SDP:n kansanedustaja Pia Viitanen: Pienyrittäjien tilannetta on helpotettava
3.11.2024 16:42:51 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Hallitus vaikeuttaa politiikallaan pk-yritysten mahdollisuuksia menestyä ja kasvaa. Orpon johdolla hallitus leikkaa kasvun eväistä, ja talouden sijaan Suomessa kasvavat nyt konkurssit ja työttömyys, toteaa kansanedustaja Pia Viitanen.

Historiallisen suuri alv:n korotus heikentää erityisesti palvelualan yritysten kannattavuutta erityisesti tilanteissa, joissa korotusta ei voi siirtää suoraan hintoihin, Viitanen muistuttaa.
– Tasapainoisempi vaihtoehto olisi ollut nostaa veroa vain Ruotsin tasolle 25 prosenttiin. Nyt meillä on yksi EU-maiden korkeimmista arvonlisäveroista, sanoo Viitanen.
SDP ehdottaa, että yrittäjien tilannetta helpotettaisiin nostamalla ALV-verovelvollisuuden alarajaa.
– Pienyrittäjien tilanteen helpottamiseksi hallituksen pitäisi nostaa pienyrittäjien ALV-velvollisuuden alaraja asiantuntijoiden suosittelemalle 30 tuhannen euron tasolle. Tämä vähentäisi hallinnollista taakkaa pieniltä ja aloittelevilta yrityksiltä. Tällä muutoksella haluamme helpottaa yhä useampien siirtymistä yrittäjiksi, Viitanen esittää.
Lisäksi Pia Viitanen mukaan olisi kriittisen tärkeää perua alempien ALV-kantojen jättikorotukset, jotka nostavat mm. joukkoliikenteen, lääkkeiden, kirjojen, kulttuurin ja liikunta- ja majoituspalveluiden hintaa ja syövät ostovoimaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pia ViitanenKansanedustaja
Puh:050 511 3039Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n eduskuntaryhmän ryhmäpuhe – Valtakunnallinen liikennejärjestelmäsuunnitelma17.3.2026 16:22:28 EET | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän ryhmäpuhe – Valtakunnallinen liikennejärjestelmäsuunnitelma. Edustaja Seppo Eskelinen. Muutoksen puhuttaessa mahdollisia.
SDP:n ryhmäpuhe puolustusvoimien osallistumisesta Naton rauhan ajan yhteisen puolustuksen tehtäviin vuonna 202717.3.2026 14:18:02 EET | Tiedote
SDP:n ryhmäpuhe 17.3. 2026 keskustelussa selonteosta Puolustusvoimien osallistumisesta Naton rauhan ajan yhteisen puolustuksen tehtäviin vuonna 2027. Puhuja Jani Kokko. Muutokset puhuttaessa mahdollisia.
Nuorten mielenterveyden edistämisen pyöreä pöytä: Tarvitsemme pitkäjänteistä parlamentaarista sitoutumista nuorten mielenterveyden edistämiseen16.3.2026 11:25:00 EET | Tiedote
Eduskunnan nuorten mielenterveyden tukiryhmä järjesti 12.3.2026 pyöreän pöydän keskustelun nuorten mielenterveyden edistämisestä. Tilaisuuteen osallistui muun muassa nuorisoministeri Mika Poutala. Mielenterveyden edistämisestä käytiin asiantuntija-alustusten johdattelema keskustelua yksilön, yhteisöjen ja yhteiskunnan tasolla resilienssin vahvistamisen, yhteisöllisen opiskeluhuollon ja nuorten tulevaisuususkon näkökulmista.
SDP:n Räsänen: Kokoomus haluaa taas rahoittaa miljonäärien veroalennukset tavallisten suomalaisten verotusta kiristämällä15.3.2026 11:01:00 EET | Tiedote
Kansanedustaja Joona Räsänen (sd) kritisoi kokoomuksen ehdottamaa perintö- ja lahjaveron poistoa.
SDP:n Aki Lindén: Ministeri Rydmanin puheissa ja hallituksen teoissa ristiriita sote-rahoituksessa14.3.2026 14:57:36 EET | Tiedote
Tuore sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman oli tänään Ykkösaamussa haastateltavana. Ministeri vältti selvästi voimakkaita kannanottoja ja toisti pääosin jo aikaisemmin esitettyjä linjauksia. Hän totesi muun muassa, että julkinen sektori on ensisijainen sosiaali- ja terveyspalveluissa ja yksityinen sektori täydentävä sekä että hyvinvointialueiden rahoituslaki vaatii korjauksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme