Oma Häme on lisännyt omistustaan Provincia Oy:stä
Provincia vastaa hyvinvointialueen talous- ja henkilöstöpalveluista 1. tammikuuta alkaen.

Oma Häme on lisännyt omistustaan Provincia Oy:stä, joka tuottaa ja järjestää kunnille, kuntayhtymille, hyvinvointialueille ja muille julkisomisteisille yhteisöille sekä yrityksille talous- ja henkilöstöhallinnon palveluja. Hyvinvointialue on ostanut Provinciasta osakkeita vajaalla 300 000 eurolla. Kauppakirja osakkeiden ostamisesta allekirjoitettiin Lahden kaupungin kanssa 24. lokakuuta.
Aluehallitus hyväksyi lokakuussa 2023 osakkuussopimuksen Provincian kanssa ja Oma Hämeen prosentin omistusosuuden. Nyt osakekauppojen myötä Oma Hämeen omistusosuus kasvaa yli 10 prosenttiin ja se saa oikeuden ehdottaa jäsentä Provincia Oy:n hallitukseen. Lisäksi kaupalla pyritään vastaamaan hankintalainsäädännön mahdollisiin muutostarpeisiin ja kiristyvään sääntelyyn sidosyksikköasemassa toimivista yhtiöistä.
Oma Häme on aiemmin solminut Provincian kanssa sopimuksen talous- ja henkilöstöhallinnon palveluista. Vuodenvaihteessa hyvinvointialueen kaikki talous- ja henkilöstöpalveluiden järjestelmät vaihtuvat, kun palveluntuottaja vaihtuu Sarastiasta Provinciaan.
Lahden kaupunki on yhä Provincian suurin omistaja. Osakekaupan jälkeen sen omistusosuus on 41,73 prosenttia. Provincialla on Lahden kaupungin lisäksi 13 muuta kunta- tai muuta julkista omistajaa, jotka ovat samalla myös yhtiön asiakkaita.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jussi Savolakonserni- ja tukipalveluiden toimialajohtaja
Puh:040 330 5512jussi.savola@omahame.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Ypäjän pitkäaikainen terveyskeskuslääkäri jää eläkkeelle – vastaanottotoiminta jatkuu8.4.2025 11:21:42 EEST | Uutinen
Terveysaseman toiminta jatkuu tämän jälkeen maanantaisin sairaanhoitajan vastaanotolla. Sairaanhoitajalla on käytössään lääkärin puhelinkonsultaatio, mikä varmistaa lääketieteellisen tuen. Työparina toimii lähihoitaja asiakaspalvelupisteessä. Lisäksi aikuisneuvolan terveydenhoitaja työskentelee Ypäjällä 1–2 maanantaina kuukaudessa.
Hoidonsaanti Kanta-Hämeessä parantunut merkittävästi4.4.2025 09:20:28 EEST | Tiedote
Kanta-Hämeen hyvinvointialue on onnistunut merkittävästi lyhentämään erikoissairaanhoidon hoitojonoja, mikä on johtanut parantuneeseen saatavuuteen. Yli kuusi kuukautta odottaneiden potilaiden määrä on puolittunut, kaihileikkausjonot ovat supistuneet viidennekseen ja kuulolaitesovitusten odotusajat ovat selvästi parantuneet. Työ jatkuu potilaslähtöisten ja sujuvien hoitoketjujen kehittämiseksi.
KHO antoi ratkaisunsa hyvinvointialueen työntekijän vaalikelpoisuudesta3.4.2025 16:27:38 EEST | Tiedote
Ennakkopäätöksen mukaan Erja Hirviniemi (vas.) voi toimia aluehallituksen varajäsenenä.
Oma Hämeen lautakunnat ovat päättäneet vuoden 2025 järjestöavustuksista2.4.2025 14:57:37 EEST | Tiedote
Sopimukset on tarkoitus solmia ja avustukset maksaa huhtikuun aikana.
Sijaishuollon kilpailutus käynnistyy markkinavuoropuhelulla2.4.2025 11:48:44 EEST | Tiedote
Oma Häme on mukana kolmen hyvinvointialueen yhteisessä hankinnassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme