Kansainvälisten opiskelijoiden työllistymisessä yhä haasteita – Oulun yliopistossa on löydetty ratkaisuja: ”Työelämätaidot osaksi opetusta ja tiivis yhteistyö yrityksiin”
20.11.2024 11:18:22 EET | Oulun yliopisto | Tiedote
Oulun yliopiston koulutusvararehtori Mirja Illikainen kertoo, että opiskelijoiden työllistymisen eteen on tehty määrätietoisesti töitä muun muassa opiskelijoiden työelämävalmiuksia parantamalla.

Oulun yliopistosta valmistuvat kansainväliset opiskelijat työllistyvät tietyillä aloilla paremmin kuin vastaavat opiskelijat muualla Suomessa. Asia käy ilmi muun muassa opetus- ja kulttuuriministeriön julkaisemista tilastoista. (Linkki liitteenä). OKM:n tilastoa käytetään muun muassa yliopistojen tulosindikaattoripohjaisen rahoituksen perustana.
Oulun yliopiston koulutusvararehtori Mirja Illikainen kertoo, että opiskelijoiden työllistymisen parantamisen eteen on tehty määrätietoisesti töitä pitkään ja työtä on edelleen jatkettava.
”Kansainvälisten opiskelijoiden työllistymisessä on edelleen paljon tehtävää. He työllistyvät yhä huonommin kuin suomalaiset opiskelijat. Positiivista on, että meillä kehitys on ollut hyvää, mikä kertoo siitä, että olemme tehneet oikeita ja tarpeellisia toimia,” Illikainen sanoo.
”Verraten hyvä tilanne on Oulussa seurausta osittain siitä, että erityisesti alueen ICT-alan yritykset ovat valmiita palkkaamaan ulkomaalaisia osaajia.”
Lisäksi Oulun yliopistossa on tehty systemaattisesti työtä koulutuksen kehittämiseksi vastaamaan työelämän muuttuneita tarpeita kehittämällä työelämävalmiuksia.
”Haluamme varmistaa, että jokainen tutkinto-ohjelmamme antaa työelämässä tarvittavia, ajankohtaisia taitoja,” Illikainen sanoo.
Oulun yliopisto on muun muassa päivittänyt työelämässä tarvittavia, niin sanottuja geneerisiä taitoja osaksi opetusta. Geneerisiä taitoja ovat esimerkiksi: analyyttinen, kriittinen ja luova ajattelu, hyvinvointi ja itsensä kehittäminen, viestintä ja vuorovaikutus, kestävyys, vastuullisuus ja eettisyys, kansainvälisyys ja monikulttuurisuus, monitieteisyys ja tieteidenvälisyys.
Yhteistyötä työelämään
Oulun yliopisto tekee tiivistä ja hyvää yhteistyötä työelämän toimijoiden kanssa. Illikaisen mukaan yhteistyö osaltaan auttaa työllistymistä.
”Pyrimme vahvistamaan yhteistyötä, jotta meiltä valmistuneet opiskelijat työllistyisivät yhä paremmin koulutustaan vastaaviin tehtäviin. Samalla opiskelijat tuovat esimerkiksi yrityksiin ajankohtaista osaamista, jota työelämä kaipaa.”
Konkreettisena esimerkkinä onnistuneesta työelämäyhteistyötä Illikainen mainitsee biologian tutkinto-ohjelman uudistamisen yhteistyössä työelämän edustajien kanssa. Tutkinto-ohjelman sisältä nimettiin erityinen työryhmä yhteistyötä edistämään.
”Tutkinto-ohjelmassa on tehty systemaattista kehittämistä jo useiden vuosien ajan. Se näkyy esimerkiksi erinomaisissa Kandipalautteen laatupisteissä”, Illikainen iloitsee.
Lisätietoja:
Mirja Illikainen
Vararehtori, koulutus
Oulun yliopisto
mirja.illikainen@oulu.fi
puh. +358405885904
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Leena HirvonenViestinnän johtava asiantuntijaOulun yliopisto
Strateginen ja organisaatioviestintä, media- ja yhteiskuntasuhteet
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 17 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Laajennettu todellisuus mullistaa opiskelua terveysalalla – virtuaalitilanteet vähentävät stressiä ja parantavat oppimista2.3.2026 05:55:00 EET | Tiedote
Oulun yliopistossa ja Lapin ammattikorkeakoulussa kehitetty ihmislähtöinen XR-teknologia tarjoaa uuden ratkaisun terveysalan koulutuksen haasteisiin. Virtuaaliset kliiniset tilanteet voivat vähentää opiskelijoiden kuormitusta ja vahvistaa valmiuksia toimia tehokkaasti moniammatillisissa tiimeissä, kertoo tuore tutkimus.
Tutkimus: liikennemelu yhteydessä korkeampiin veren kolesteroli- ja rasva‑arvoihin25.2.2026 05:45:00 EET | Tiedote
Vilkkaiden teiden läheisyydessä asuminen saattaa häiritä muutakin kuin unta, sillä se voi vaikuttaa myös elimistön rasva-aineenvaihduntaan.
Suomen puolustus- ja turvallisuusalan verkostossa oululaisella teknologiaosaamisella merkittävä rooli23.2.2026 07:07:00 EET | Tiedote
DEFINE on Riihimäen kaupungin kehittämä puolustus- ja turvallisuusalan verkosto ja toimintamalli, joka kokoaa yhteen alan osaajat, yritykset ja testausympäristöt Suomessa. Nyt verkosto on laajentunut valtakunnalliseksi viiteen kaupunkiin ja kahteen ammattikorkeakouluun Suomen itsenäisyyden juhlarahaston Sitran rahoituksen avulla. Myös Oulu on mukana.
Kaupungeissa hulevesitulvat yleistyvät – kuilua ohjeiden ja kaavoituksen välillä23.2.2026 06:07:00 EET | Tiedote
Kaupunkitulvien riski kasvaa, kun ilmaston ääri-ilmiöt lisääntyvät ja yhä tiiviimpi rakentaminen vähentää viheralueita ja vettä läpäisemättömiä pintoja.
Psykoosilääkkeiden off label -käyttö yleistä ikääntyneillä23.2.2026 04:45:00 EET | Tiedote
Psykoosilääkkeiden käyttö muuhun kuin virallisesti hyväksyttyyn käyttötarkoitukseen on yleistä ikääntyneiden keskuudessa. Asia käy ilmi Oulun ja Itä-Suomen yliopistojen laajasta rekisteritutkimuksesta, jossa tarkasteltiin psykoosilääkkeiden niin sanottua off label -käyttöä kotona asuvilla iäkkäillä henkilöillä. Off label -käytössä lääkäri määrää lääkkeen muuhun kuin sen virallisesti hyväksyttyyn käyttöaiheeseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme