Aluehallitus syventyi seminaarissaan hyvinvointialueen taloushaasteisiin
1.11.2024 14:09:32 EET | Oma Häme | Tiedote

Hämeenlinnassa torstaina kokoontunut aluehallitus käytti päivänsä tiiviisti hyvinvointialueen talousasioihin. Seminaarin alussa hyvinvointialuejohtaja Olli Naukkarinen esitteli Oma Hämeen taloustilanteen taustoja ja keskeisiä toimenpiteitä tilanteen parantamiseksi.
Talouden tasapainottamisohjelmien toteumat ovat parantuneet kuluneen vuoden aikana, mutta niiden toimeenpano vaatii yhä tarkkuutta loppuvuoden aikana. Aluehallitukselle esitellyn ennusteen mukaan 80 prosenttia kahden tasapainottamisohjelman tavoitteista saavutetaan tänä vuonna.
Aluehallitus käsitteli seminaaripäivän aikana myös laajasti hyvinvointialueen strategian toimeenpanoa. Aluehallitukselle esiteltiin uusi, yhteistyössä laadittu malli, joka asettaa OKR-mallin (objectives and key results) mukaiset tavoitteet kaikille toimialoille ja tulosalueille. Hyvinvointialueella ollaan ottamassa laajasti käyttöön OKR-mallia, jonka avulla määritellään valtuustotasolla sitovat tavoitteet ja avaintulokset vuosittain.
Ideana on määrittää yhteisesti tavoitteet, jotka kertovat, mitä kohti mennään sekä seurata ja mitata avaintuloksia, jotka puolestaan kertovat, ollaanko maaliin päästy toivotulla tavalla. Tarkoituksena on, että tavoitteiden etenemistä seurataan jatkossa kvartaaleittain, millä varmistetaan strategian toteutuminen. Lisäksi peruspalveluiden vahvistamisen todettiin olevan tavoite, jonka näkymistä strategian toteuttamisessa on syytä pohtia vielä erikseen.
Vuoden 2025 talousarvioita käsitellään vielä useasti
Aluehallitukselle esiteltiin vuoden 2025 talousarviosuunnitelmia toimialoittain. Ikäihmisten palveluissa kotona asumisen tukeminen ja palveluiden kehittäminen on keskeinen tavoite. Terveydenhuollon toimialalla talousarvioraamissa pysyminen on haasteellista muun muassa palkkojen nousun vuoksi. Toimialalla kehitetään kuitenkin toimintaa ja rakenteita mittavasti myös ensi vuonna. Pelastustoimen ja perhe-, sosiaali- ja vammaispalveluiden talousarvioon liittyy myös isoja haasteita. Strategian mukaisia ratkaisuja etsitään vielä yhteistyössä.
Konserni- ja tukipalveluissa on tulossa isoja investointeja, jotka ovat välttämättömiä toiminnan kehittämisen ja tuottavuuden kannalta, osin myös lainsäädännön vaatimusten vuoksi. Aluehallitus käsittelee vuoden 2025 talousarviota vielä useammissa kokouksissaan ja aluevaltuuston käsittelyyn se tulee 17. joulukuuta.
Seminaarissa kuultiin myös THL:n tuoreen tutkimuksen tuloksia, joiden mukaan Kanta-Hämeen asiakkaat ovat erittäin tyytyväisiä alueen palveluihin.
Aluehallituksen seminaaripäivää johti aluehallituksen 1. varapuheenjohtaja Eija Aittola (kok.) puheenjohtaja Kaisa Lepolan (sd.) ollessa sairaana. Aittolan mukaan päivä oli tiivis, mutta antoisa.
Taloustilanne haastaa Oma Hämettä, ja on tarpeen keskustella laajalti erilaisista toimenpiteistä talouden tasapainottamiseksi. Haasteet ovat ratkaistavissa hyvällä suunnitelulla ja yhteistyöllä. Erityisen hienoa oli kuulla päivän aikana, että THL:n tuoreen tutkimuksen mukaan Kanta-Hämeen asiakkaat ovat edelleen erittäin tyytyväisiä hyvinvointialueen palveluihin. Palvelutuotanto ei missään määrin ole kriisissä, päinvastoin. Oma Hämeessä on saatu aikaan innovaatioita ja kehitettyä palvelurakenteita samanaikaisista talouden tasapainottamistoimista huolimatta, muistutti Aittola.
Aluehallituksen seuraava kokous järjestetään 4. marraskuuta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Uusi toimintamalli sujuvoittaa palvelutarpeen arviointia ja vahvistaa asiakkaiden osallisuutta4.2.2026 15:53:49 EET | Tiedote
Tekoälyä hyödyntävää toimintamallia testataan ikäihmisten omaishoidossa ja vammaispalveluissa vuoden 2026 aikana.
Asiakaspysäköinti muuttuu maksulliseksi Assissa ja vanhan keskussairaalan alueella Hämeenlinnassa4.2.2026 10:52:00 EET | Uutinen
Asiakas- ja henkilöstöpysäköinti muuttuu maksulliseksi Assi-sairaalassa, vanhan keskussairaalan pysäköintialueilla sekä Viipurintien terveysaseman alueella Hämeenlinnassa. Assi-sairaalassa maksullinen pysäköinti alkaa 1. maaliskuuta vanhan keskussairaalan pysäköintialueilla maksullinen pysäköinti alkaa 1. huhtikuuta Viipurintien terveysaseman alueella muutos tulee voimaan syksyn 2026 aikana, myöhemmin ilmoitettavana aikana Assin ja vanhan keskussairaalan alueen asiakaspysäköintiä koskevat ohjeet on koottu Oma Hämeen verkkosivuille: Pysäköinti - Oma Häme. Viipurintien pysäköintiä koskevat ohjeet julkaistaan myöhemmin. Pysäköinti on maksullista Assissa ja vanhan keskussairaalan alueilla joka päivä klo 8–20, myös viikonloppuisin. Yöaikaan (klo 20–8) pysäköinti on maksutonta. Ensimmäiset 30 minuuttia ovat maksuttomia, tämän jälkeen pysäköinnin hinta on 1,50 euroa tunnilta. Asiakas maksaa yhdeltä vuorokaudelta kuitenkin enintään 9 euroa. Vanhan keskussairaalan alueella on maksuton pysäköint
Hoitoon pääsy paranee Forssassa – lääkäriaikoja lisätään arkipäiviin kiirevastaanotolla3.2.2026 11:00:32 EET | Tiedote
Lääkärien vastaanottoaikoja lisätään arkipäiviin Forssan sairaalan kiirevastaanotolla. Muutos tapahtuu vaiheittain helmikuun lopusta alkaen. Tarkoituksena on vastata entistä paremmin asiakkaiden hoidon tarpeeseen. Kiireellisen hoidon kysyntä Forssassa painottuu selvästi arkipäivien virka-aikaan, minkä vuoksi lääkäreiden vuoroihin tehdään helmi- ja maaliskuussa muutoksia. Myös laboratorio- ja röntgentutkimusten saatavuus on arkipäivisin parempi. Kiirevastaanoton aukioloajat säilyvät ennallaan ja hoidontarpeen arviointi tapahtuu kuten aiemminkin. Jos sairastut ja tarvitset hoitoa, ensisijainen yhteydenottopaikkasi on oma terveysasemasi. Mikäli sinulla on välittömän tai kiireellisen hoidon tarve, ota yhteyttä Päivystysapuun, kiireellisen hoidon Ensilinjaan. Numeroon 116 117 vastataan 24/7. Sairaanhoitaja tekee hoidontarpeen arvioinnin ja varaa tarvittaessa ajan kiirevastaanotolle tai antaa hoito- ja seurantaohjeet. Tarvittaessa potilas ohjataan Kanta-Hämeen keskussairaalan päivystykseen.
Useimpien Oma Hämeen hammashoidon aikojen siirto ja peruminen onnistuu nyt digitaalisesti3.2.2026 09:13:31 EET | Tiedote
Ajan voi siirtää tai perua Oma Häme -sovelluksella tai kirjautumalla asiointipalveluun osoitteessa omahame.fi.
Ikäihmisten asumispalveluiden muutokset näkyvät asiakkaille tänä vuonna2.2.2026 14:50:00 EET | Uutinen
Oma Häme käynnistää palveluverkkomuutoksiin liittyvät yt-neuvottelut ikäihmisten asumispalveluissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme