Oma Häme

Aluehallitus syventyi seminaarissaan hyvinvointialueen taloushaasteisiin

1.11.2024 14:09:32 EET | Oma Häme | Tiedote

Jaa
Hyvinvointialuejohtaja Olli Naukkarinen puhumassa seminaarissa.
Hyvinvointialuejohtaja Olli Naukkarinen esitteli seminaarissa taloustilanteen taustoja.

Hämeenlinnassa torstaina kokoontunut aluehallitus käytti päivänsä tiiviisti hyvinvointialueen talousasioihin. Seminaarin alussa hyvinvointialuejohtaja Olli Naukkarinen esitteli Oma Hämeen taloustilanteen taustoja ja keskeisiä toimenpiteitä tilanteen parantamiseksi.

Talouden tasapainottamisohjelmien toteumat ovat parantuneet kuluneen vuoden aikana, mutta niiden toimeenpano vaatii yhä tarkkuutta loppuvuoden aikana. Aluehallitukselle esitellyn ennusteen mukaan 80 prosenttia kahden tasapainottamisohjelman tavoitteista saavutetaan tänä vuonna.

Aluehallitus käsitteli seminaaripäivän aikana myös laajasti hyvinvointialueen strategian toimeenpanoa. Aluehallitukselle esiteltiin uusi, yhteistyössä laadittu malli, joka asettaa OKR-mallin (objectives and key results) mukaiset tavoitteet kaikille toimialoille ja tulosalueille. Hyvinvointialueella ollaan ottamassa laajasti käyttöön OKR-mallia, jonka avulla määritellään valtuustotasolla sitovat tavoitteet ja avaintulokset vuosittain.

Ideana on määrittää yhteisesti tavoitteet, jotka kertovat, mitä kohti mennään sekä seurata ja mitata avaintuloksia, jotka puolestaan kertovat, ollaanko maaliin päästy toivotulla tavalla. Tarkoituksena on, että tavoitteiden etenemistä seurataan jatkossa kvartaaleittain, millä varmistetaan strategian toteutuminen. Lisäksi peruspalveluiden vahvistamisen todettiin olevan tavoite, jonka näkymistä strategian toteuttamisessa on syytä pohtia vielä erikseen.

Vuoden 2025 talousarvioita käsitellään vielä useasti

Aluehallitukselle esiteltiin vuoden 2025 talousarviosuunnitelmia toimialoittain. Ikäihmisten palveluissa kotona asumisen tukeminen ja palveluiden kehittäminen on keskeinen tavoite. Terveydenhuollon toimialalla talousarvioraamissa pysyminen on haasteellista muun muassa palkkojen nousun vuoksi. Toimialalla kehitetään kuitenkin toimintaa ja rakenteita mittavasti myös ensi vuonna. Pelastustoimen ja perhe-, sosiaali- ja vammaispalveluiden talousarvioon liittyy myös isoja haasteita. Strategian mukaisia ratkaisuja etsitään vielä yhteistyössä.

Konserni- ja tukipalveluissa on tulossa isoja investointeja, jotka ovat välttämättömiä toiminnan kehittämisen ja tuottavuuden kannalta, osin myös lainsäädännön vaatimusten vuoksi. Aluehallitus käsittelee vuoden 2025 talousarviota vielä useammissa kokouksissaan ja aluevaltuuston käsittelyyn se tulee 17. joulukuuta.

Seminaarissa kuultiin myös THL:n tuoreen tutkimuksen tuloksia, joiden mukaan Kanta-Hämeen asiakkaat ovat erittäin tyytyväisiä alueen palveluihin. 

Aluehallituksen seminaaripäivää johti aluehallituksen 1. varapuheenjohtaja Eija Aittola (kok.) puheenjohtaja Kaisa Lepolan (sd.) ollessa sairaana. Aittolan mukaan päivä oli tiivis, mutta antoisa.

Taloustilanne haastaa Oma Hämettä, ja on tarpeen keskustella laajalti erilaisista toimenpiteistä talouden tasapainottamiseksi. Haasteet ovat ratkaistavissa hyvällä suunnitelulla ja yhteistyöllä. Erityisen hienoa oli kuulla päivän aikana, että THL:n tuoreen tutkimuksen mukaan Kanta-Hämeen asiakkaat ovat edelleen erittäin tyytyväisiä hyvinvointialueen palveluihin. Palvelutuotanto ei missään määrin ole kriisissä, päinvastoin. Oma Hämeessä on saatu aikaan innovaatioita ja kehitettyä palvelurakenteita samanaikaisista talouden tasapainottamistoimista huolimatta, muistutti Aittola.
Aluehallituksen seuraava kokous järjestetään 4. marraskuuta.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Oma Häme

Ensimmäinen asiakas Assissa: –Valoisa ja kodinomainen tunne tuli heti4.3.2026 09:27:05 EET | Artikkeli

Leila Tuori-Laukkonen saapui Assin kuvantamispalveluihin mietteliäin ja odottavin tunnelmin. Hän ei tiennyt vielä tullessaan, että olisi aivan ensimmäinen asiakas uudessa sairaalassa. – Lähinnä mietin, että mitähän täällä tulee vastaan, hän kertoo. Ensimmäisten päivien tunnelma näkyi myös käytävillä. Henkilöstön perehdytysryhmiä kiersi tiloissa, ja ilmassa oli uuden alun tuntua – vielä hieman epätietoisuuttakin. – Kun tulin sisälle, ajattelin että onpas hienoa. Tosi avaraa, valoisaa ja hygieenistä. Mukavat väritykset. Tuli heti miellyttävä olo. Siirtyminen vanhalta sairaalalta uuteen sujui hänen mukaansa helposti. Sairaanhoitaja soitti etukäteen ja kysyi, voiko hän tulla tutkimukseen Assiin. Samalla hän sai tarkat ohjeet Assi-bussin aikatauluista ja kulkureitistä pääaulaan. – Oli selkeää ja kiva opastus. Positiivinen kokemus, että pääsi näin helposti sairaaloiden välillä. Pientä ihmetystä, mutta henkilökohtainen ohjaus auttoi Pääaulassa tuli vastaan myös uuden toiminnan ensiaskeleet. –

Aluehallitus päätti organisaatiomuutoksesta – ikäihmisten asiakasohjaus ja vammaissosiaalityö yhdistyvät3.3.2026 10:30:54 EET | Uutinen

Maanantaina koolla ollut aluehallitus merkitsi tiedoksi Ahveniston sairaalahankkeen vuoden 2025 vuosiraportin ja päätti toimittaa sen edelleen tiedoksi aluevaltuustolle. Vuosiraporttiin on koottu kattavasti hankkeen eteneminen, kustannukset, hankinnat sekä riskienhallinta. Hankkeen etenemisestä on raportoitu säännöllisesti aluehallitukselle ja aluevaltuustolle osana hankkeen ohjausta ja talouden seurantaa. Aluehallitus käsitteli kokouksessaan myös hyvinvointialueen organisaatiorakennetta. Aluehallitus päätti lakkauttaa ikäihmisten palveluista asiakasohjauksen tulosalueen sekä perhe-, sosiaali- ja vammaispalveluista vammaispalveluiden tulosalueen – muutos astuu voimaan 31. maaliskuuta. Samalla päätettiin perustaa 1. huhtikuuta alkaen uusi ikääntyneiden asiakasohjauksen ja vammaissosiaalityön tulosalue, joka sijoittuu perhe-, sosiaali- ja vammaispalveluiden toimialalle. Aluehallitus päätti myös perustaa uudelle tulosalueelle tulosaluejohtajan viran. Uuteen tulosalueeseen siirtyy ikäihmis

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye