Stora förändringar i FPA:s tjänster för arbetsgivare
7.11.2024 11:07:18 EET | Kela/FPA | Pressmeddelande
E-tjänsten för arbetsgivare förnyas 2.12.2024. FPA:s experter informerar om hur man använder den nya e-tjänsten på ett webbseminarium i november. En annan kommande förändring gäller de arbetsgivare som ansöker om dagpenning med eSARA-filer. Användningen av dessa filer upphör på hösten 2025. Det lönar sig att redan nu se till att löneprogrammet har de egenskaper som ändringen förutsätter, så att arbetsgivaren i fortsättningen kan ansöka om förmåner i inkomstregistret.
E-tjänsten för arbetsgivare förnyas 2.12.2024 och tjänstens namn ändras till Dagpennings- och ersättningstjänsten för arbetsgivare. Den förnyade tjänsten är tydligare och mer vägledande, vilket gör det lättare att göra anmälningar och ansöka om dagpenning och ersättningar i samband med familjeledigheter. Man kan också ansöka om flera förmåner samtidigt.
Det blir också möjligt att skicka bilagor till Dagpennings- och ersättningstjänsten för arbetsgivare. Möjligheten att skicka bilagor kommer i utvecklings andra fas, senast på våren.
Dagpennings- och ersättningstjänsten för arbetsgivare har utvecklats i samarbete med användarna. Utvecklingen av tjänsten fortsätter nästa år.
På ett webbseminarium i november berättar FPA:s experter hur man ansöker om dagpenning, rehabiliteringspenning och ersättningar i samband med familjeledigheter i den förnyade tjänsten. Webbseminariet äger rum tisdag 19.11 klockan 9.30–11.00. Anmäl dig till webbseminariet!
Gör löneprogrammet redo för ansökan i inkomstregistret
För arbetsgivare som ansöker om FPA-förmåner med eSARA-filer lönar det sig att redan nu förbereda sig på att ansöka om dem i inkomstregistret. Användningen av eSARA-filer som skickas via Ilmoitin.fi kommer att upphöra 30.9.2025 på grund av föråldrad teknik.
Det är värt att diskutera med leverantören av löneprogrammet om eventuella ändringar som behöver göras i lönesystemet. Att ansöka i inkomstregistret är enkelt, men det kräver ett löneprogram från vilket man också kan skicka uppgifter om arbetstagarens frånvaroperioder.
FPA:s experter har utvecklat ansökan om förmåner i inkomstregistret tillsammans med Skatteförvaltningens inkomstregisterenhet. FPA har sammanställt anvisningar om hur man övergår till att ansöka om förmåner i inkomstregistret.
Man kan redan i dag ansöka om sjukdagpenning, föräldradagpenningar, rehabiliteringspenning och familjeledighetsersättning i inkomstregistret. Från ingången av 2025 är det också möjligt att ansöka om partiell sjukdagpenning och ersättning för semesterkostnader i inkomstregistret. Ansökningar om dessa kan lämnas in via inkomstregistret från och med 1.1.2025. Ansökningar som skickas före detta datum förmedlas inte till FPA.
Nyckelord
Kontakter
Anne IlvonenutvecklingschefFPA
Tel:050 5518098FPA:s kommunikationsenhetVi tar emot samtal från medierna på numret vardagar kl. 9–15. På det här numret förmedlar vi intervjuförfrågningar till våra sakkunniga. Du kan också kontakta oss per e-post.
Tel:020 634 7745viestinta@kela.fiFPA har i uppgift att sköta grundtryggheten i livets olika skeden för alla dem som omfattas av den finländska sociala tryggheten.

Andra språk
Följ Kela/FPA
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kela/FPA
FPA:s kundgemenskap bidrog 2025 till att stärka kundernas röst inom utvecklingen av FPA:s tjänster29.1.2026 09:45:00 EET | Pressmeddelande
FPA:s kundgemenskap växte under 2025 och gav en inblick i kundernas vardag, serviceupplevelser och utvecklingsönskemål. Detta är till hjälp då FPA utvecklar sina tjänster i en alltmer kundorienterad riktning. Kundgemenskapen växte till nästan 2 100 medlemmar och verksamheten fortsätter 2026. Nya medlemmar är välkomna att komma med och påverka.
Kelan asiakasyhteisön vuosi 2025 vahvisti asiakkaiden ääntä palvelujen kehittämisessä29.1.2026 09:45:00 EET | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Pressrelease in English (kela.fi). Kelan asiakasyhteisö kasvoi vuoden 2025 aikana ja tarjosi näkymän asiakkaiden arkeen, palvelukokemuksiin ja kehitystoiveisiin, joiden avulla Kela kehittää palveluitaan entistä asiakaslähtöisemmiksi. Yhteisö kasvoi lähes 2 100 jäseneen, ja toiminta jatkuu vuonna 2026. Uudet jäsenet ovat tervetulleita mukaan vaikuttamaan.
Customer Community helped Kela gain better understanding of customer needs in 202529.1.2026 09:45:00 EET | Press release
Kela’s Customer Community grew to almost 2,100 members in 2025, offering a glimpse into the daily lives, service experiences and development needs of Kela’s customers. Kela will use this valuable information to improve its customer focus. Kela’s Customer Community is looking forward to another great year in 2026. New members are always welcome to join the community for a chance to make a difference.
Bruket av allmänläkartjänster bland personer i pensionsåldern nästan fördubblades i början av valfrihetsförsöket29.1.2026 06:00:00 EET | Pressmeddelande
Bruket av privata allmänläkartjänster ökade under de första månaderna av valfrihetsförsöket avsevärt bland personer som fyllt 65 år. Användningen av tjänster utanför försöket minskade mer måttligt än väntat.
Eläkeikäisten yleislääkäripalvelujen käyttö lähes kaksinkertaistui valinnanvapauskokeilun alussa29.1.2026 06:00:00 EET | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Yksityisten yleislääkäripalveluiden käyttö kasvoi 65 vuotta täyttäneillä huomattavasti valinnanvapauskokeilun ensimmäisten kuukausien aikana. Yleislääkäripalveluiden käyttö kokeilun ulkopuolella väheni odotettua maltillisemmin.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum