Oma Häme on lisännyt omistustaan Provincia Oy:stä
Provincia vastaa hyvinvointialueen talous- ja henkilöstöpalveluista 1. tammikuuta alkaen.

Oma Häme on lisännyt omistustaan Provincia Oy:stä, joka tuottaa ja järjestää kunnille, kuntayhtymille, hyvinvointialueille ja muille julkisomisteisille yhteisöille sekä yrityksille talous- ja henkilöstöhallinnon palveluja. Hyvinvointialue on ostanut Provinciasta osakkeita vajaalla 300 000 eurolla. Kauppakirja osakkeiden ostamisesta allekirjoitettiin Lahden kaupungin kanssa 24. lokakuuta.
Aluehallitus hyväksyi lokakuussa 2023 osakkuussopimuksen Provincian kanssa ja Oma Hämeen prosentin omistusosuuden. Nyt osakekauppojen myötä Oma Hämeen omistusosuus kasvaa yli 10 prosenttiin ja se saa oikeuden ehdottaa jäsentä Provincia Oy:n hallitukseen. Lisäksi kaupalla pyritään vastaamaan hankintalainsäädännön mahdollisiin muutostarpeisiin ja kiristyvään sääntelyyn sidosyksikköasemassa toimivista yhtiöistä.
Oma Häme on aiemmin solminut Provincian kanssa sopimuksen talous- ja henkilöstöhallinnon palveluista. Vuodenvaihteessa hyvinvointialueen kaikki talous- ja henkilöstöpalveluiden järjestelmät vaihtuvat, kun palveluntuottaja vaihtuu Sarastiasta Provinciaan.
Lahden kaupunki on yhä Provincian suurin omistaja. Osakekaupan jälkeen sen omistusosuus on 41,73 prosenttia. Provincialla on Lahden kaupungin lisäksi 13 muuta kunta- tai muuta julkista omistajaa, jotka ovat samalla myös yhtiön asiakkaita.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jussi Savolakonserni- ja tukipalveluiden toimialajohtaja
Puh:040 330 5512jussi.savola@omahame.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
RRP2-hanke päättyy – vaikuttava hyvinvoinnin edistämistyö jatkuu Oma Hämeessä5.12.2025 11:48:31 EET | Uutinen
Hyte-työn tulokset näkyvät niin ammattilaisten arjessa kuin asukkaiden palveluissa.
Ensilinja-projekti on päättymässä – mitä hyötyä se on tuonut sinulle?5.12.2025 08:58:51 EET | Uutinen
Kanta-Hämeen hyvinvointialueella vuonna 2024 käynnistetty Ensilinja-projekti on tuonut merkittäviä parannuksia palveluihin ja asiointiin. Tavoitteena on ollut, että asiakkaat saavat yhteyden helposti ja ratkaisun asiaansa asioinnin aikana – ja tässä olemme Oma Hämeessä onnistuneet melko mukavasti! Missä voit huomata muutoksia? Helppo yhteydenotto Puhelinnumeroja on keskitetty ja vähennetty: 122 aiempaa tärkeää puhelinnumeroa on nyt keskitetty 15 Ensilinja-numeroon. Chat-kanavia on tiivistetty viiteen, ja puhelin- ja chatpalveluiden aukioloaikoja on laajennettu. Oma Hämeen verkkosivut ja mobiilisovellus ohjaavat sinua entistä selkeämmin oikeaan palveluun. Ratkaisu asioinnin aikana 92 % yhteydenotoista ratkeaa heti – joko neuvonnalla, ohjauksella tai ajanvarauksella. Tämä tarkoittaa nopeampaa ja sujuvampaa asiointia sinulle kotoa käsin. Parempi palvelukokemus Asiakkaat ovat olleet erittäin tyytyväisiä puhelin- ja chat-palveluihin. Asiakkaiden antama viimeisin suositteluarvio (NPS) oli 77
Lähihoitaja Riitta Kaleva jatkaa töitä, vaikka mahdollisuus olisi jo eläkkeelle: “Nämä ihmiset ovat minulle liian tärkeitä”4.12.2025 16:03:21 EET | Artikkeli
Riitta Kaleva tekee työtään ikäihmisten parissa sydämellä ja läsnäololla.
Talousarvio 2026: hyvinvointialueen alijäämän kattaminen aikataulussa jatkuu4.12.2025 14:05:28 EET | Tiedote
Oma Häme odottaa lisätietoa lisäajan hakemisesta. Myös lisärahoituksen hausta päätetään myöhemmin.
Oma Häme vahvistaa palveluverkkoaan ostamalla kiinteistöjä4.12.2025 09:20:06 EET | Tiedote
Hyvinvointialue on valmistelut useita kiinteistökauppoja alueen kuntien kanssa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme