Oma Häme tutkii kotona asuville ikäihmisille sattuneita tulipaloja ja vaaratilanteita
26.11.2024 11:31:09 EET | Oma Häme | Tiedote
Tarkoituksena on selvittää, miten ikäihmisten kodeissa tapahtuvia tulipaloja ja vahinkoja voitaisiin ennaltaehkäistä.

Kanta-Hämeen hyvinvointialueella on aloitettu tutkinta, jossa selvitetään kotona asuville ikäihmisille sattuvia tulipaloja ja niiden riskitekijöitä. Tarve tutkinnalle syntyi pelastuslaitoksen tehtävätilastoista. Tilastoista on nähtävillä, että pelastuslaitos saa yhä useammin hälytystehtävän epäillystä tulipalosta ikäihmisen kotiin. Vuonna 2024 tammi-kesäkuun välillä tarkempaan tarkasteluun otettuja hälytyksiä on kaiken kaikkiaan ollut 32. Kaikki tapaukset eivät ole isoja tulipaloja, vaan mukana myös lievempiä ja vääriäkin hälytyksiä.
Pelastuslaitos selvittää nyt yhteistyössä Oma Hämeen asiakas- ja potilasturvallisuusyksikön kanssa, löytyykö tapauksille jotain yhteisiä tekijöitä tai voitaisiinko tapauksia jollain tavalla ennaltaehkäistä. Tarkoituksena on myös selvittää, onko tapauksissa mukana kotihoidon asiakkaita, ja miten esimerkiksi heidän toimintakykynsä arviointia voisi kehittää.
-Toisin kuin yksittäisten onnettomuuksien tutkinnassa, teematutkinnassa tutkitaan useita samanlaisia tapahtumia, jolloin saadaan parempi käsitys siitä, mitkä ovat oikeasti tärkeitä asioita vastaavien tapahtumien ennaltaehkäisyssä. Nyt tutkimme ikäihmisten kotona tapahtuvia pelastustoimen tehtäviä, ja tutkintakynnys on hyvin alhainen: katsomme kaikki tehtävät, myös ne, jotka ovat jääneet seurauksiltaan vähäisiksi, kuvailee paloinsinööri Kari Ylönen.
-Tyypillisiä hälytyksiä ovat esimerkiksi levylle unohtunut paistinpannu, joka laukaisee palohälytyksen tai vedenkeittimen asettaminen kuumalle hellalle. Tutkinnan tarkoituksena on kotona asuvien ikäihmisten turvallisuuden parantaminen, hän lisää.
Tutkintaa tehdään sekä pelastuslaitoksen tilastojen ja tietojärjestelmän selosteiden läpikäymisellä että pelastushenkilöstön, sosiaalipuolen ja kotihoidon henkilöstön haastatteluilla.
-Tällaista tutkintaa ei ole käsittääkseni aiemmin tehty edes koko Suomessa, ja nyt hyvinvointialueen myötä se on ensimmäistä kertaa mahdollista tässä laajuudessa ja yhteistyöllä. Aiemmin näistäkin olisi tehty kaksi erillistä tutkintaa: pelastuslaitoksen ja sosiaali- ja terveyspuolen. Mielenkiinnolla odotan tuloksia, että löytyykö sieltä hälytysten taustalta yhtäläisyyksiä ja asioita, joihin voisimme puuttua, Ylönen sanoo.
Tutkimuksen tulokset valmistuvat keväällä 2025. Tutkimuksen perusteella on tarkoitus antaa Kanta-Hämeen hyvinvointialueelle suosituksia turvallisuuden parantamiseksi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kari YlönenPaloinsinööriKanta-Hämeen pelastuslaitos
Puh:040 658 3869kari.ylonen@omahame.fiTiia NurminenAsiakas- ja potilasturvallisuuskoordinaattoriKanta-Hämeen hyvinvointialue
Puh:050 329 7874tiia.nurminen@omahame.fiKuvat


Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Kolme hyvinvointialuetta kehittää muuttovalmennusta osana TIE-hanketta – tavoitteena turvallisempi siirtymä omaan kotiin22.5.2026 14:55:59 EEST | Tiedote
Kolme hyvinvointialuetta kehittää muuttovalmennusta osana TIE-hanketta. Tavoitteena on tukea vammaisia henkilöitä matkalla kohti omaa kotia ja itsenäisempää elämää.
Oma Hämeen terveysasemille uusi farmaseutin vastaanottotoiminta – tukea lääkehoidon kokonaisuuteen22.5.2026 11:32:41 EEST | Uutinen
Uusi farmaseutin vastaanottotoiminta käynnistyy Oma Hämeessä tukemaan lääkehoidon kokonaisuutta. Farmaseutit tarkastelevat asiakkaan lääkityksen ennen lääkärikäyntiä, tunnistaen riskejä ja tukien lääkkeiden käytössä. Toiminta alkaa toukokuun lopussa Viipurintien sosiaali- ja terveyskeskuksessa sekä puhelimitse koko hyvinvointialueella. Ajan voi varata terveydenhuollon ammattilaisen suosituksesta.
Oma Hämeen sairaalafyysikko kehitti uuden menetelmän aivojen yhteyksien tutkimiseen22.5.2026 10:02:50 EEST | Tiedote
Viljami Sairasen kehittämä malli on teoreettinen esitys uudeksi aivotutkimusmenetelmäksi.
Aluevaltuusto hyväksyi strategian ja päätti lisäajan hakemisesta alijäämien kattamiseen19.5.2026 19:27:56 EEST | Uutinen
Oma Häme hakee lisäaikaa alijäämiensä kattamiseen vuoden 2029 loppuun saakka.
Potilastietojärjestelmän häiriötilanne helpottanut Oma Hämeessä – tilannetta seurataan edelleen19.5.2026 18:10:49 EEST | Tiedote
Oma Hämeen potilastietojärjestelmän häiriötilanne on helpottanut ja Lifecare toimii normaalisti. Häiriö vaikutti laajasti sote-palveluihin aiheuttaen palveluruuhkaa. Tilannetta seurataan edelleen ja juurisyytä selvitetään järjestelmätoimittajan kanssa. Kiitämme asukkaita kärsivällisyydestä ja ymmärryksestä tilanteen aikana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme