Ex-ympäristöministerit Krista Mikkonen ja Maria Ohisalo kritisoivat seuraajaansa: "Olisin priorisoinut luonnon broilerinviennin edelle"
Entiset ilmasto- ja ympäristöministerit Vihreiden kansanedustaja Krista Mikkonen sekä europarlamentaarikko Maria Ohisalo kritisoivat ministeri Kai Mykkästä tämän jätettyä väliin YK:n luontokokouksen korkean tason osuuden Columbian Calissa.

YK:n luonnon monimuotoisuussopimuksen osapuolet kokoontuvat Kolumbian Caliin 21.10.-1.11.2024. COP16-kokouksen keskeisenä tavoitteena on sopia maailmanlaajuisten luontotavoitteiden toimeenpanosta ja seurannasta.
Suomen valtuuskuntaa johtaa ympäristö- ja ilmastoministeri Kai Mykkänen, mutta häntä ei ole vielä näkynyt itse kokouksessa, vaikka korkean tason ministeriosuus päättyi eilen. Ministerin poissaollessa Suomen puheenvuoron on ilmeisesti pitänyt virkakunnan edustaja.
Ministeri Mykkänen on sen sijaan osallistunut tasavallan presidentti Stubbin Kiinan vierailulle, jonka yhdeksi tulokseksi on mediassa nostettu vientisopimus siipikarjanlihalle. Mikkonen ja Ohisalo toteavat, että vaikka tasavallan presidentin vierailu Kiinaan on tärkeä, olisi ympäristöministeriltä odottanut toisenlaisia valintoja.
– Suomi meni YK:n luontokokoukseen tyhjin käsin eikä ympäristöministeri pitänyt siellä puheenvuoroa, kun priorisoi vientimatkan. Tämä kertoo hallituksen arvovalinnasta: kauppasuhteet Kiinaan ovat tärkeämpää kuin YK:n biodiversiteettikokous, jossa etsitään keinoja luontokadon pysäyttämiselle. Mediatietojen mukaan Kiinassa saatiin kaupaksi kanan siipiä ja jalkoja. Epäselväksi sen sijaan jää, kuka huolehtii luonnon tilan parantamisesta, kun asiasta vastaava ministeri ei pidä sitä tärkeänä, Mikkonen kommentoi ihmetellen Mykkäsen toimintaa.
– Edellisessä luontokokouksessa Montrealissa teimme historiaa, kun päätimme yhdessä kaikkien valtioiden kesken pysäyttää luontokadon vuoteen 2030 mennessä. Olin itse tuolloin ministerinä mukana, enkä keksi, mikä vientimatka olisi saanut minut priorisoimaan toisin, Ohisalo toteaa.
Yhteyshenkilöt
Krista MikkonenVihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
Puh:044 262 7881krista.mikkonen@eduskunta.fiMaria OhisaloEuroparlamentaarikko
maria.ohisalo@ep.europa.euIida TaniPoliittinen avustaja, viestinnän yhteyshenkilö
Puh:+358 50 520 1210iida.tani@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Tynkkynen: Ottawan sopimuksesta irtaantumiseen liittyisi merkittäviä riskejä1.4.2025 14:56:38 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen muistuttaa, että Ottawan sopimukseen ei liitytty perusteetta ja harkitsematta. Jos Suomi nyt lähtee irtaantumaan miinojen käyttöä rajoittavasta sopimuksesta, siihen liittyy merkittäviä riskejä.
Vihreiden Virta ja Hyrkkö: Kirjoitamme lakipykälät hallituksen puolesta, koska Orpolla ei ole johtajuutta viedä asiaa maaliin31.3.2025 16:51:36 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta ja Vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö ovat pettyneitä siihen, ettei pääministeri Orpolla ole johtajuutta saattaa eheytyshoitoja koskevaa lainsäädäntöä valmisteluun eduskunnan enemmistön vaatimalla tavalla. Virran ja Hyrkön mukaan Vihreä eduskuntaryhmä valmistelee lakialoitteen eheytyshoitojen kieltämiseksi.
Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen: oikeusministeri ei voi asettua demokratian yläpuolelle28.3.2025 16:09:29 EET | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen vaatii oikeusministeri Leena Merta (ps) kunnioittamaan eduskunnan selvän enemmistön tahtoa. Hallituksen pitää viipymättä valmistella laki ns. eheytyshoitojen kieltämisestä.
Vihreiltä 101 keinoa luontokadon pysäyttämiseksi kunnissa28.3.2025 15:19:12 EET | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korostaa, miten keskeisessä asemassa kunnat ja kuntapäättäjät ovat kunnianhimoisen luontopolitiikan tekemisessä. Vihreiden paketissa ratkotaan luontokatoa yhteensä 101 keinon avulla.
Vihreiden Inka Hopsu – Korkeakoulupaikkoja on lisättävä ja opintoihin kiinni pääsemistä vauhditettava27.3.2025 18:00:00 EET | Tiedote
Korkeakoulupaikkoja on lisätty, mutta emme siitä huolimatta tällä menolla saavuta yhteisesti asetettua 50 prosentin korkeakoulutettujen osuutta vuoteen 2030 mennessä. Korkeakoulujen aloituspaikkoja on lisättävä ja opintoihin kiinni pääsyä on vauhditettava tekemällä avoimen korkeakoulun opinnoista maksuttomia ilman korkeakoulupaikkaa jääneille, vaatii vihreiden kansanedustaja, opettajataustainen Inka Hopsu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme