Mila Teräkselle Topelius- ja Johanna Lumpeelle Arvid Lydecken -ehdokkuus!
24.11.2024 14:10:00 EET | Kustannusosakeyhtiö Otava | Tiedote
Johanna Lumpeen ehdokaskirja Matka ikimetsän sydämeen on kunnianosoitus suomalaiselle ikimetsälle, Mila Teräksen Iso hyppy puolestaan vahvasti ajassa kiinni oleva nuortenromaani rohkeudesta hypätä tuntemattomaan.

Mila Teräksen Iso hyppy -nuortenromaani on valittu Topelius-ehdokkaaksi ja Johanna Lumpeen Matka ikimetsän sydämeen -kuvakirja Arvid Lydecken -ehdokkaaksi.
Topelius-palkinto myönnetään korkeatasoiselle nuortenkirjalle ja Arvid Lydecken -palkinto korkeatasoiselle lastenkirjalle. Palkinnot myöntää Suomen lasten- ja nuortenkirjailijat ry. Palkintoraati on valinnut kumpaankin palkintoon ehdokkaaksi viisi kirjaa, ja raadin jäseninä toimivat kirjastonjohtaja Henna Kaukoniemi, erityisopettaja Helena Siitonen ja kirjailija Petteri Paksuniemi.
Raadin perustelut ehdokkuuksille:
Matka ikimetsän sydämeen: Kettu haluaa lähteä mustikkametsään, mutta mustikat ovat poissa. Osa metsästä on poissa. Mitä hänen metsälleen on tapahtunut? Yhdessä yökkösen kanssa kettu lähtee selvittämään, mistä on kyse. Matka ikimetsän sydämeen on kaunis kertomus luonnon monimuotoisuudesta, kiertokulusta ja korvaamattomuudesta. Se muistuttaa, että pienikin on tärkeää ja luonnossa kaikki vaikuttaa kaikkeen.
Tarinan lopussa kettu ja yökkönen huomaavat metsän kasvavan uudelleen, ei samanlaisena mutta jonkinlaisena. Kettu ymmärtää, ettei metsä ole minun vaan meidän, kaikkien yhteinen.
Iso hyppy: 17-vuotias Routa valmistautuu lukion vanhojentansseihin ja huolehtii samalla pikkusiskostaan. Kotona ei ole rahaa eikä aina ruokaakaan, joten sisarusten on oltava kekseliäitä selviytyäkseen isän seuraavaan rahapäivään. Tanssikurssin opettaja Otso houkuttelee Roudan tanssitunnille, mikä tuo ison muutoksen tämän elämään. Tanssi auttaa pakenemaan raskaita ajatuksia, sen voima vapauttaa.
Iso hyppy on raastava, armottoman realistinen kuvaus lapsiperheköyhyydestä ja siitä, kuinka liian nuorena joutuu ottamaan liian ison vastuun. Toiveikkuutta tuovat unelmat ja se, että kaverit eivät hylkää. Routa otetaan mukaan, vaikka tiedetään ettei hänellä ole rahaa. Pienistä asioista voi syntyä toiselle suuri ilo, ja Roudan onneksi erilaisia auttajia löytyy niin tutuista kuin tuntemattomista. Kirja tarjoaa samaistumispintaa sekä nuorille että aikuisille.
Suomen Lasten- ja nuortenkirjailijat ry rahoittaa palkinnot Kopioston keräämillä tekijänoikeuskorvauksilla. Palkintojen arvo on vuosiluvun mukaisesti 2025 euroa, ja ne jaetaan tammikuussa 2025.
Johanna Lumme on kuvataiteilija, kuvittaja ja lastenkirjailija. Visuaalisesti Lumme työskentelee piirtäen ja maalaten paperille ja kankaalle. Kuvakirjoissa hän käsittelee ympäristöaiheita ja kasvutarinoita.
Mila Teräs on kirjoittanut lasten- ja nuortenkirjoja, aikuisten romaaneja sekä oppikirjoja. Teräs on palkittu Kaarina Helakisa -palkinnolla 2023 ja hänen kirjansa ovat olleet mm. Finlandia Junior- ja Topelius-palkintoehdokkaina.
Haastattelu- ja arvostelukappalepyynnöt: anni.gullichsen@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anni GullichsenMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Lasten- ja nuortenkirjat,
Otavan Kirjasto, sarjakuvat
Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Emilia Ekholmin esikoisteos on kiihkeä kurkistus suomalaiseen parinvaihtomaailmaan13.5.2026 08:54:19 EEST | Tiedote
Kalju, tatuoitu, lihaksikas ja iso penis. Jos kolme neljästä kriteeristä täyttyy, olen erittäin kiinnostunut. Näin vastasin puolisolleni Jukalle, kun suhteemme alussa keskustelimme siitä, millaisten ihmisten kanssa haluaisimme toistemme lisäksi harrastaa seksiä.
Otavan kirjaston kesä tuo mukanaan mestarillisia kertomuksia maailmalta12.5.2026 10:45:00 EEST | Tiedote
Luvassa ovat uutuusteokset Lina Wolffilta, Kiran Desailta, Oksana Vasjakinalta sekä Gaël Fayelta. Otavan kirjasto tunnetaan laadukkaista käännösromaaneistaan.
Miia Saaren kirja Nico Lingmanista on terävästi piirretty henkilökuva uuden ja vanhan mieskuvan törmäämisestä11.5.2026 10:09:23 EEST | Tiedote
Nico Lingman – Sodassa ja rakkaudessa on Suomen tunnetuimman tuntemattoman sotilaan häpeilemätön tarina.
Villinä viety -romaani tarjoilee tulista chiliä heinänkorsien keskellä11.5.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Annukka Salaman ensimmäinen aikuisille suunnattu romaani saa kansainvälisen countryromanssi-ilmiön hehkumaan kotimaisissa maalaismaisemissa. Romaani aloittaa Villi sydän -viihdesarjan.
Finlandia-palkitun Mari Kujanpään nuortenromaani käsittelee suorituspaineita ja ennakkoluuloja7.5.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Susiraja-romaani kertoo 9.-luokkalaisesta Floorasta, hänen tulevaisuudenhaaveistaan ja elämästään susitutkijan tyttärenä. Kujanpää toivoo teoksensa voivan välittää kiihkotonta suhtautumista susiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme




