Oma Häme tutkii kotona asuville ikäihmisille sattuneita tulipaloja ja vaaratilanteita
26.11.2024 11:31:09 EET | Oma Häme | Tiedote
Tarkoituksena on selvittää, miten ikäihmisten kodeissa tapahtuvia tulipaloja ja vahinkoja voitaisiin ennaltaehkäistä.

Kanta-Hämeen hyvinvointialueella on aloitettu tutkinta, jossa selvitetään kotona asuville ikäihmisille sattuvia tulipaloja ja niiden riskitekijöitä. Tarve tutkinnalle syntyi pelastuslaitoksen tehtävätilastoista. Tilastoista on nähtävillä, että pelastuslaitos saa yhä useammin hälytystehtävän epäillystä tulipalosta ikäihmisen kotiin. Vuonna 2024 tammi-kesäkuun välillä tarkempaan tarkasteluun otettuja hälytyksiä on kaiken kaikkiaan ollut 32. Kaikki tapaukset eivät ole isoja tulipaloja, vaan mukana myös lievempiä ja vääriäkin hälytyksiä.
Pelastuslaitos selvittää nyt yhteistyössä Oma Hämeen asiakas- ja potilasturvallisuusyksikön kanssa, löytyykö tapauksille jotain yhteisiä tekijöitä tai voitaisiinko tapauksia jollain tavalla ennaltaehkäistä. Tarkoituksena on myös selvittää, onko tapauksissa mukana kotihoidon asiakkaita, ja miten esimerkiksi heidän toimintakykynsä arviointia voisi kehittää.
-Toisin kuin yksittäisten onnettomuuksien tutkinnassa, teematutkinnassa tutkitaan useita samanlaisia tapahtumia, jolloin saadaan parempi käsitys siitä, mitkä ovat oikeasti tärkeitä asioita vastaavien tapahtumien ennaltaehkäisyssä. Nyt tutkimme ikäihmisten kotona tapahtuvia pelastustoimen tehtäviä, ja tutkintakynnys on hyvin alhainen: katsomme kaikki tehtävät, myös ne, jotka ovat jääneet seurauksiltaan vähäisiksi, kuvailee paloinsinööri Kari Ylönen.
-Tyypillisiä hälytyksiä ovat esimerkiksi levylle unohtunut paistinpannu, joka laukaisee palohälytyksen tai vedenkeittimen asettaminen kuumalle hellalle. Tutkinnan tarkoituksena on kotona asuvien ikäihmisten turvallisuuden parantaminen, hän lisää.
Tutkintaa tehdään sekä pelastuslaitoksen tilastojen ja tietojärjestelmän selosteiden läpikäymisellä että pelastushenkilöstön, sosiaalipuolen ja kotihoidon henkilöstön haastatteluilla.
-Tällaista tutkintaa ei ole käsittääkseni aiemmin tehty edes koko Suomessa, ja nyt hyvinvointialueen myötä se on ensimmäistä kertaa mahdollista tässä laajuudessa ja yhteistyöllä. Aiemmin näistäkin olisi tehty kaksi erillistä tutkintaa: pelastuslaitoksen ja sosiaali- ja terveyspuolen. Mielenkiinnolla odotan tuloksia, että löytyykö sieltä hälytysten taustalta yhtäläisyyksiä ja asioita, joihin voisimme puuttua, Ylönen sanoo.
Tutkimuksen tulokset valmistuvat keväällä 2025. Tutkimuksen perusteella on tarkoitus antaa Kanta-Hämeen hyvinvointialueelle suosituksia turvallisuuden parantamiseksi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kari YlönenPaloinsinööriKanta-Hämeen pelastuslaitos
Puh:040 658 3869kari.ylonen@omahame.fiTiia NurminenAsiakas- ja potilasturvallisuuskoordinaattoriKanta-Hämeen hyvinvointialue
Puh:050 329 7874tiia.nurminen@omahame.fiKuvat


Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Kanta-Hämeen OLKA-toiminta jää tauolle Oma Hämeen yksiköissä2.11.2026 11:11:53 EET | Tiedote
Kanta-Hämeen OLKA-toiminta tauolle 30.11. alkaen vuoden 2027 rahoituksen epävarmuuden vuoksi. Tauko koskee vapaaehtoistoimintaa ja teemapäiviä Oma Hämeen yksiköissä. Asiakkaat voivat hakea tukea Vertaistalo.fi-sivustolta, Toivo-sovelluksesta tai Lähellä.fi-palvelusta. Toiminnan jatkumisesta tiedotetaan rahoitustilanteen selvittyä alkuvuonna 2027.
Vaikeita synnytysrepeämiä kohdataan harvoin, siksi hoitotaitoja harjoitellaan30.10.2026 08:36:57 EET | Tiedote
Suomen Perinatologinen Seura järjesti kätilöille ja lääkäreille koulutuksen synnytysrepeämien tunnistamisesta ja korjaamisesta. Vaikeita vaurioita, kuten sulkijalihasrepeämiä, kohdataan harvoin, joten käytännön harjoittelu on tärkeää. Oma Hämeen kätilö Anna Into kehitti ompelutaitojaan koulutuksessa. Huolellinen hoito tukee synnyttäneen toipumista ja ehkäisee pitkäaikaisia ongelmia.
KokoOma-hanke toi pysyviä uudistuksia lastensuojeluun Kanta-Hämeessä28.10.2026 13:49:11 EET | Tiedote
Kaksivuotinen KokoOma-hanke päättyy lokakuun lopussa, mutta monet sen aikana kehitetyt käytännöt jatkuvat Oma Hämeen lastensuojelussa. Hanke on vahvistanut kokemusasiantuntijoiden osallistumista, tuonut uusia vertaistuen muotoja asiakkaille ja edistänyt ammattilaisten välistä vertaisoppimista.
Kanta-Häme nousi hyvinvointialueiden kärkeen HYTE-kertoimessa28.10.2026 12:15:27 EET | Tiedote
Kanta-Häme on noussut Suomen hyvinvointialueiden parhaaksi hyvinvoinnin ja terveyden edistämistä mittaavassa HYTE-kertoimessa. Valtiovarainministeriön syyskuussa julkistaman hyvinvointialueiden vuoden 2027 rahoituslaskelman tietojen perusteella Kanta-Häme sijoittuu ensimmäiseksi kaikkien 22 hyvinvointialueen joukossa. Vuonna 2025 Kanta-Häme sijoittui vertailussa seitsemänneksi. Nousu maan kärkeen osoittaa, että hyvinvoinnin ja terveyden edistämiseen tehty pitkäjänteinen työ tuottaa tuloksia. – Tulos on hieno tunnustus koko Kanta-Hämeen yhteiselle työlle. Hyvinvoinnin ja terveyden edistäminen on yksi vaikuttavimmista tavoista vahvistaa asukkaiden hyvinvointia ja samalla varmistaa palvelujärjestelmän kestävyyttä tulevaisuudessa, sanoo rahoitus- ja investointijohtaja Petrus Kukkonen. HYTE-kerroin kuvaa hyvinvointialueiden ja kuntien aktiivisuutta hyvinvoinnin ja terveyden edistämisessä. Se perustuu yhteensä 11 prosessi- ja tulosindikaattoriin ja jokaisen indikaattorin painoarvo on yhtä su
Aluevaltuusto päätti kiinteistöomaisuuden kokoamisesta omaan yhtiöön27.10.2026 18:14:43 EET | Uutinen
Forssassa pidettyyn kokoukseen liittyi myös aluevaltuuston kyselytunti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme