Oma Häme

Oma Häme on lisännyt omistustaan Provincia Oy:stä

4.11.2024 14:36:52 EET | Oma Häme | Tiedote

Jaa

Provincia vastaa hyvinvointialueen talous- ja henkilöstöpalveluista 1. tammikuuta alkaen.

Oma Häme on lisännyt omistustaan Provincia Oy:stä, joka tuottaa ja järjestää kunnille, kuntayhtymille, hyvinvointialueille ja muille julkisomisteisille yhteisöille sekä yrityksille talous- ja henkilöstöhallinnon palveluja. Hyvinvointialue on ostanut Provinciasta osakkeita vajaalla 300 000 eurolla. Kauppakirja osakkeiden ostamisesta allekirjoitettiin Lahden kaupungin kanssa 24. lokakuuta. 

Aluehallitus hyväksyi lokakuussa 2023 osakkuussopimuksen Provincian kanssa ja Oma Hämeen prosentin omistusosuuden. Nyt osakekauppojen myötä Oma Hämeen omistusosuus kasvaa yli 10 prosenttiin ja se saa oikeuden ehdottaa jäsentä Provincia Oy:n hallitukseen. Lisäksi kaupalla pyritään vastaamaan hankintalainsäädännön mahdollisiin muutostarpeisiin ja kiristyvään sääntelyyn sidosyksikköasemassa toimivista yhtiöistä. 

Oma Häme on aiemmin solminut Provincian kanssa sopimuksen talous- ja henkilöstöhallinnon palveluista. Vuodenvaihteessa hyvinvointialueen kaikki talous- ja henkilöstöpalveluiden järjestelmät vaihtuvat, kun palveluntuottaja vaihtuu Sarastiasta Provinciaan.

Lahden kaupunki on yhä Provincian suurin omistaja. Osakekaupan jälkeen sen omistusosuus on 41,73 prosenttia. Provincialla on Lahden kaupungin lisäksi 13 muuta kunta- tai muuta julkista omistajaa, jotka ovat samalla myös yhtiön asiakkaita.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Oma Häme

Nuorisovaltuusto valitsi uusia jäseniä – nuorten kiinnostus vaikuttamiseen on kasvussa28.5.2026 15:03:17 EEST | Tiedote

Kanta-Hämeen hyvinvointialueen nuorisovaltuustoon on valittu neljä uutta jäsentä vapaille paikoille kaudelle 2026–2029. Valituiksi tulivat Benjamin Mpale, Maisa Into, Veera Hirn ja Aada Roine. Jokaiselle valittiin myös henkilökohtainen varajäsen. Varajäseniksi valittiin Valo Kiemunki, Joona Kallio, Aatos Kauppinen ja Aino Koskinen. Tällä hetkellä nuorisovaltuustossa toimii 22 kuntien nimeämää jäsentä – kaksi nuorta jokaisesta Kanta-Hämeen kunnasta. Nyt käyttöön otettujen vapaiden paikkojen tavoitteena on vahvistaa nuorten osallistumismahdollisuuksia entisestään. Hakijoita vapaille paikoille oli tällä kertaa yli kolminkertainen määrä aiempaan kauteen verrattuna. Kasvanut kiinnostus kertoo nuorten vahvasta halusta osallistua ja vaikuttaa alueensa asioihin. – Nuorten osallistuminen ei ole itsestäänselvyys – siksi kasvava kiinnostus on erityisen hieno signaali, nuorisovaltuuston puheenjohtaja Alpert Aro sanoo. Valinnat tehtiin kokonaisharkinnan perusteella. Arvioinnissa painotettiin erityi

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye