Kokoomuksen Sirén: Kiinan presidentin tapaaminen on ympäristön kannalta taatusti vaikuttavampi teko kuin vihreiden ontto kritiikki
Kansanedustaja Saara-Sofia Sirénin mukaan vihreiden kritiikki ministeri Mykkäsen matkasta Kiinaan on onttoa. Sirénin mukaan ympäristö- ja ilmastoministerin tapaaminen maailman eniten ilmastopäästöjä aiheuttavan suurvallan presidentin kanssa ja sen jälkeen matkustaminen YK:n luontokokoukseen on ilmaston kannalta taatusti vaikuttavampaa kuin vihreiden pikkunäppärät tiedotteet.

Entiset ministerit, kansanedustaja Krista Mikkonen ja europarlamentaarikko Maria Ohisalo arvostelivat ympäristö- ja ilmastoministeri Kai Mykkästä osallistumisesta presidentti Alexander Stubbin Kiinan vierailulle. Ohisalon ja Mikkosen mukaan ministeri Mykkäsen vierailu Kiinassa on arvovalinta, jossa kauppasuhteita Kiinaan pidetään tärkeämpinä kuin YK:n biodiversiteettikokousta, jossa etsitään keinoja luontokadon pysäyttämiselle.
Kokoomuksen kansanedustajan, ympäristövaliokunnan jäsen Saara-Sofia Sirénin mukaan vihreiden kritiikki osuu nyt pahasti hutiin, sillä ministeri Mykkänen osallistuu Kiinan matkan lisäksi YK:n biodiversiteettikokoukseen Kolumbian Calissa.
”Ministeri Mykkänen on aikaansaava ministeri, joka vaikuttaa sekä maailman saastuttavimman suurvallan johdon tapaamisessa että YK:n luontokokouksessa Suomen valtuuskunnan johtajana. Sen arvosteleminen on pelkkää onttoa kritiikkiä vihreiltä, kun ministerimme nimenomaisesti on maailmalla edistämässä ilmasto- ja ympäristötyötä”, sanoo Sirén.
Ministeri Mykkänen osallistui osana presidentti Stubbin delegaatiota korkean tason tapaamiseen, jossa ilmasto-, ympäristö- ja energiakysymykset olivat yksi vierailun pääteemoista.
”Se, että ympäristö- ja ilmastoministerimme vaikuttaa maailman eniten ilmastopäästöjä aiheuttavan suurvallan presidentin kanssa samassa pöydässä, on taatusti vaikuttavampaa kuin vihreiden pikkunäppärät tiedotteet. Kiina on maailman suurin saastuttaja ja siksi vuorovaikutus kiinalaisten kanssa on välttämätöntä aidon muutoksen aikaansaamiseksi”, sanoo Sirén.
Ministeri Mykkänen edisti Suomen ja Kiinan välistä ympäristö- ja kiertotalousyhteistyötä allekirjoittamalla kaksi yhteisymmärryspöytäkirjaa ja piti kunnianhimoisiin ilmastotoimiin kannustavan puheenvuoron Kiinan pääministeritapaamisessa.
”Suomen ympäristö- ja ilmastoministeri on tavannut Kiinan ylintä johtoa presidentistä pääministeriin, kirittänyt Kiinaa ympäristö- ja ilmastotoimissa, keskustellut energiakysymyksistä ja painottanut EU:n ja Suomen tavoitteita muun muassa Bakun ilmastokokoukseen. Mukana on ollut myös useita suomalaisia yrityksiä, joiden puhtaan teknologian ratkaisuja ympäristö- ja luontokysymyksiin on aivan kriittistä viedä maailmalle”, luettelee Sirén.
”Jos tälle matkalle osallistuminen sen lisäksi, että osallistuu myös tärkeään YK:n luontokokoukseen, on vihreiden mielestä huono arvovalinta, niin meillä totisesti on eri näkemys keinojen vaikuttavuudesta”, Sirén päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Saara-Sofia SirénKansanedustaja, Työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan puheenjohtaja
Varsinais-Suomen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtaja Vikman: ”Miinasopimuksesta irtautuminen vahvistaa Suomen turvallisuutta ja puolustuskykyä”1.4.2025 15:23:54 EEST | Tiedote
Ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtaja ja kokoomuksen kansanedustaja Sofia Vikman (kok.) sanoo, että hallituksen linjaukset käynnistää valmistelut Ottawan sopimuksesta irtaantumiseksi ja puolustusmäärärahojen tason nostosta ovat välttämättömiä Suomen turvallisuudelle.
Puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Kopra: ”Investoinnit ja jalkaväkimiinojen käyttöönotto lisäävät merkittävästi Suomen puolustuskykyä"1.4.2025 15:23:51 EEST | Tiedote
Hallitus on tänään ilmoittanut Suomen lähtevän lisäämään puolustusmäärärahoja kohti 3 prosentin tasoa vuoteen 2029 mennessä sekä käynnistävän valmistelut Ottawan sopimuksesta irtautumiseksi. Puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Jukka Kopra (kok.) kiittää hallitusta toimista, joilla vastataan muuttuneeseen turvallisuusympäristöön.
Kokoomuksen Partanen: Hallitus edistää sotessa sitä, missä Marinin hallitus epäonnistui27.3.2025 18:32:15 EET | Tiedote
Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen on hämillään kritiikistä, joka kyselytunnilla torstaina 27.3. osoitettiin hallituksen julkistamia sote-toimia kohtaan.
Kokoomuksen Valtola ja Castrén: Opposition pelottelu ei pidä – hallitus turvaa lasten palvelut ja uudistaa lastensuojelua27.3.2025 17:20:29 EET | Tiedote
Hallitus uudistaa lastensuojelua määrätietoisesti, vaikka sote-sektorilla joudutaan säästämään. Henkilöstömitoitusta joustavoitetaan, varhaista tukea vahvistetaan ja lastensuojelulaki uudistetaan kokonaisuudessaan. "Tärkeintä on auttaa lapsia ajoissa ja fiksulla tavalla – ei pitää kiinni tehottomista normeista", sanovat lääkärikansanedustajat Valtola ja Castrén.
Kokoomuksen lääkärikansanedustajat Laiho ja Väyrynen ovat tyytyväisiä, että hallituksen sote-säästöt kohdistuvat erityisesti hallintoon ja normien väljentämiseen27.3.2025 16:35:36 EET | Tiedote
Hallitus tekee nyt sote-sektorilla perusteltuja ja vastuullisia säästöjä, jotka pureutuvat hallintoon, normeihin ja tehottomuuteen, korostavat kokoomuksen kansanedustajat Mia Laiho ja Ville Väyrynen. He muistuttavat, että hyvinvointialueiden rahoitus kasvaa edelleen, ja että hallitus panostaa samaan aikaan lasten ja nuorten hyvinvointiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme