Gofore auttaa Etelä-Savon hyvinvointialue Eloisaa rakentamaan tiedolla ohjautuvia tiimejä
5.11.2024 09:45:00 EET | Gofore Oyj | Tiedote
Etelä-Savon hyvinvointialue Eloisa rakentaa tiedolla ohjautuvia tiimejä, joissa työntekijät vastaavat yhdessä tiiminsä toiminnasta. Tiimit toimivat arjessa tietoon perustuen itseohjautuvasti, tekevät itsenäisiä päätöksiä ja vastaavat oman työnsä tuloksista yhdessä valmentavan johtamisen tuella. Digitaalisen muutoksen konsulttiyhtiö Gofore auttaa Eloisaa toteuttamaan tiedolla ohjautuvan tiimin toimintamallin, jota toteutetaan EU-rahoitteisessa Kestävän kasvun Eloisa -hankkeessa.
Tiedolla ohjautuvien tiimien kehittämistä tehdään kolmessa Eloisan yksikössä. Työ on käynnistetty Mikkelin mielenterveys- ja riippuvuuspalvelujen sosiaalityössä, joka toimii edelläkävijänä toimintamallin rakentamisessa. Valmennuksen aikana saatuja kokemuksia ja malleja testataan ja skaalataan jo hankkeen aikana myös Ristiinan ikääntyneiden asumispalveluissa sekä mahdollisesti muissa tiimeissä. Tiedolla ohjautuvuutta on tarkoitus kehittää Eloisassa edelleen hyödyntäen pilotoinnista saatuja kokemuksia ja oppeja.
Eloisan hankejohtaja Mari Teittisen mukaan tiimien vastuuttaminen yhteiseen tekemiseen ja toimintansa kehittämiseen tuo mielekkyyttä työlle ja uudistaa perustyön tekemistä.
”Työntekijät tietävät itse parhaiten, millaisia muutoksia työhön tai tiimin toimintaan olisi hyvä tuoda, jotta palvelut olisivat mahdollisimman sujuvia ja työn tekeminen mielekästä. Tiedolla ohjautuvissa tiimeissä jokainen voi vaikuttaa oman työnsä kehittämiseen, eikä sitä vastuuteta ainoastaan esihenkilölle tai ylemmille johtoportaille”, Mari Teittinen sanoo.
Goforen konsultointiliiketoiminnan johtaja Elja Kirjavainen näkee, että tiedolla ohjautuvat tiimit ovat tärkeä ja uudenlainen mahdollisuus toiminnan kehittämiseen ja vaikuttavuuden lisäämiseen hyvinvointialueilla.
”Tiedolla ohjautuminen sosiaali- ja terveydenhuollon arjessa parantaa työntekijäkokemusta, joka välittyy edelleen asiakkaiden palveluun ja kohtaamiseen. Se mahdollistaa itsenäisen ja nopean päätöksenteon, vie organisaatiokulttuuria kohti itseohjautuvuutta sekä lisää toiminnan tehokkuutta”, Elja Kirjavainen kertoo.
Pilotointi jatkuu keväälle 2025 saakka, jonka aikana kehitystyön etenemistä ja onnistumista sekä muutosten vaikutusta mitataan Celkee Insight -työkalun avulla.
Lisätietoja:
Mari Teittinen, hankejohtaja, Etelä-Savon hyvinvointialue
p. 044 417 3981 mari.teittinen@etelasavonha.fi
Elja Kirjavainen, konsultointiliiketoiminnan johtaja, Gofore Oyj
p. 040 048 7657 elja.kirjavainen@gofore.com
Avainsanat
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Gofore on kansainvälinen digitaalisen muutoksen konsulttiyhtiö. Meillä on yli 1 400 asiantuntijaa kaikkiaan 19 toimipisteessä Suomessa, Saksassa, Itävallassa, Virossa ja Espanjassa. Teknologian ja liiketoiminnan asiantuntijamme rakentavat yhdenvertaista digitaalista yhteiskuntaa ja kestäviä älykkään teollisuuden ratkaisuja. Monimuotoista osaajajoukkoamme yhdistää pioneerihenkisyys sekä halu luoda inhimillisempää, vastuullisempaa ja eettisempää digimaailmaa. Toimintaamme ohjaavat vahvat arvomme: olemme jokaiselle hyvä työpaikka, ja elämme asiakkaidemme onnistumisista. Liikevaihtomme vuonna 2023 oli 189,2 miljoonaa euroa. Gofore Oyj:n osake on listattu Nasdaq Helsinki Oy:ssä. Visiomme on olla merkittävin eurooppalainen digitaalisen muutoksen asiantuntijayritys. Tutustu meihin paremmin osoitteessa www.gofore.com
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gofore Oyj
Vaasassa toimiva teollisen digitalisaation asiantuntija Huld yhdistyi Goforeen1.4.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Digitaalisen murroksen asiantuntijayhtiö Gofore ilmestyy kevään aikana Vaasan katukuvaan, kun Goforen viime syyskuussa ostama Huld sulautuu Goforeen. Huldin ja Goforen organisaatiot yhdistettiin jo 1.2.2026, ja 1.4.2026 alkaen ne toimivat yhtenäisenä Gofore-brändinä. Huldin kaikkien toimipisteiden brändi vaihtuu Goforeksi vähitellen kevään aikana.
Huld, experten på industriell digitalisering i Vasa, går samman med Gofore1.4.2026 13:00:00 EEST | Pressmeddelande
Under våren börjar Gofore synas i gatubilden i Vasa när Huld, som förvärvades av Gofore i september, integreras i Gofore. Organisationerna slogs samman redan den 1 februari 2026, och från och med den 1 april 2026 verkar verksamheten under ett enhetligt Gofore-varumärke. Varumärket vid Hulds samtliga verksamhetsställen uppdateras successivt under våren.
Gofore DACH solmi merkittävän agile-sopimuksen Saksan liittovaltion hallituksen IT-keskus ITZBundin kanssa4.3.2026 09:00:04 EET | Tiedote
Gofore DACH on voittanut puitesopimushankinnan Saksan liittovaltion hallituksen IT-keskuksen, ITZBundin, kanssa. Sopimuskausi on neljä vuotta, ja kilpailutetun työpäivien määrän perusteella sen arvo voi Goforen arvion mukaan olla useita miljoonia, jopa viisi miljoonaa euroa vuodessa. Asiakkaalla ei ole osto- tai tilausmäärävelvoitteita. Hankinnan valitusaika on päättynyt.
Gofore DACH lands major agile deal with ITZBund, Information Technology Center of the Federal Government in Germany4.3.2026 09:00:04 EET | Press release
Gofore DACH has won a framework agreement tender with the Information Technology Center of the Federal Government, called the ITZBund. The agreement term is four years and based on the tendered working day amounts, its value based on Gofore’s estimate may be several million, up to five million euros per annum. The customer has no purchase volume obligations. The appeal period for this procurement has ended.
"Teknologiakokeilujen aika on ohi, nyt aletaan töihin" – Goforen uusi tytäryhtiö Valimo Studios keskittyy tekoälyn tuotannollistamiseen18.2.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Gofore-konserniin kuuluva uusi yhtiö keskittyy uudistamaan ja automatisoimaan kokonaisia liiketoiminnan osia tai prosesseja, kuten myynti-, asiakaspalvelu- ja tilaus-toimitusprosessit. Tavoitteena on luoda uutta arvoa – ei vain leikata kustannuksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


