Aluehallitus syventyi seminaarissaan hyvinvointialueen taloushaasteisiin
1.11.2024 14:09:32 EET | Oma Häme | Tiedote

Hämeenlinnassa torstaina kokoontunut aluehallitus käytti päivänsä tiiviisti hyvinvointialueen talousasioihin. Seminaarin alussa hyvinvointialuejohtaja Olli Naukkarinen esitteli Oma Hämeen taloustilanteen taustoja ja keskeisiä toimenpiteitä tilanteen parantamiseksi.
Talouden tasapainottamisohjelmien toteumat ovat parantuneet kuluneen vuoden aikana, mutta niiden toimeenpano vaatii yhä tarkkuutta loppuvuoden aikana. Aluehallitukselle esitellyn ennusteen mukaan 80 prosenttia kahden tasapainottamisohjelman tavoitteista saavutetaan tänä vuonna.
Aluehallitus käsitteli seminaaripäivän aikana myös laajasti hyvinvointialueen strategian toimeenpanoa. Aluehallitukselle esiteltiin uusi, yhteistyössä laadittu malli, joka asettaa OKR-mallin (objectives and key results) mukaiset tavoitteet kaikille toimialoille ja tulosalueille. Hyvinvointialueella ollaan ottamassa laajasti käyttöön OKR-mallia, jonka avulla määritellään valtuustotasolla sitovat tavoitteet ja avaintulokset vuosittain.
Ideana on määrittää yhteisesti tavoitteet, jotka kertovat, mitä kohti mennään sekä seurata ja mitata avaintuloksia, jotka puolestaan kertovat, ollaanko maaliin päästy toivotulla tavalla. Tarkoituksena on, että tavoitteiden etenemistä seurataan jatkossa kvartaaleittain, millä varmistetaan strategian toteutuminen. Lisäksi peruspalveluiden vahvistamisen todettiin olevan tavoite, jonka näkymistä strategian toteuttamisessa on syytä pohtia vielä erikseen.
Vuoden 2025 talousarvioita käsitellään vielä useasti
Aluehallitukselle esiteltiin vuoden 2025 talousarviosuunnitelmia toimialoittain. Ikäihmisten palveluissa kotona asumisen tukeminen ja palveluiden kehittäminen on keskeinen tavoite. Terveydenhuollon toimialalla talousarvioraamissa pysyminen on haasteellista muun muassa palkkojen nousun vuoksi. Toimialalla kehitetään kuitenkin toimintaa ja rakenteita mittavasti myös ensi vuonna. Pelastustoimen ja perhe-, sosiaali- ja vammaispalveluiden talousarvioon liittyy myös isoja haasteita. Strategian mukaisia ratkaisuja etsitään vielä yhteistyössä.
Konserni- ja tukipalveluissa on tulossa isoja investointeja, jotka ovat välttämättömiä toiminnan kehittämisen ja tuottavuuden kannalta, osin myös lainsäädännön vaatimusten vuoksi. Aluehallitus käsittelee vuoden 2025 talousarviota vielä useammissa kokouksissaan ja aluevaltuuston käsittelyyn se tulee 17. joulukuuta.
Seminaarissa kuultiin myös THL:n tuoreen tutkimuksen tuloksia, joiden mukaan Kanta-Hämeen asiakkaat ovat erittäin tyytyväisiä alueen palveluihin.
Aluehallituksen seminaaripäivää johti aluehallituksen 1. varapuheenjohtaja Eija Aittola (kok.) puheenjohtaja Kaisa Lepolan (sd.) ollessa sairaana. Aittolan mukaan päivä oli tiivis, mutta antoisa.
Taloustilanne haastaa Oma Hämettä, ja on tarpeen keskustella laajalti erilaisista toimenpiteistä talouden tasapainottamiseksi. Haasteet ovat ratkaistavissa hyvällä suunnitelulla ja yhteistyöllä. Erityisen hienoa oli kuulla päivän aikana, että THL:n tuoreen tutkimuksen mukaan Kanta-Hämeen asiakkaat ovat edelleen erittäin tyytyväisiä hyvinvointialueen palveluihin. Palvelutuotanto ei missään määrin ole kriisissä, päinvastoin. Oma Hämeessä on saatu aikaan innovaatioita ja kehitettyä palvelurakenteita samanaikaisista talouden tasapainottamistoimista huolimatta, muistutti Aittola.
Aluehallituksen seuraava kokous järjestetään 4. marraskuuta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Kesäloma takana – tuetaan yhdessä nuoria arkeen paluussa12.8.2026 10:34:16 EEST | Tiedote
Koulujen alku voi väsyttää nuorta tai nostaa esiin stressiä. Tukea on tarjolla.
Aluehallituksen syyskausi käynnistyi11.8.2026 11:52:25 EEST | Uutinen
Aluehallituksen syyskausi käynnistyi maanantaina 10. elokuuta Hausjärvellä. Kokouksen esityslistalla oli muun muassa hankintasuunnitelman täydentäminen sekä tietohallinnon toiminnan muutokset. Lisäksi aluehallitus sai ajankohtaiskatsauksen hyvinvointialueen taloustilanteesta. Aluehallitus hyväksyi täydennykset Oma Hämeen hankintasuunnitelmaan, johon lisättiin täsmennyksiä erityisesti uuden hankintalain muutosten edellyttämien kilpailutusten vuoksi. Lisäksi suunnitelmaa tarkennettiin ikäihmisten palveluiden hankintojen osalta, sillä palvelutarpeen kehitys ja palveluiden järjestämistavat ovat täsmentäneet tulevia hankintatarpeita. Hankintasuunnitelmaa täydennettiin edellisen kerran toukokuussa. Tuolloin joidenkin hankintojen ennakoitu arvo oli vielä selvityksessä. Nyt hyväksytyssä täydennyksessä myös nämä ennakoidut arvot on lisätty suunnitelmaan. Aluehallitus päättää jatkossakin erikseen niistä hankinnoista, joita se haluaa seurata tai käsitellä tarkemmin. IT-sovellustuen siirtäminen om
Järjestöille tarjolla tilannepäivitys vuoden 2027 valtionavustushausta11.8.2026 10:55:14 EEST | Uutinen
Valtio on päättänyt myöntää hyvinvointialueille ja Helsingin kaupungille 25 miljoonaa euroa vuodessa vuosina 2027–2030 alueellisen sote-järjestötoiminnan sekä järjestöjen terveyden ja hyvinvoinnin edistämistyön kehittämiseen. Tämänhetkisen tiedon mukaan valtionavustushaku käynnistyy elo-syyskuussa 2026. Tarkemmat hakuohjeet ovat vielä valmistelussa eikä hyvinvointialueella ole vielä tarkempaa tietoa hakuohjeista. Tämänhetkisten tietojen perusteella hyvinvointialueet kokoavat järjestöiltä hanke-ehdotuksia ja hakevat niiden pohjalta valtionavustusta alueensa tarpeisiin soveltuvaan toimintaan. Rahoituksen tavoitteena on tukea erityisesti järjestöjen kohtaavaa työtä. Oma Häme järjestää tiistaina 25. elokuuta klo 14-16 avoimen Teams-tilaisuuden, jossa kerrotaan vuoden 2027 valtionavustushaun ajankohtaisesta tilanteesta ja keskustellaan sen mahdollisista vaikutuksista hyvinvointialueen järjestöavustuksiin. Liity tilaisuuteen tästä linkistä Tilaisuuden aiheet: vuoden 2027 valtionavustushaun a
Oma Hämeen tukipalvelut Oy käynnistää muutosneuvottelut10.8.2026 16:27:52 EEST | Uutinen
Neuvotteluilla ei tavoitella henkilöstövähennyksiä – kyse on toimintojen uudelleenjärjestelystä.
Oma Hämeen yksikköön liittyvä somekirjoittelu31.7.2026 12:17:44 EEST | Uutinen
Hyvinvointialue ei voi kommentoida yksittäisiä tapahtumia tai asiakkaaseen liittyviä asioita, joita koskevat yksityisyyden suoja ja salassapitosäännökset.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme