saatavuutta.
Aluehallitus päätti ehdottaa hyvinvointialueen aluevaltuustolle, että se hyväksyy Etelä-Suomen yhteistyöalueen yhteistyösopimuksen.
Lisäksi aluehallitus teki kokouksessaan useamman nimeämisen:
- Sami Matikainen nimettiin Keusoten vammaisneuvostoon Sanna-Kaisa Patjaksen tilalle.
- Hallintojohtaja Petja Harakka nimettiin Sosiaalitaito Oy:n yhtiökokousedustajaksi 15.11.2024 yhtiökokoukseen.
- Maakuntien Tilakeskuksen osakaskokouksiin nimettiin edustajaksi tila- ja tukipalvelujohtaja Taneli Kalliokoski tai hänen määräämänsä edustaja.
- Hyvinvointialuejohtaja Raija Kontio nimettiin edustajaksi Hyvil Oy:n osakaskokouksiin.
- Digifinland OY:n osakaskokouksiin nimettiin edustajaksi tieto- ja digijohtaja Antti Ylä-Jarkko tai hänen määräämänsä edustaja.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Helinä Perttualuehallituksen puheenjohtajaKeski-Uudenmaan hyvinvointialue
Puh:040 315 2490Linkit
Tietoja julkaisijasta
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue vastaa sosiaali- ja terveyspalveluista sekä pelastustoimen ja erikoissairaanhoidon järjestämisestä Hyvinkään, Järvenpään, Nurmijärven, Pornaisten, Tuusulan ja Mäntsälän alueella.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote)
Aluehallituksen päätöksiä: allianssihankinnan uudelleen valmistelu aloitetaan, lisärahoitusta haetaan5.11.2025 13:59:57 EET | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusote) aluehallitus on päättänyt kokouksessaan 4.11.25 käynnistää allianssihankinnan valmistelun uudelleen ikääntyneiden palveluiden osalta.
Huoltajat voivat nyt asioida myös nuorten puolesta OmaKeusote-palvelussa3.11.2025 16:34:47 EET | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusote) digiasiointi OmaKeusote on kehitetty entistä käyttäjäystävällisemmäksi: tästä lähtien huoltajat voivat hoitaa asioita myös 12–17-vuotiaiden nuorten puolesta. Aiemmin tämä mahdollisuus oli rajattu alle 12-vuotiaisiin.
Keusote sai kiitosta määrätietoisesta kehittämisestä vuosittaisissa hyvinvointialueneuvotteluissa24.10.2025 12:18:50 EEST | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusote) vuosittaiset hyvinvointialueneuvottelut valtion ministeriöiden ja viranomaisten kanssa käytiin torstaina 23.10.2025 valtiovarainministeriön johdolla Valtioneuvoston linnassa Helsingissä ja Teams-yhteydellä. Neuvotteluissa vallitsi rakentava ja yhteistyöhakuinen ilmapiiri.
Keusote ja Hyvinkään kaupunki neuvottelevat H-sairaalan tilojen omistuksesta23.10.2025 09:40:51 EEST | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote) ja Hyvinkään kaupunki ovat käynnistäneet neuvottelut siitä, millä ehdoilla ja edellytyksillä Hyvinkään kaupunki voisi myydä Keusotelle Hyvinkään H-sairaalan Keusoten käytössä olevien tilojen omistukseen oikeuttavat osakkeet.
Hyvinvointialueiden mainetutkimus: Keusote suurin nousija21.10.2025 09:43:18 EEST | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote) on tehnyt merkittävän loikan hyvinvointialueiden Luottamus & Maine 2025 -tutkimuksessa. Keusote nousi tämän vuoden tutkimuksen suurimmaksi mainenousijaksi kaikista Suomen hyvinvointialueista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme