Maanteitä poikki tulvien vuoksi ennätysmäärä Lounais-Suomessa
Sade ja lumien sulamisvedet ovat nostaneet vedenpintaa Lounais-Suomessa. Useissa kohteissa ympäri Satakunnan ja Varsinais-Suomen tulvavettä on noussut tielle ja katkaissut liikenteen. Ajankohtaiset tiedot tulvimisen vaikutuksista liikenteeseen saa seuraamalla Fintrafficin Liikennetilanne-palvelua.
Alkuviikon runsas vesisade ja lämpimän ilman sulattama lumi on nostanut nostanut vedenkorkeudet Lounais-Suomessa vuoden keskimääräisten tulvahuippujen tuntumaan. Vettä on noussut myös tielle ympäri Satakuntaa ja Varsinais-Suomea, minkä vuoksi ennätysmäärä teitä on suljettu liikenteeltä.
Tulvimisen takia suljetut tiet Satakunnassa:
- Tie 12779 Kuivalahdentie, Eurajoki
- Tie 12773 välillä Linnain itäinen tienhaara – Linnain läntinen tienhaara, Eurajoki
- Tie 12717 välillä Korkeakoski – Palojoki, Huittinen
- Tie 12716 Riuttanmaantie, Huittinen
- Tie 12719 Huhtaan tie, Huittinen
- Tie 12831 Rekikoskentie, Huittinen
- Tie 12671 Kodiksamintie, Rauma
- Tie 210 välillä Loimaa-Lappi, Rauma
Tulvimisen takia suljetut tiet Varsinais-Suomessa:
- Tie 12273 Hakulantie, Lieto
- Tie 2250 välillä Tarvasjoki – Pöytyä, Pöytyä
- Tie 12463 Pihlavajärventie, Pöytyä
- Tie 12430 Järvijoentie, Pöytyä
- Tie 12557 Haverintie, Pöytyä
- Tie 12558 Kuovilantie, Pöytyä
- Tie 12423 Paistanojantie, Nousiainen
- Tie 12389 Akkoistentie, Nousiainen
- Tie 183 välillä Perniö – Taalintehdas, Kemiönsaari
- Tie 12469 Kirkkotie, Loimaa
- Tie 12611 Petäjoen tie, Loimaa
- Tie 12595 välillä tien 9 liittymä - Mellilä, Loimaa
Tilanteet tien päällä kehittyvät jatkuvasti. Suosittelemme seuraamaan ajankohtaisia tietoja tulvimisen sulkemista teistä Fintrafficin Liikennetilanne-palvelun kautta.
Miten toimia, jos tulvavesi uhkaa katkaista maantien liikenteen tai vesi nousee tielle?
Maantielle nousseesta tulvavedestä voi ilmoittaa Liikenteen asiakaspalvelun Palauteväylässä. Jos veden nousu uhkaa katkaista maantien liikenteen tai uhkaa maantien varrella olevan kiinteistön rakenteita, ota välittömästi yhteyttä Tienkäyttäjän linjalle, p. 0200 2100 (24/7).
Lisätietoja: Varsinais-Suomen ELY-keskus, maanteiden hoidon projektipäälliköt, yhteydenotot Liikenteen asiakaspalvelun kautta, p. 0295 020 600
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Varsinais-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. Teemme työtämme Varsinais-Suomen lisäksi Satakunnan alueella liikenne- ja ympäristöasioissa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Varsinais-Suomen ELY-keskus
Varsinais-Suomen päällystystyöt viikolla 3812.9.2025 12:52:11 EEST | Tiedote
Syksyn edetessä alkavat monet tämän kesän päällystyskohteet olemaan jo valmiina. Muutamia kohteita on kuitenkin vielä tulossa päällystykseen tämän syksyn aikana sekä Varsinais-Suomessa että Satakunnassa. Ensi viikolla (vk 38) päällystystöitä tehdään Loimaalla.
Varsinais-Suomessa parannetaan linja-autopysäkkien yleisilmettä11.9.2025 10:15:04 EEST | Tiedote
ELY-keskus aloittaa linja-autopysäkkien parannus- ja muutostyöt Varsinais-Suomen alueella. Noin 20 pysäkkikatosta korvataan uusilla katoksilla, lisäksi huonokuntoisia katoksia poistetaan vähän käytetyiltä pysäkeiltä. Osa poistettavista katoksista on rikkoutunut ja osa katoksista ei kestä enää esimerkiksi myrskytuulia. Kokonaisuutena linja-autopysäkkien yleisilme kohenee, vaikka kaikissa kohteissa ei olekaan rahoitusta asentaa uutta katosta poistetun tilalle.
Salon lähiruokakartta voitti Varsinais-Suomen lähiruokapalkinnon8.9.2025 11:24:56 EEST | Tiedote
Salon lähiruokakartta on voittanut Voimaa Varsinais-Suomen maaseudulta -lähiruokakilpailun. Palkinto jaettiin Lähiruokapäivän valtakunnallisissa avajaisissa Laitilan KasiTorilla lauantaina 6. syyskuuta.
Varsinais-Suomen ja Satakunnan päällystystyöt viikolla 375.9.2025 11:25:45 EEST | Tiedote
Viikolla 37 tehdään päällystöitä Varsinais-Suomessa Salossa. Satakunnassa päällystystöitä tehdään Raumalla, Huittisissa ja Kokemäellä.
Valtatiellä 2 Nakkilassa aloitetaan Tattaranjoen sillan uusiminen – liikenne ohjataan varasillalle5.9.2025 09:50:11 EEST | Tiedote
Maanantaiaamuna 8.9.2025 valtatiellä 2 Nakkilassa otetaan käyttöön varasilta Tattaranjoen siltatyön ajaksi. Varasilta on rakennettu sillan koillispuolelle ja se on käytössä kesäkuuhun 2026 asti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme