SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman: Pienissä yrityksissä piilevä kasvuvoima
Oikeistohallituksen kasvu- ja työllisyystavoitteet sekä niiden myötä toiveet julkisen talouden tasapainottamisesta uhkaavat karata ulottumattomiin. Hallitus lupasi pysäyttää velkaantumisen, luoda 100 000 uutta työpaikkaa ja vahvistaa talouskasvua. Kolmannes hallituskaudesta on nyt takana ja saldo on surkea.

Euroopasta ei löydy toista hallitusta, joka olisi onnistunut työllisyyden hoitamisessa yhtä huonosti kuin Purran-Orpon hallitus. Ennätyksellinen työperäinen maahanmuutto on tärvelty lasku-uralle. Suomen houkuttelevuus potentiaalisen työvoiman silmissä on pudonnut enemmän kuin minkään muun maan. Ja Suomeen suunniteltujen vihreiden investointien suoranainen tsunami on tainnutettu. Uusien investointien aikeet ovat tippuneet peräti 89 prosenttia.
Puhetta hallituksella kyllä riittää. Kasvutoimia mainostetaan olevan jopa 500, mutta yhteenvetoa niistä ei kuitenkaan ole julkaistu yleisön arvioitavaksi. Näiden toimien tehokkuus on suuri kysymysmerkki. Ainakin Suomen kasvun tulostaululla numerot ovat onnettomat.
Onneksi hallitus on vihdoin herännyt kasvutoimien tarpeeseen. Kello käy ja ja uusien toimien odottelu tulee Suomen taloudelle kalliiksi. Hallitus on asettanut Varman toimitusjohtaja Risto Murron työryhmän valmistelemaan kasvutoimia ensi keväälle, jotka tulisivat voimaan vasta vuonna 2026 ja vaikuttaisivat joskus sen jälkeen.
Onko Suomella todella varaa odottaa? Ei ole.
Kasvutoimia tarvitaan tässä ja nyt. Siksi teen kolme esitystä, jotka voitaisiin säätää eduskunnassa vielä tänä syksynä ja toimeenpanna heti. Näiden vaikutus näkyisi nopeasti ja ne auttaisivat vapauttamaan erityisesti pienissä yrityksissä piilevän kasvuvoiman.
Ensiksi, SDP nostaisi arvonlisäverovelvollisuuden alarajaa 30 000 euroon ja me peruisimme alennetun arvonlisäverokannan noston. Majoituksen, joukkoliikenteen, kulttuurin ja liikunnan arvonlisäverokannan nosto 10 prosentista 14 prosenttiin ovat myrkkyä muun muassa luoville aloille ja matkailulle. Ei isketä pienyrityksiä veromoukarilla.
Toiseksi, investointien verokannustimesta pitää tehdä pidempi ja laajempi. SDP:n mallissa verokannustimen kesto olisi vuoden sijasta vähintään kaksi vuotta. Investointien alarajaa laskettaisiin alemmas, kuten monet asiantuntijatahot ovat esittäneet, jotta myös muut kuin suuret yritykset ympäri Suomea pääsevät hyötymään ja luomaan kasvua.
Kolmanneksi, hallituksen aie heikentää kotitalousvähennystä on paha isku monelle ennestään vaikeassa tilanteessa olevalle pienyritykselle. SDP esittää kotitalousvähennyksen pelastamista edes hoivan ja kotiavun osalta. Näillä aloilla toimii paljon erityisesti naisvaltaisia pieniä yrityksiä, jotka tarjoavat tärkeitä palveluita muun muassa ikäihmisille.
Nämä kolme toimea voitaisiin yhdessä säätää eduskunnassa vielä tänä syksynä ja toimeenpanna nopeasti. Tämä olisi kasvutoimi, joka tukisi erityisesti pieniä kotimarkkinoilla toimivia yrityksiä. Vapautetaan pienissä yrityksissä piilevä kasvuvoima. Tehdään se tässä ja nyt, että ei tarvitse odotella.
Kasvutoimia tarvitaan tottakai jatkossakin. Esimerkiksi työperäistä maahanmuuttoa pitää vauhdittaa, osaamiseen pitää panostaa, ikääntyvien työllisyyttä tukea ja työmarkkinat vakauttaa tukemaan kasvua. Odotukset Murron työryhmälle ovat korkealla, mutta kaikkien toimien osalta ei ole varaa odottaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Antti LindtmanSDP:n puheenjohtaja
Yhteydenotot:
puoluejohdon erityisavustaja Mikko Valtonen, p. 040 867 8250, mikko.valtonen@sdp.fi
SDP
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP:n Niina Malm kritisoi suojaosien poistoa: työttömyysturvasta tuli byrokratialoukku ja työttömien ahkeruutta rangaistaan19.12.2025 11:41:53 EET | Tiedote
Kelan mukaan työttömien osa-aikatulot ovat pienentyneet työttömyysturvan ja asumistuen suojaosien poistamisen jälkeen. Hallitus vaikeuttaa jo valmiiksi haastavassa tilanteessa olevien työttömien tilannetta ja heikentää heidän mahdollisuuksiaan työkokemuksen kerryttämiseen ja taloustilanteensa kohentamiseen.
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman osallistuu PES Leaders Meetingiin Brysselissä17.12.2025 13:54:31 EET | Tiedote
Euroopan sosialidemokraattisten johtajien tapaaminen torstaina 18. joulukuuta pohjustaa EU-huippukokousta, joka käsittelee muun muassa Venäjältä jäädytettyjen varojen käyttöä, Ukrainan tilannetta laajemmin sekä EU:n monivuotista rahoituskehystä. Lindtman tapaa Brysselissä PES:n kokouksen lisäksi muun muassa Euroopan parlamentin puhemiehen Roberta Metsolan.
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: Orpon hallituksen toimintakyky on perussuomalaisten eduskuntaryhmän käsissä16.12.2025 14:36:34 EET | Tiedote
Perussuomalaisten on turha väittää, että muut pitävät yllä tämänkertaista rasismikohua. On myös selvää, että pääministerin uskottavuus ja koko hallituksen toimintakyky on nyt täysin perussuomalaisten eduskuntaryhmän käsissä ja sen päätöksen varassa, koituuko rasistisista somekuvista seuraamuksia, SDP:n 1. varapuheenjohtaja Nasima Razmyar sanoo.
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: Pääministeri Orpo vetäytyy vastuusta yhdenvertaisuustiedonannon taakse14.12.2025 15:51:25 EET | Tiedote
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar on pettynyt pääministeri Petteri Orpon (kok.) hitaaseen ja hampaattomaan reagointiin perussuomalaisten uusimpaan rasismikohuun. – Yhdenvertaisuustiedonanto on pelkkä irvikuva, jos pääministeri Orpo katsoo, että riittää, kun poikkeamiin siitä reagoidaan, vaikka niitä ei voida estää, Razmyar toteaa.
SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen: Purra nosti kädet pystyyn suomalaisten suurimpien huolien edessä14.12.2025 11:27:02 EET | Tiedote
Riikka Purra puhui sunnuntaina perussuomalaisten puoluevaltuustolle. Puheen aluksi Purra uhriutui oman talouspolitiikkansa haaksirikon edessä ja kertoi, että vain lisää samaa epäonnistunutta talouspolitiikkaa on luvassa. Tämän jälkeen Purra kertoi, ettei hallitus tule tekemään isoja muutoksia kuntien ja hyvinvointialueiden rahoitukseen, vaikka näkee niille tarpeen. SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen ihmettelee, että hallitus on nostanut kädet pystyyn ja jättää hyvinvointialueet ja kunnat epävarmuuteen loppukaudeksi, vaikka hallituksella on koko ensi vuosi aikaa esittää korjauksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme