Fingridin loppuraportti tarkentaa merituulivoiman alustavia liityntämahdollisuuksia
Merituulivoimalle on tunnistettu seitsemän potentiaalista liittymispistettä Manner-Suomessa 2030-luvulla. Nämä mahdollistavat jopa 9 gigawatin merituulivoiman kapasiteetin liittämisen kantaverkkoon. Tunnistetut liittymispisteet sijaistevat länsirannikolla sekä Inkoossa. Pohjoisimmat liittymispisteet Kokkolan ja Raahen alueilla ovat mahdollisia, mikäli sähkön kulutus kasvaa alueella merkittävästi ennen merituulivoimaliityntöjen toteutumista.

Julkaisimme toukokuussa 2024 selvityksen merituulivoiman alustavista liityntämahdollisuuksista Manner-Suomen kantaverkkoon, joista konsultoimme sidosryhmiä alkukesästä. Olemme nyt päivittäneet selvitystä konsultaatiopalautteen ja lisäanalyysien perusteella ja tarkentaneet siten, että merituulivoiman alustavat liittymispisteet esitetään sähköasematasolla.
Merituulivoimalle on tunnistettu seitsemän potentiaalista liittymispistettä Manner-Suomessa 2030-luvulla. Ne sijaitsevat Inkoon, Raision, Ulvilan, Närpiön, Vaasan, Kokkolan sekä Raahen alueilla.
Merkittävimmät muutokset toukokuun julkaisuun ovat Kokkolan alueelle lisätty kokonaan uusi potentiaalinen merituulivoiman liittymispiste sekä Lounais-Suomeen tuodut vaihtoehtoiset liittymispisteet ja aikataulut. Pohjoisimmat liittymispisteet Kokkolan ja Raahen alueilla ovat mahdollisia 2030-luvulla, mikäli sähkön kulutus alueella kasvaa merkittävästi nykytasosta ennen merituulivoimaliityntöjen toteutumista.
Yhteensä näiden seitsemän merituulivoiman liitynnän toteuttamiseksi on tässä selvityksessä mallinnettu tarvittavan suuruusluokaltaan noin 0,7 miljardin euron kantaverkon vahvistusinvestoinnit Fingridin käynnissä olevan noin neljän miljardin suuruisen investointiohjelman lisäksi.
Kyseessä ovat edelleen alustavat liityntämahdollisuudet. Fingrid ei ole tehnyt investointipäätöksiä verkkovahvistuksista, jotka tämän selvityksen perusteella vaaditaan merituulivoimaliityntöjen toteuttamiseksi. Ylläpidämme valmiuksia liittää merituulivoimaa kantaverkkoon nimetyille sähköasemille, ja arvioimme tarvittavien verkkoinvestointien toteutuksia jatkossa osana joka toinen vuosi julkaistavaa kantaverkon kehittämissuunnitelmaa. Merituulihankekehityksen eteneminen huomioidaan muiden asiakashankkeiden ohella osana kehittämissuunnitelman päivitystä.
Lisätietoja:
Asiakaspäällikkö Laura Ihamäki, Fingrid Oyj, puh, +358 40 708 1838
Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi
Ladattavat tiedostot:
Loppuraportti: Merituulivoiman alustavat liityntämahdollisuudet Fingridin kantaverkkoon 2030-luvulla
Vastine: Fingridin vastine palautteisiin merituulivoiman alustavista verkkoliityntämahdollisuuksista
Väliraportti: Fingrid selvitti merituulivoiman mahdollisuuksia liittyä kantaverkkoon
Kuvat
Liitteet
Tietoja julkaisijasta
Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.
Fingrid välittää. Varmasti.
www.fingrid.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj
Fingrid selvittää kantaverkkomaksurakenteen uudistamista verkon käytön tehostamiseksi14.11.2025 09:57:44 EET | Tiedote
Fingrid on työstänyt jatkoa kesän 2024 muutosehdotuksille kantaverkkomaksujen rakenteeseen. Uudessa julkaisussa esitetään kantaverkkopalvelumaksujen eli kantaverkon siirtomaksujen kehitysehdotuksia ja tehdään tilannepäivitys aiempiin muutosehdotuksiin. Sidosryhmiltä toivotaan näkemyksiä ehdotuksista niiden jatkotyöstä varten; palautetta voi jättää tammikuun 2026 loppuun asti.
Webinaari markkinavalvonnasta reservimarkkinoilla11.11.2025 09:35:31 EET | Tiedote
Fingrid järjestää 4.12 klo 13.00-14.00 webinaarin REMIT-asetuksesta ja markkinavalvonnasta reservimarkkinoilla. Webinaari on tarkoitettu reservimarkkinatoimijoille ja muille asiasta kiinnostuneille asiantuntijoille.
Webinar on Market Surveillance in Reserve Markets11.11.2025 09:35:31 EET | Press release
Fingrid will organize a webinar on the REMIT Regulation and market surveillance in reserve markets on December 4th from 13:00 to 14:00. The webinar is intended for reserve market participants and other interested experts.
Markkinaoikeus palautti Olkiluoto 3:n järjestelmäsuojan maksuperusteiden käsittelyn Energiavirastolle7.11.2025 15:50:21 EET | Tiedote
Markkinaoikeus on tänään 7.11.2025 antanut ratkaisunsa Olkiluoto 3:n järjestelmäsuojaan liittyviä maksujen määräytymisperusteita koskevassa asiassa. Markkinaoikeus on kumonnut Energiaviraston päätöksen ja palauttanut asian Energiaviraston käsiteltäväksi.
Fingrid pyrkii vähentämään mFRR-aktivointien vaihtelua ottamalla käyttöön kuolleen alueen mFRR-säätötarpeen määrityksessä6.11.2025 12:54:27 EET | Tiedote
Suomen mFRR-säätötarpeen määrityksessä otetaan 6.11. käyttöön mFRR-säätöpyyntöjen muutoksia vähentävä liukuva kuollut alue. Uudella toiminnallisuudella pyritään vastaamaan reservitoimijoilta saatuun palautteeseen koskien toimijoiden mFRR-aktivointien kasvanutta vaihtelua.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
