Kysely: Kanta-Hämeessä koko maan tyytyväisimmät asiakkaat terveysasemien avosairaanhoidon vastaanotoissa
THL:n ensimmäistä kertaa hyvinvointialueille tekemä kysely osoittaa, että Kanta-Hämeessä asiakastyytyväisyys on keskimääräistä korkeampi.

Kanta-Hämeen hyvinvointialueelta on saatu hyviä tuloksia terveysasemilla tehdyistä asiakaspalautekyselyistä. Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL on kerännyt terveysasemien, lääkäreiden, hoitajien, fysioterapeuttien ja sosiaalityöntekijöiden vastaanottojen asiakkailta palautetta keväällä yhdessä hyvinvointialueiden kanssa. Kysely tehdään parin vuoden välein ja se toteutettiin nyt 6.–26.5.2024.
Kyselyn vastaukset osoittavat, että Kanta-Hämeen hyvinvointialueella asiakastyytyväisyys on koko maan parhaimpia. Suositteluindeksi (NPS), eli kuinka mielellään asiakkaat suosittelisivat saamaansa palvelua, oli Kanta-Hämeessä 80, kun koko maan keskiarvo oli 68. Ainostaan Kymenlaakson hyvinvointialue sai hieman Kanta-Hämettä paremmat arviot (NPS 81). Kanta-Hämeessä suositteluindeksi oli erityisen hyvä hoitajan vastaanotolla (84), jossa asiakkaat myös kokivat saavansa parhaiten tarvitsemaansa apua (arvosana 4,8/5). NPS voi vaihdella -100 ja 100 välillä.
Hyvinvointialueen ensimmäiset tulokset kertovat onnistumisista
NPS:n lisäksi asiakkaat vastasivat erikseen myös useisiin kysymyksiin siitä, millaista hoito tai palvelu oli vastaanotolla. Kanta-Hämeessä asiakkaiden arvosanat kaikille väittämille olivat erittäin hyvät, keskiarvona 4,5/5. Vastaajat olivat erityisen tyytyväisiä esimerkiksi asiointiajan riittävyyteen ja turvallisuuden tunteeseen vastaanotolla.
– Hyvät tulokset kertovat positiivisesta asiakaskokemuksesta; asiakkailla on ollut tunne, että heistä välitettiin kokonaisvaltaisesti ja he kokivat olonsa turvalliseksi ja asiat kuten jatkotoimenpiteet hoituivat sujuvasti. Hyvät tulokset ovat ennen kaikkea ammattitaitoisten ja rautaisten ammattilaisten ansiota, heille tulee antaa tästä suurin kiitos, kertoo Kanta-Hämeen hyvinvointialueen palvelualueylihoitaja Satu Aaltonen.
– Nämä olivat ensimmäiset tulokset hyvinvointialueaikana, joten siinä mielessä kiinnostavia ja varsin hyviä näin ison muutoksen jälkeen ja hyvinvointialueiden alkutaipaleella, supistuvan talouden puristuksessa, hän lisää.
Kanta-Hämeessä asiakaskyselyyn vastasi 480 ihmistä. THL:n kysely on toteutettu vastaanotolla käyneille asiakkaille. Oma Häme keräsi erikseen keväällä vastaavaa palautetta etäklinikoilta eli perusterveydenhuollon avopalveluiden sairaanhoitaja-chatista. Toukokuussa chatissa asioineiden suositteluhalukkuus eli NPS oli 69. Yli 90 prosenttia vastaajista koki saaneensa hoidettua asian chatissa hyvin tai erittäin hyvin. Vastaajia kyselyyn oli yhteensä 562.
Edellisen kyselyn tulokset samansuuntaisia
THL toteuttaa asiakaspalautekyselyn terveysasemien avosairaanhoidon vastaanotoissa kahden vuoden välein, joten edellinen kysely tehtiin vuonna 2022. Edellisissä tuloksissa vastaajia oli Kanta-Hämeen alueella 504. NPS oli tuolloin 78,3 eli hieman tämän vuoden tulosta heikompi. Väittämien keskiarvotulokset olivat tuolloin pääsääntöisesti 4–5 välillä, mutta sähköisiä palveluita koskevissa kysymyksissä oli myös alle neljän arvoja (3,7).
– Tulokset ovat aiempina vuosina olleet samansuuntaisia. Vastaanotoille pääsevät asiakkaat ovat pääsääntöisesti hyvin tyytyväisiä, eli palvelun laatu on hyvää. Isoin muutos tässä välissä on kuitenkin se, että hyvinvointialueet ovat aloittaneet toimintansa 2023 ja sen myötä terveydenhuollossa on tehty monenlaisia rakenteellisia ja toiminnallisia muutoksia. Terveysasemien vastaanottotoiminta sinänsä on ollut melko vakaata. Sen rinnalla on kehitetty sähköisiä palveluita, kuten digiklinikan chat-palvelu on aloittanut toimintansa osana monipuolista palveluvalikoimaa, Aaltonen sanoo.
Terveysasemien lisäksi THL toteuttaa erilliset kyselyt esimerkiksi hammashoidon ja ikäihmisten palveluiden osalta. Oma Häme kerää jatkuvasti tietoa asiakaskokemuksesta myös itse, ja suurin osa palautteista tuleekin hyvinvointialueen omista, säännöllisistä asiakaskyselyistä, joita tehdään muun muassa terveysasemilla. Säännölliset kyselyt pohjautuvat THL:n kansallisiin kysymyksiin.
Yhteyshenkilöt
Tiina MerivuoriPTH avopalveluiden tulosaluejohtaja
Puh:0406629033tiina.merivuori@omahame.fiLinkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Sijaishuollon kilpailutus käynnistyy markkinavuoropuhelulla2.4.2025 11:48:44 EEST | Tiedote
Oma Häme on mukana kolmen hyvinvointialueen yhteisessä hankinnassa.
Lakimuutos koskien ajokorttien lääkärinlausuntoja 1.4.2025 alkaen2.4.2025 09:16:35 EEST | Tiedote
Jatkossa lausunnot hankitaan yksityisiltä terveyspalveluiden tarjoajilta.
Oma Hämeen verkkosivujen hakutoiminto on uudistunut2.4.2025 09:09:32 EEST | Tiedote
Samalla yhteystietojen löytymistä verkkosivuilla parannetaan.
Blogi: Valtion rahoituksen jälkikäteistarkistus heilauttaa puntteja1.4.2025 17:16:34 EEST | Tiedote
Rahoitus- ja investointijohtaja Petrus Kukkonen pohtii blogissaan tarkistuksen konkreettisia vaikutuksia.
Aluehallitus hyväksyi vuoden 2024 tilinpäätöksen1.4.2025 15:17:34 EEST | Uutinen
Maanantaina koolla ollut aluehallitus käsitteli hyvinvointialueen vuoden 2024 tilinpäätöstä. Oma Hämeen tilinpäätös vuodelle 2024 osoittaa, että hyvinvointialue on saanut käännettyä talouskehityksensä kohti parempaa haasteellisista olosuhteista ja valtion rahoitusjärjestelmän ongelmista huolimatta. Alijäämä vuoden 2024 tilinpäätöksessä on 47,1 miljoonaa euroa, mikä on 11,4 miljoonaa euroa vähemmän kuin tammikuun tilinpäätösennusteessa. Alijäämän pienenemiseen vaikuttivat muun muassa tietyt kertaluontoiset erät, luottotappioiden pienentyminen sekä kunnilta saadut vuokrapalautukset. Aluehallitus saattaa tilinpäätöksen tarkastuslautakunnan valmisteluun ja esittää aluevaltuustolle, että tilikauden tulos siirretään taseen edellisten tilikausien alijäämätilille. Aluevaltuusto vahvistaa tilinpäätöksen kokouksessaan toukokuun lopulla. Lisäksi aluehallitus merkitsi tiedoksi talouden tasapainottamisohjelmien 1 ja 2 tilanteen ja toimittaa ne tiedoksi aluevaltuustolle. Vuonna 2024 ei toteutunut yh
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme