Satakunnan Lidlejä on uudistettu: pikakassat helpottamaan asiointia
20.11.2024 11:17:17 EET | Lidl Suomi | Tiedote
Harjavallan, Kokemäen ja Kankaanpään Lidleihin on hiljattain asennettu pikakassat. Asiakkaiden toivomat pikakassat mahdollistavat entistäkin sujuvamman ja nopeamman kaupassakäynnin. Kassat asennettiin ketterästi yhden yön aikana niin, että myymälöitä ei jouduttu sulkemaan. Nyt kaikissa Satakunnan alueen kahdeksassa Lidl-myymälässä voi näppärästi asioida myös pikakassan kautta.

Uudistuksen kokeneista myymälöistä löytyy nykyisin neljä pikakassaa perinteisten kassojen rinnalla.
− Olemme asentaneet tänä vuonna pikakassoja vauhdilla myymälöihimme ympäri Suomen, sillä asiakkaamme ovat kovasti niitä toivoneet. Lähes kaikista myymälöistämme pikakassat jo löytyvätkin, ja ne on otettu myös täällä Satakunnassa ilolla vastaan. Pikakassa on nopea vaihtoehto erityisesti silloin, kun on pienemmät ostokset. Kuitenkin myös isommat viikko-ostokset saa hyvin hoidettua myös pikakassan kautta, kertoo myyntipäällikkö Mikko Laanniemi.
Lidlin pikakassat on suunniteltu tarjoamaan mahdollisimman sujuva asiointi. Pikakassa-alue on mukavan väljä ja ostoksille on varattu hyvin tilaa. Pikakassoilla voi maksaa myös punalaputetut tuotteet sekä lunastaa pullonpalautuskuitit. Hedelmät ja vihannekset on helppo punnita − tuotteet voi valita selkeästä näytöstä kuvallisesta luettelosta tai nimen mukaan aakkosista. Paistopistetuotteet on jaettu suolaisiin ja makeisiin, ja luetteloitu myös aakkosittain. Myös Lidl Plus -kortin skannaaminen onnistuu helposti. Ikärajavalvottuja tuotteita pikakassoilta ei voi ostaa. Täysin alkoholittomia juomia, kuten täysin alkoholittomia oluita, pikakassoilta kuitenkin voi ostaa.
− Olemme saaneet pikakassoistamme asiakkailtamme positiivista palautetta. Kassajärjestelmä koetaan helppokäyttöiseksi. Monet ovat tottuneet käyttämään pikakassoja, ja kannustan kaikkia muitakin testaamaan ja skannailemaan ostoksia! Jos pikakassojen käyttö jännittää, niin rohkeasti vain pyytämään apua henkilökunnaltamme. He ovat tukena ja ohjeistavat mielellään pikakassoihin tutustumisessa, Laanniemi kertoo.
Pikakassat eivät vähennä työntekijöiden tarvetta myymälöissä ja Lidl tarjoaa jatkossakin asiakkaille mahdollisuuden henkilökohtaiseen palveluun. Henkilökunnalla on keskeinen rooli asiakaspalvelun ja sujuvan myymäläarjen mahdollistamisessa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lidlin viestintä
Puh:(09) 23456 400media@lidl.fiKuvat

Tietoa julkaisijasta
Lidl on yksi Euroopan suurimmista päivittäistavaraketjuista. Suomessa 20 vuotta toimineessa ketjussa työskentelee noin 5600 henkilöä. Yli 200 myymälän verkosto ulottuu Hangosta Sodankylään ja tavarantoimitukset myymälöihin hoidetaan Janakkalassa, Laukaassa ja Järvenpäässä sijaitsevista jakelukeskuksista. Lisätietoa tuotteista ja ajankohtaisista tarjouksista löytyy Lidl Plus -etusovelluksesta tai osoitteessa lidl.fi. Lisätietoja yrityksestä osoitteessa corporate.lidl.fi. Lidlin tiedotteet voi tilata suoraan sähköpostiin täältä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lidl Suomi
Takaisinveto: Kananuudeliateria saattaa sisältää sinappia13.5.2026 15:09:48 EEST | Tiedote
Lidl vetää myynnistä Kartanon Kananuudelit täysjyvävalmisaterioita. Takaisinveto tehdään, koska aterian nuudelit saattavat sisältää sinappia, mutta kyseistä allergeenia ei mainita tuotteen ainesosaluettelossa. Tuote voi näin ollen olla vaarallinen niille, jotka ovat allergisia sinapille. Muille tuote on turvallinen käyttää.
Lidl maksaa viidenneksen koko Suomen Reilun kaupan lisistä – banaani merkittävin tuote13.5.2026 09:55:39 EEST | Tiedote
Lidl maksoi vuonna 2025 yli viidesosan kaikista Suomessa kertyneistä Reilun kaupan lisistä, eli lähes 400 000 euroa. Kokoaan suurempana Reilun kaupan tukijana Lidl tarjoaa myös Suomen kattavimman Reilun kaupan banaanivalikoiman: kaikissa myymälöissä on tarjolla Reilun kaupan banaaneita tavallisena ja luomuna.
Tässä tulee Suomen pisin grilli – Lidl ja Henri Alén järjestävät historiallisen tapahtuman11.5.2026 08:10:00 EEST | Tiedote
Tänä kesänä tehdään historiaa, kun Lidl ja Henri Alén rakennuttavat Suomen pisimmän grillin Turun Aurajoen rantaan. Lidl järjestää ainutlaatuisen grillaustapahtuman lauantaina 6. kesäkuuta: asiakkaat pääsevät grillaamaan 45 metriä pitkässä grillissä Lidlin piikkiin. Henri Alén on paikan päällä ohjaamassa grillausta ja antamassa parhaat vinkkinsä.
Lidl Plus ylitti 2 miljoonan rekisteröityneen rajan – asiakkaat säästivät huimat 80 miljoonaa euroa vuodessa7.5.2026 09:11:02 EEST | Tiedote
Lidlin vuonna 2020 lanseeraama etuohjelma Lidl Plus on saavuttanut historiallisen rajapyykin: sovellukseen rekisteröityneitä on nyt Suomessa jo yli kaksi miljoonaa. Viime vuonna suomalaiset säästivät etuohjelman tarjouksilla ja bonuksilla peräti 80 miljoonaa euroa.
Lidl avaa myymälän Kurikan uuteen liikekiinteistöön kolmostien varrelle6.5.2026 10:30:00 EEST | Tiedote
Myymälän avajaisia on tarkoitus viettää vuodenvaihteessa. Myymälä työllistää noin 20 työntekijää.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme